Böyük Britaniyada yerləşən “9fin” 170 milyon dollar həcmində C seriyası investisiya cəlb edib. İnvestisiya turuna “HarbourVest Partners” liderlik edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, daha əvvəl fintech startapı “9fin”in 50 milyon dollar investisiya cəlb etdiyi bildirib.
2016-cı ildə təsis edilən şirkətin dəyərləndirməsi 1,3 milyard dollara yüksəlib. Bununla da “9fin”in ümumi cəlb etdiyi investisiya həcmi 250 milyon dolları ötüb.
Şirkət açıqlayıb ki, yeni maliyyə vəsaiti süni intellekt imkanlarının inkişaf etdirilməsi, məlumat bazasının genişləndirilməsi və ABŞ bazarında böyümənin sürətləndirilməsi üçün istifadə olunacaq.
“9fin” Stiven Hanter (Steven Hunter) və Huss El-Şeyx (Huss El-Sheikh) tərəfindən təsis edilib. Şirkət qlobal borc bazarları üçün süni intellekt əsaslı platforma hazırlayır.
Platforma kredit, istiqraz və özəl kredit bazarlarına dair məlumatları PDF sənədlər, e-poçtlar və məlumat otaqları kimi müxtəlif mənbələrdən toplayaraq vahid sistemdə birləşdirir. Toplanan məlumatlar süni intellektlə dəstəklənən iş axınları vasitəsilə təhlil olunur. Bu həll kredit mütəxəssislərinə imkanları daha sürətli müəyyənləşdirməyə, riskləri qiymətləndirməyə və qərarvermə prosesini optimallaşdırmağa şərait yaradır. Şirkətin xidmətlərindən banklar, aktivlərin idarə olunması şirkətləri, hüquq və konsaltinq firmaları daxil olmaqla 300-dən çox maliyyə qurumu istifadə edir.

Базирующаяся в Великобритании компания «9fin» привлекла 170 миллионов долларов в рамках раунда финансирования серии C. Лидером инвестиционного раунда выступила компания «HarbourVest Partners».
Как сообщает Valyuta.az, ранее финтех-стартап «9fin» привлек инвестиции в размере 50 миллионов долларов.
Основанная в 2016 году, компания теперь оценивается в 1,3 миллиарда долларов. Таким образом, общий объём привлечённых инвестиций «9fin» превысил 250 миллионов долларов.
Компания заявила, что новые финансовые средства будут направлены на развитие возможностей искусственного интеллекта, расширение базы данных и ускорение роста на рынке США.
«9fin» была основана Стивеном Хантером (Steven Hunter) и Хусс Эль-Шейхом (Huss El-Sheikh). Компания разрабатывает платформу на базе искусственного интеллекта для глобальных долговых рынков.
Платформа собирает данные о кредитах, облигациях и рынке частных кредитов из различных источников, таких как PDF-документы, электронные письма и информационные комнаты, интегрируя их в единую систему. Собранные данные анализируются с помощью рабочих процессов, поддерживаемых искусственным интеллектом. Это решение позволяет специалистам по кредитованию быстрее выявлять возможности, оценивать риски и оптимизировать процесс принятия решений. Услугами компании пользуются более 300 финансовых организаций, включая банки, компании по управлению активами, юридические и консалтинговые фирмы.