“Parloa” 350 milyon dollar investisiya aldı
Valyuta.az xəbər verir ki, 2018-ci ildə təsis olunan “Parloa” bu günədək ümumilikdə 560 milyon dollardan çox investisiya əldə edib. Şirkət hazırda 3 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir.
“Parloa” müştəri təcrübəsi sahəsində yapay zəka dəstəkli həllər təqdim edir. Şirkət yeni investisiyanı qlobal miqyasda genişlənməni sürətləndirmək və AI Agent Management Platform (AMP) adlanan idarəetmə sistemini inkişaf etdirmək məqsədilə istifadə edəcəyini bildirib.
Malte Kozub və Ştefan Ostvald tərəfindən yaradılan “Parloa” iri korporativ müştərilər üçün fərdiləşdirilmiş və təbii ünsiyyət imkanları təqdim edən rəqəmsal müştəri nümayəndələri yaratmağa fokuslanır. AMP texnologiyası texniki bilik tələb etmədən bu agentlərin yaradılmasına, idarə olunmasına və performansının real vaxt rejimində izlənilməsinə imkan verir.
“Parloa”nın agentləri müxtəlif dillərdə və mədəni kontekstlərdə fəaliyyət göstərə bilir. Bu sistemlər klassik çatbotlardan fərqli olaraq mürəkkəb istifadəçi sorğularını anlayıb cavablandırmaq və özünü inkişaf etdirmək bacarığı ilə seçilir.
Şirkət “Allianz”, “Booking.com” və “SAP” kimi beynəlxalq brendlərlə əməkdaşlıq edərək maliyyə, sığorta, elektron ticarət, səhiyyə və texnologiya sahələrində müştəri xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılmasına töhfə verir.
“Parloa”nın əsas hədəfi yapay zəkanın yalnız avtomatik cavablandırma ilə məhdudlaşmayan, uzunmüddətli və mənalı müştəri münasibətləri qurmaq potensialından istifadə etməkdir. Şirkət bu məqsədlə xüsusilə ABŞ və Avropa bazarlarında genişlənməyə hazırlaşır.

Немецкая компания Parloa привлекла 350 млн долларов в рамках инвестиционного раунда серии D.
Как сообщает Valyuta.az, основанная в 2018 году Parloa на сегодняшний день суммарно получила более 560 млн долларов инвестиций. Текущая оценка компании составляет около 3 млрд долларов.
Parloa разрабатывает решения на базе искусственного интеллекта в сфере клиентского опыта. В компании заявили, что привлечённые средства будут направлены на ускорение глобальной экспансии, а также на развитие системы управления под названием AI Agent Management Platform (AMP).
Компания Parloa была основана Малте Козубом и Штефаном Оствальдом и специализируется на создании цифровых представителей службы поддержки для крупных корпоративных клиентов, обеспечивающих персонализированное и естественное общение. Технология AMP позволяет создавать, управлять и отслеживать эффективность таких агентов в режиме реального времени без необходимости наличия технических знаний.
Агенты Parloa способны работать на разных языках и в различных культурных контекстах. В отличие от классических чат-ботов, эти системы умеют понимать сложные пользовательские запросы, давать на них развернутые ответы и самостоятельно совершенствоваться.
Сотрудничая с такими международными брендами, как Allianz, Booking.com и SAP, Parloa вносит вклад в цифровизацию клиентских сервисов в сферах финансов, страхования, электронной коммерции, здравоохранения и технологий.
Основной целью Parloa является использование потенциала искусственного интеллекта не только для автоматических ответов, но и для построения долгосрочных и содержательных отношений с клиентами. В рамках этой стратегии компания готовится к активному расширению, прежде всего на рынках США и Европы.