İsrail və ABŞ-ın İrana qarşı əməliyyatları Qətəri ən mühüm enerji obyektlərindən biri olan Ras-Laffan kompleksinin fəaliyyətini dayandırmağa məcbur edib. Qaz qiymətləri sürətlə artsa da, bu, region və dünya üçün yarana biləcək yeganə problem deyil.
Bu barədə Milli İqtisadi və Sosial Tədqiqatlar İnstitutunun rəhbəri Ed Konvey "The Times" nəşrində yazır.
Ekspert qeyd edir ki, Ras-Laffan dünyada ən böyük və ən təmiz enerji mənbələrindən biri hesab olunan Şimal qaz yatağından çıxarılan qazı emal edir. Bu obyektin dayanması qlobal enerji sisteminə ciddi zərbə deməkdir. Enerji resurslarının ixracının dayanması isə bütün iqtisadi mexanizmi pozur.
Körfəz iqtisadiyyatı üçün iki "bomba”
Konvey yazır ki, Avropa əsasən inflyasiya riski ilə üzləşirsə, Fars körfəzi ölkələri daha ciddi – ekzistensial təhlükə ilə qarşılaşa bilər. Onların iqtisadi modeli iki əsas problem səbəbindən dağılmaq təhlükəsi altındadır.
Birincisi, neft yataqlarını sadəcə kranı bağlamaq kimi dayandırmaq mümkün deyil. Xam neft yerin dərinliklərindən yüksək təzyiq altında çıxır və onun axını üçün mütləq çıxış yolu olmalıdır.
Adətən bu çıxış yolu Hörmüz boğazından keçən tanker daşımalarıdır. Lakin boğaz bağlanarsa, neftin daşınması mümkünsüz olacaq. Mövcud boru kəmərləri belə həcmdə xammalı daşımağa qadir deyil. Bu halda neft anbarları sürətlə dolacaq və nəticədə hasilatın dayandırılması qaçılmaz olacaq. Bu isə İraq və Küveyt üçün ciddi iqtisadi zərbə deməkdir.
Qətərin energetika naziri də bildirib ki, belə müharibə dünya iqtisadiyyatını məhv edə bilər.
Regionun zəif nöqtəsi – miqrant işçilər
Ekspertə görə, Körfəz ölkələri üçün digər mühüm risk insan faktoru ilə bağlıdır. Dubay, Qətər və Bəhreyn kimi regionun iqtisadi möcüzəsi əsasən xaricdən gələn işçi qüvvəsinin hesabına qurulub.
Bu ölkələr xarici işçiləri aşağı vergilər və yüksək maaşlarla cəlb ediblər.
Dünya Bankının məlumatına görə, Qətər əhalisinin 77 faizi yerli sakin deyil. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində bu göstərici 74 faiz, Küveytdə isə 67 faizdir. Bu isə dünya üzrə rekord sayılır.
Ekspert sual edir: əgər bu insanlar İranın mümkün hücumları şəraitində yaşamağı təhlükəli hesab edib ölkələrinə qayıtmaq qərarı versələr, nə baş verəcək? Bu halda regionun iqtisadiyyatı faktiki olaraq dayana bilər.
Su, ərzaq və mümkün humanitar böhran
Konvey hesab edir ki, vəziyyət daha da pisləşə bilər. Məsələn, İran duzsuzlaşdırma zavodlarını hədəfə alsa, region içməli su ilə təminatını itirə bilər.
Eyni zamanda ərzaq ehtiyatları tükənərsə və Hörmüz boğazından yeni yük gəmiləri keçə bilməzsə, bu artıq iqtisadi deyil, humanitar böhran olacaq.
Bununla belə, müharibə qısa müddətli olsa və boğaz bir neçə həftə ərzində yenidən açılsa, nəticələr daha idarəolunan ola bilər. Lakin hətta bir neçə həftəlik blokada belə Körfəz ölkələri üçün ciddi nəticələrə səbəb ola bilər.
Bu böhrandan kimlər qazanc əldə edə bilər?
Ekspert qeyd edir ki, böhrandan fayda əldə edə biləcək ölkələr də var. Bunlar Hörmüz boğazından asılı olmayan enerji ixracatçılarıdır.
İlk növbədə Rusiya və ABŞ belə ölkələr sırasındadır. Son illərdə ABŞ dünyada ən böyük mayeləşdirilmiş təbii qaz ixracatçısına çevrilib və mövcud vəziyyət Amerika qaz şirkətlərinə böyük gəlirlər gətirə bilər.

Операции Израиля и США против Ирана вынудили Катар приостановить работу одного из важнейших энергетических объектов – комплекса Рас-Лаффан. Хотя цены на газ стремительно растут, это не единственная проблема, которая может возникнуть для региона и мира.
Об этом пишет руководитель Института национальных экономических и социальных исследований Эд Конвей в издании «The Times».
Эксперт отмечает, что Рас-Лаффан перерабатывает газ, добываемый из Северного газового месторождения, являющегося одним из крупнейших и самых чистых источников энергии в мире. Остановка этого объекта означает серьёзный удар по глобальной энергетической системе. Приостановка экспорта энергоресурсов нарушает всю экономическую механику.
Два «бомбовых» фактора для экономики Персидского залива
Конвей пишет, что если Европа в основном сталкивается с риском инфляции, то страны Персидского залива могут оказаться под угрозой более серьёзного – экзистенциального характера. Их экономическая модель находится под угрозой разрушения из-за двух основных проблем.
Во-первых, месторождения нефти нельзя просто «закрутить кран» и прекратить добычу. Сырая нефть добывается из глубин земли под высоким давлением, и у неё должен быть выход.
Обычно этим выходом являются танкерные перевозки, проходящие через Ормузский пролив. Однако если пролив будет заблокирован, транспортировка нефти станет невозможной. Существующие трубопроводы не способны транспортировать такие объёмы сырья. В этом случае нефтехранилища быстро заполнятся, и прекращение добычи станет неизбежным. Для Ирака и Кувейта это будет серьёзным экономическим ударом.
Министр энергетики Катара также заявил, что такая война может уничтожить мировую экономику.
Слабое место региона – трудовые мигранты
По мнению эксперта, другая важная угроза для стран Персидского залива связана с человеческим фактором. Экономическое чудо таких регионов, как Дубай, Катар и Бахрейн, основано преимущественно на иностранной рабочей силе.
Эти страны привлекают иностранных работников низкими налогами и высокими зарплатами.
По данным Всемирного банка, 77% населения Катара – не местные жители. В Объединённых Арабских Эмиратах этот показатель составляет 74%, в Кувейте – 67%. Это мировые рекорды.
Эксперт задаётся вопросом: что произойдёт, если эти люди сочтут проживание в условиях возможных иранских атак опасным и решат вернуться в свои страны? В этом случае экономика региона фактически остановится.
Вода, продукты питания и возможный гуманитарный кризис
Конвей считает, что ситуация может ещё усугубиться. Например, если Иран нанесёт удар по опреснительным заводам, регион может лишиться питьевой воды.
В то же время, если продовольственные запасы иссякнут, а новые грузовые суда не смогут пройти через Ормузский пролив, это станет уже не экономическим, а гуманитарным кризисом.
Тем не менее, если война будет краткосрочной и пролив откроется вновь в течение нескольких недель, последствия будут более управляемыми. Но даже несколько недель блокады могут привести к серьёзным последствиям для стран залива.
Кто может извлечь выгоду из этого кризиса?
Эксперт отмечает, что есть страны, которые способны получить выгоду из кризиса. Это экспортёры энергии, не зависящие от Ормузского пролива.
В первую очередь к таким странам относятся Россия и США. В последние годы США стали крупнейшим в мире экспортером сжиженного природного газа, и текущая ситуация может принести американским газовым компаниям значительные доходы.