"Azərbaycan alüminiumu" ASC ləğv ediləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Prezident İlham Əliyevin bu gün imzaladığı Azərbaycanda dağ-mədən (metal filizləri) və metallurgiya sənayesinin inkişafının təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında Sərəncamında bildirilib.
Bununla bağlı Maliyyə Nazirliyinə "Azərbaycan alüminiumu"nun qeyri-dövlət təşkilatları qarşısında təsdiq edilmiş borclarının qaytarılması üçün Azərbaycan dövlət büdcəsinin vəsaiti və ya qanunda nəzərdə tutulan digər maliyyə mənbələri hesabına müvafiq təsdiqedici sənədlər təqdim edildiyi tarixdən bir ay müddətində təmin edilməsi tapşırılıb.
Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinə bu Sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görməsi tapşırılıb.
"Azərbaycan alüminiumu"nun aktivləri "Azəralüminium" MMC-nin balansına veriləcək. Nazirlər Kabineti müəssisənin kreditor borclarının, habelə dövlət təşkilatlarına olan və "Azərbaycan Alüminiumu" SC-ni idarə etmək hüququna dair Müqavilə"nin təsdiq edilməsi haqqında" ölkə Prezidentinin 31 mart 2001-ci il tarixli sərəncamına əsasən ödənilməsinə 25 il möhlət verilmiş, eləcə də Dövlət borcu və zəmanəti üzrə öhdəliklərin Təminat Fondu qarşısında yaranmış borclarının silinməsi, eləcə də Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq vergi öhdəliyinə xitam verilməsi ilə bağlı zəruri tədbirlər görməli, sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.

ОАО «Азербайджан алюминиум» будет ликвидировано.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в распоряжении Президента Азербайджана Ильхам Алиев, подписанном сегодня, о мерах по обеспечению развития горнодобывающей (металлические руды) и металлургической промышленности в стране.
В связи с этим Министерству финансов поручено в течение одного месяца со дня представления соответствующих подтверждающих документов обеспечить погашение подтверждённых обязательств «Азербайджан алюминиум» перед негосударственными организациями за счёт средств государственного бюджета Азербайджана или иных источников финансирования, предусмотренных законодательством.
Азербайджанский инвестиционный холдинг поручено принять необходимые меры для решения вопросов, вытекающих из данного распоряжения.
Активы «Азербайджан алюминиум» будут переданы на баланс ООО «Азералюминиум».
Кабинету министров поручено принять необходимые меры по урегулированию кредиторской задолженности предприятия, а также долгов перед государственными организациями, по которым на основании распоряжения Президента от 31 марта 2001 года «Об утверждении договора о праве управления ОАО “Азербайджан алюминиум”» была предоставлена отсрочка сроком на 25 лет, а также обеспечить списание задолженности перед Фондом обеспечения обязательств по государственному долгу и гарантиям и прекращение налоговых обязательств в соответствии с Налоговым кодексом, а также решить иные вопросы, вытекающие из данного распоряжения.