Nömrə nişanlarında daha bir dəyişiklik edildi
Azərbaycanda nəqliyyat vasitələri üçün yeni dövlət qeydiyyat nişanları hazırlanıb. Bununla bağlı müvafiq qərar imzalanıb.
Qərara görə, AZS 599:2025 dövlət standartına əsasən, dövlət qeydiyyat nişanlarında rəqəm və hərflər arasındakı "defis" işarələri ləğv edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, nəqliyyat eksperti Aslan Əsədov bildirib ki, nömrə nişanlarındakı dəyişiklik təkcə “defis”lə bağlı deyil.
“Yeni standartlara əsasən, artıq region kodu 2 yox, 3 rəqəmli olacaq. Ümumilikdə isə nömrədə 6 rəqəm olacaq.
• ilk 3 rəqəm - region kodu,
• ardınca gələn 2 hərf - nəqliyyat vasitəsinin seriyası,
• son 3 rəqəm isə - nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat nömrəsini ifadə edəcək”, - ekspert bildirib.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) şöbə rəisi Rövşən Tağıyev deyib ki, hazırda istifadədə olan dövlət qeydiyyat nişanları olduğu kimi qalacaq. Dəyişiklik bundan sonra veriləzək təzə nömrələrdə əksini tapacaq.

В Азербайджане утверждены новые государственные регистрационные знаки для автомобилей
В Азербайджане разработаны новые государственные регистрационные знаки для транспортных средств. По этому поводу был подписан соответствующий приказ.
Согласно решению, на основе государственного стандарта AZS 599:2025, из государственных регистрационных знаков были исключены дефисы между цифрами и буквами.
По информации Valyuta.az, эксперт в области транспорта Аслан Асадов заявил, что изменения на номерных знаках касаются не только дефисов.
«Согласно новым стандартам, код региона теперь будет состоять из 3 цифр вместо 2. В целом, на номере будет 6 цифр.
• первые 3 цифры — код региона,
• следующие 2 буквы — серия транспортного средства,
• последние 3 цифры — регистрационный номер транспортного средства», — отметил эксперт.
Начальник отдела Главного управления государственной дорожной полиции (ГУГДП) Ровшан Тагиев сообщил, что в настоящее время действующие государственные регистрационные знаки останутся без изменений. Изменения будут применяться только на новых номерах, выдаваемых впоследствии.