Fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovun oğlu Tale Heydərovun zərərçəkmiş olduğu cinayət işi ilə bağlı daha bir tanınmış iş adamı cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Valyuta.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, “Azfinance İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri olmuş Abid Mamedov barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
A.Mamedov hazırda həbsdə olan “Azfinance İnvestisiya Şirkəti”nin direktoru İntiqam Səfərəliyevlə birgə xüsusilə külli miqdarda dələduzluqda təqsirləndirilir. Lakin Mamedov ölkədə olmadığı üçün onun tutulması mümkün olmayıb.
İttihama gəlincə, İntiqam Səfərəliyev və Abid Mamedovla Tale Heydərov arasında alqı-satqı münasibətləri olub. Onlar Heydərova milyonlarla manat dəyərində zavod satıblar. Lakin sonuncu sonradan müqavilədən imtina edərək aldadıldığını bildirib və prokurorluğa şikayət edib. Tale Heydərov istintaqda ona 11 milyon 903 min manat ziyan dəydiyini deyib. Yekunda dəymiş ziyanın məbləği də bu həcmdə müəyyən edilib.
Hazırda İntiqam Səfərəliyevin işi üzrə ilkin istintaq yekunlaşıb, Abid Mamedovun işi isə ayrıca icraata ayrılıb və o, axtarışa verilib.
Fotoda: İntiqam Səfərəliyev və Abid Mamedov
Təqsirləndirilən şəxslər isə ittihamı qətiyyət qəbul etmirlər. Müdafiə tərəfi hesab edir ki, ortada cinayət yoxdur. Onların iddiasına görə, Tale Heydərov, İntiqam Səfərəliyev və Abid Mamedov arasında rəsmi alqı-satqı olub və tərəflər birgə gəlir əldə ediblər. Lakin sonradan Heydərov müqaviləni pozmaq istədiyi üçün mübahisə yaranıb və o, qazandığı gəlirlə yanaşı, zavod üçün ödədiyi vəsaiti də geri tələb edib.
İşin əsl təfərrüatı məhkəmə istintaqı zamanı ortaya çıxacaq. Tərəflər öz dəlil və sübutlarını təqdim edəcəklər.
Qeyd edək ki, Abid Mamedov əvvəllər “Azfinance İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin direktoru olub. Sonradan həmin vəzifəyə İntiqam Səfərəliyev təyin edilib. A.Mamedov Böyük Britaniyanın Bristol Universitetində təhsil alıb. O, əvvəllər “AFB Bank” ASC-nin Müşahidə Şurası sədrinin müşaviri işləyib, “Azsığorta” ASC-nin Direktorlar Şurasının üzvü olub. Eyni zamanda “Azfinance İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin nizamnamə kapitalında 85 faiz paya sahibdir.

В отношении еще одного известного бизнесмена возбуждено уголовное дело по факту преступления, в котором пострадал сын министра по чрезвычайным ситуациям Камаледдина Гейдарова — Талей Гейдаров.
По информации Valyuta.az со ссылкой на «Qafqazinfo», в отношении Абида Мамедова, бывшего председателя Наблюдательного совета АО «Azfinance Инвестиционная Компания», избрана мера пресечения в виде заочного ареста.
А. Мамедов обвиняется в особо крупном мошенничестве совместно с Интигамом Сафаралиевым — директором «Azfinance Инвестиционная Компания», который в настоящее время содержится под стражей. Однако арест Мамедова невозможен, поскольку он находится за пределами страны.
Что касается обвинений, между Интигамом Сафаралиевым, Абидом Мамедовым и Талеем Гейдаровым имели место договорные отношения купли-продажи. Они продали Талею Гейдарову завод стоимостью в миллионы манатов. Позже Гейдаров отказался от сделки, заявив о мошенничестве, и обратился в прокуратуру. По данным расследования, ущерб, причинённый Талею Гейдарову, составил 11 миллионов 903 тысячи манатов. Итоговая сумма ущерба соответствует этой сумме.
В настоящее время первичное расследование по делу Интигама Сафаралиева завершено, дело Абида Мамедова выделено в отдельное производство, он объявлен в розыск.
На фото: Интигам Сафаралиев и Абид Мамедов
Обвиняемые категорически отвергают предъявленные обвинения. Сторона защиты считает, что уголовного преступления не было. По их версии, между Талеем Гейдаровым, Интигамом Сафаралиевым и Абидом Мамедовым имели место официальные договорные отношения купли-продажи, и стороны совместно получили прибыль. Однако впоследствии Гейдаров попытался разорвать договор, что привело к конфликту, и он потребовал вернуть не только заработанный доход, но и средства, затраченные на завод.
Подлинные подробности дела будут раскрыты в ходе судебного разбирательства. Стороны представят свои доказательства и материалы.
Отметим, что Абид Мамедов ранее занимал должность директора АО «Azfinance Инвестиционная Компания», после чего на эту позицию был назначен Интигам Сафаралиев. А. Мамедов получил образование в Университете Бристоля (Великобритания). Ранее он был советником председателя Наблюдательного совета АО «AFB Bank» и членом Совета директоров АО «Azsığorta». Кроме того, владеет 85 процентами уставного капитала АО «Azfinance Инвестиционная Компания».