Amerikalı sous və ədviyyat istehsalçısı “McCormick” şirkəti “Unilever”in qida bölməsinin alınacağını açıqlayıb. Sövdələşmə çərçivəsində “Unilever Foods” 45 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib, birləşmiş strukturun ümumi dəyəri isə 65 milyard dolları keçib.
Valyuta.az xəbər verir ki, razılaşmanın şərtlərinə əsasən, “Unilever” səhmdarları yeni yaradılacaq şirkətin 55,1%-nə, “McCormick” səhmdarları 35%-nə, “Unilever” isə 9,9%-nə sahib olacaq. Gözlənilir ki, sövdələşmə 2027-ci ilin ortalarında tənzimləyici qurumların təsdiqindən sonra yekunlaşacaq.
Birləşmiş şirkətin beynəlxalq baş ofisi Niderlandda yerləşəcək. Qida bölməsinin satışından sonra “Unilever” 1930-cu ildə “Margarine Unie” (Niderland) və “Lever Brothers” (Böyük Britaniya) birləşməsi nəticəsində əldə etdiyi Niderland aktivlərini itirmiş olacaq. Bundan sonra şirkət dəriyə, üzə qulluq məhsulları və məişət kimyası istehsalına fokuslanacaq.
Xəbərə reaksiyada “Unilever” və “McCormick” səhmləri müvafiq olaraq 7% və 5% ucuzlaşıb. “Reuters”in məlumatına görə, investorlar sövdələşmənin mürəkkəb strukturundan, uzun icra müddətindən və mümkün antiinhisar araşdırmalarından narahatdırlar.

Американский производитель соусов и специй McCormick & Company объявил о приобретении пищевого подразделения Unilever.
В рамках сделки Unilever Foods оценено в 45 млрд долларов, при этом общая стоимость объединённой структуры превысит 65 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, согласно условиям соглашения, акционеры Unilever получат 55,1% в новой компании, акционеры McCormick — 35%, а сама Unilever сохранит долю в размере 9,9%. Ожидается, что сделка будет завершена к середине 2027 года после одобрения регулирующих органов.
Международная штаб-квартира объединённой компании будет расположена в Нидерландах. После продажи пищевого подразделения Unilever утратит активы в Нидерландах, полученные ещё в 1930 году в результате объединения Margarine Unie и Lever Brothers. В дальнейшем компания сосредоточится на производстве средств по уходу за кожей и лицом, а также бытовой химии.
На фоне новости акции Unilever и McCormick снизились на 7% и 5% соответственно. По данным Reuters, инвесторы выражают обеспокоенность сложной структурой сделки, длительными сроками её реализации и возможными антимонопольными проверками.