Misir Mərdanovun yeni vəzifəsi məlum oldu
Elm və Təhsil Nazirliyi yanında yeni yaradılmış Riyaziyyat İnstitutuna keçmiş təhsil naziri, fizika-riyaziyyat elmlər doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının muxbir üzvü Misir Mərdanovun rəhbərlik etməyəcəyi təsdiqlənib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Yeni Sabah"ın sorğusuna cavab olaraq institutdan bildirilib.
Qeyd olunub ki, Riyaziyyat İnstitutuna hazırda texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev rəhbərlik edir. O, bu vəzifəni hələlik müvəqqəti yerinə yetirir.
M.Mərdanov isə həmin instutun elmi işçisidir.
"Vahid Riyaziyyat İnstitutunun yaradılması ilə bağlı təşəbbüs 2022-ci ildən irəli sürülüb. Bununla bağlı Baş nazir Əli Əsədov qərar imzalasa da, yeni institutun formalaşması zaman alacaq. Riyaziyyat İnstitutuna texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev rəhbərlik edir. Misir Mərdanov isə hazırda institutda elmi fəaliyyətini davam etdirir".
Qeyd edək ki, texnika elmləri doktoru Elxan Səbziyev 1959-cu ildə anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib. Elm və Təhsil Nazirliyi yanında İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun dosentidir. O, sözügedən institutda icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edib.

Стала известна новая должность Мисира Марданова
Подтверждено, что бывший министр образования, доктор физико-математических наук, член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Мисир Марданов не будет возглавлять недавно созданный Институт математики при Министерство науки и образования Азербайджана.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявили в институте в ответ на запрос издания «Yeni Sabah».
Отмечается, что в настоящее время Институт математики возглавляет доктор технических наук Эльхан Сабзиев, который пока исполняет обязанности руководителя.
Мисир Марданов, в свою очередь, является научным сотрудником данного института.
«Инициатива по созданию Единого института математики была выдвинута ещё в 2022 году. Несмотря на то что премьер-министр Али Асадов подписал соответствующее решение, процесс формирования нового института потребует времени. В настоящее время Институт математики возглавляет доктор технических наук Эльхан Сабзиев, а Мисир Марданов продолжает в нём научную деятельность», — говорится в сообщении.
Отметим, что Эльхан Сабзиев родился в 1959 году, окончил физико-математический факультет Бакинский государственный университет. Он является доцентом Института систем управления при Министерстве науки и образования Азербайджана и ранее временно исполнял обязанности исполнительного директора данного института.