Rutindən qaçanlar: Tez-tez iş dəyişənlərin unikal xarakter xüsusiyyətləri
Hər birimiz belə insanı tanıyırıq – ya da bəlkə, özümüz belə insanlarıq. Məlum olub ki, bu cür insanlar daimi olaraq bir işdə qalanlardan fərqli, bəzi unikal xarakter və bacarıqlara malikdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Your Tango" yazıb.
Nəşr yazır ki, ənənəvi uğurlu karyera yolu məktəbi bitirmək, diplom almaq, işə düzəlmək və orada karyera pillələrini qalxmaqdan ibarət idi. Amma bəs əgər bu artıq ideal deyilsə?
Qeyd olunur ki, həqiqi dəyər qeyri-xətti karyera yollarında, çevik peşəkar səyahətdə ola bilər; bu, işçi həyatında sahə dəyişikliklərini və müxtəlif rolları əhatə edə bilər.
Məqalədə tez-tez iş yerini dəyişən insanların sahib olduğu 5 nadir xüsusiyyət vurğulanıb:
1. Maraqlılıq onları idarə edir
İnsanlar iş yerini dəyişməyi intizam çatışmazlığına görə etmirlər. Onları fərqli motivasiya hərəkət etdirir: yeni problemləri həll etmək, öyrənmək və naməlum mühitdə istiqamətlənmək arzusu.
Məqalədə izah olunur ki, rol rahat və qabaqcadan gözlənilən olduqda məmnunluq itir. Odur ki, diqqət belə insanlarda növbəti yeni və qeyri-adi təcrübəyə yönəlir.
Maraqlılıq həmçinin onların öz kimliyinə və karyerasına baxışına təsir edir. Onlar geniş təcrübə toplamaya, dərin ixtisaslaşmaya deyil, daha çox öyrənməyə üstünlük verirlər.
2. Yeni şəraitə tez uyğunlaşırlar
Tez-tez iş yerini dəyişən insanlar dəyişikliklər səbəbindən adaptiv olmağa məcburdurlar.
Məqalədə qeyd olunur ki, onlar yeni qaydaları və normaları digərlərinə nisbətən daha asan mənimsəyir və adətən monoton rutindən qaçırlar.
Hətta əvvəllər üzləşmədikləri situasiyada belə, bu insanlar mövcud bacarıq və biliklərini tətbiq edərək öyrənir və uğur qazana bilirlər.
3. Problemlərə unikal həll yolları tapırlar
Onlar çalışdıqları müxtəlif iş yerlərində fərqli düşüncə və fəaliyyət yollarına rast gəliblər. Zehni “kitabxanaları” alət və perspektivlərlə doludur ki, bunları birləşdirərək unikal problemlərin həllini tapa bilirlər.
Nəşr vurğulayır ki, innovasiya məhz bu əlaqələr qurulduqda və tətbiq edildikdə baş verir.
4. Tez öyrənirlər
Təbii ki, onlar sürətlə öyrənirlər, çünki iş yerini tez-tez dəyişmək buna məcbur edir. Onlar bilirlər ki, sürətli öyrənmə seçim deyil, uğur qazanmaq üçün zərurətdir.
Məqalədə deyilir ki, zamanla belə insanlar vacib məlumatı seçməyi və prioritetləşdirməyi, əhəmiyyətsizi isə nəzərə almamağı bacarırlar.
5. Məqsəd qoyur və ona çatırlar
Uzunmüddətli məqsəd qoymaq onların güclü tərəfi olmasa da, tez-tez iş yerini dəyişən insanlar qısa müddətli, konkret və əldə edilə bilən məqsədlər qoyaraq enerjilərini və diqqətlərini yönləndirirlər.
Nəşr qeyd edir ki, müəyyən bacarıqlar əldə etmək, layihəni başa çatdırmaq və bilik sahəsini mənimsəmək istəyi onların karyerasını dəyişikliklər zamanı strukturlamağa kömək edir.
Məqalədə əlavə olunur ki, bu insanlar nəticəyə fokuslanırlar, irəliləyişə deyil. Həyatlarını bir işdə keçirmək onlar üçün cəlbedici deyil və seçimlərini öyrənmək və ya gələcəkdə nə əldə etmək istədiklərinə görə edirlər.

Каждый из нас знает таких людей — а возможно, и сам относится к их числу. Оказывается, люди, которые часто меняют место работы, обладают рядом уникальных личностных качеств и навыков, отличающих их от тех, кто годами остается на одной должности.
Как сообщает Valyuta.az, об этом пишет издание Your Tango.
Отмечается, что традиционная модель «успешной карьеры» долгое время предполагала окончание школы, получение диплома, трудоустройство и постепенное продвижение по карьерной лестнице в одной компании. Однако сегодня такой путь уже не всегда считается идеальным.
По мнению авторов, реальная ценность может заключаться в нелинейной карьере и гибком профессиональном пути, который предполагает смену сфер деятельности и выполнение различных ролей на протяжении трудовой жизни.
В статье выделены пять редких качеств, характерных для людей, часто меняющих работу:
1. Ими движет любознательность
Такие люди меняют работу не из-за отсутствия дисциплины. Их мотивирует стремление решать новые задачи, учиться и ориентироваться в незнакомой среде. Когда роль становится комфортной и предсказуемой, интерес пропадает, и внимание переключается на следующий, нестандартный опыт.
Любознательность влияет и на их отношение к собственной идентичности и карьере: они предпочитают широкий спектр опыта узкой специализации.
2. Они быстро адаптируются к новым условиям
Частая смена работы вынуждает их быть гибкими. Эти люди быстрее усваивают новые правила и нормы, легче привыкают к изменениям и, как правило, избегают монотонной рутины.
Даже в незнакомых ситуациях они способны применять уже имеющиеся знания и навыки, постепенно осваиваясь и добиваясь успеха.
3. Они находят нестандартные решения проблем
Работая в разных организациях, такие специалисты сталкивались с различными подходами к мышлению и действиям. Их «ментальная библиотека» наполнена инструментами и перспективами, которые они умеют комбинировать для поиска оригинальных решений.
Издание подчеркивает, что инновации рождаются именно на стыке таких связей и идей.
4. Они быстро учатся
Частая смена работы требует высокой скорости обучения. Для них это не выбор, а необходимость для достижения результата. Со временем они учатся выделять действительно важную информацию, расставлять приоритеты и игнорировать второстепенное.
5. Они ставят цели и достигают их
Хотя долгосрочное планирование не всегда является их сильной стороной, такие люди эффективно формулируют краткосрочные, конкретные и достижимые цели. Это помогает направлять энергию и внимание.
Желание освоить новый навык, завершить проект или углубить знания позволяет им структурировать карьеру в периоды изменений. Авторы отмечают, что эти люди ориентированы на результат, а не на постепенное продвижение: посвятить всю жизнь одной работе для них непривлекательно, а выбор они делают исходя из того, чему хотят научиться и чего достичь в будущем.