Dünyanın ən böyük pensiya fondlarından birinə rəhbərlik edən Masataka Miyazono maliyyə sahəsində karyerasından sonra diqqətini kənd təsərrüfatına yönəldib.
Kənd təsərrüfatının gələcək üçün strateji əhəmiyyətini vurğulayan 72 yaşlı Miyazono, pomidor və çiyələk istehsal edən bir şirkətdə məsləhətçiliyə başlayıb. Təxminən 2 trilyon dollar dəyərində aktivləri idarə edən Miyazono indi üç nəfərlik komandaya rəhbərlik edəcək.
Yaponiya Dövlət Pensiya İnvestisiya Fondunun (GPIF) keçmiş rəhbəri Masataka Miyazono vəzifəsindən ayrıldıqdan sonra özünü maliyyəyə həsr edərək başqa bir fəaliyyət sahəsi seçib. Miyazono, xüsusilə də fermer əhalisinin sürətlə qocaldığı Yaponiyada kənd təsərrüfatı investisiyalarına diqqət yetirmək qərarına gəlib.
"Bloomberg"in məlumatına görə, Miyazono, gəlir mənbələrini daşınmaz əmlakdan kənara çıxarmaq istəyən Hulic Co. şirkətinə məsləhətçi kimi qoşulub. Şirkət 2029-cu ilə qədər təxminən 700 milyard yen (4,4 milyard dollar) investisiya qoymağı planlaşdırır. Hulic Yaponiyada pomidor və çiyələk, Vyetnamda isə xrizantema istehsal edir.
Şirkət fermerlərə maliyyə dəstəyi göstərməklə və onlara yaşlı fermerləri əvəz edəcək yeni nəsil istehsalçılar tapmaqda kömək etməklə kənd təsərrüfatı sektorunda istehsalı artırmağı hədəfləyir. Digər tərəfdən, Miyazono kənd təsərrüfatının dayanıqlılığı üçün məhsuldarlığın artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Miyazono bildirib: "Yaponiyanın dayanıqlılığını gücləndirmək üçün kənd təsərrüfatının daha səmərəli olması lazımdır. Fermerlərin buna təkbaşına nail olması çətindir; şirkətlərin prosesdə iştirak etməsi vacibdir".
Yaponiyada əhalinin sürətlə qocalması təkcə dövlət maliyyəsinə təzyiq göstərməklə yanaşı, həm də kənd təsərrüfatı istehsalında çalışanların sayını azaldır. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatlarına görə, son 20 ildə sektorda çalışan insanların sayı iki dəfə azalaraq 2024-cü ilə qədər təxminən 1,1 milyona düşüb. Fermerlərin orta yaşı da 69,2-yə yüksəlib.
Bir vaxtlar təxminən 2 trilyon dollar dəyərində aktivləri idarə edən GPIF-ə rəhbərlik edən Miyazono hazırda cəmi üç nəfərdən ibarət kiçik bir komanda daxilində kənd təsərrüfatı investisiyaları üzərində işləyir.

Бывший руководитель одного из крупнейших пенсионных фондов мира Масатака Миядзоно после карьеры в финансовой сфере решил сосредоточиться на сельском хозяйстве.
72-летний Миядзоно, подчёркивая стратегическую важность сельского хозяйства для будущего, начал работать консультантом в компании, занимающейся производством помидоров и клубники. Ранее он управлял активами примерно на 2 триллиона долларов, а теперь будет руководить командой всего из трёх человек.
Бывший глава Government Pension Investment Fund (GPIF) после ухода с должности выбрал новое направление деятельности. Миядзоно решил сосредоточиться на инвестициях в сельское хозяйство, особенно в Японии, где фермерское население быстро стареет.
По данным Bloomberg, Миядзоно присоединился в качестве консультанта к компании Hulic Co., которая хочет диверсифицировать источники дохода за пределами недвижимости. Компания планирует инвестировать около 700 млрд иен (4,4 млрд долларов) до 2029 года.
Hulic выращивает помидоры и клубнику в Японии, а также хризантемы во Вьетнаме.
Компания стремится увеличить производство в сельскохозяйственном секторе, оказывая фермерам финансовую поддержку и помогая находить новое поколение производителей, которое заменит пожилых фермеров. В то же время Миядзоно подчёркивает важность повышения производительности для устойчивости сельского хозяйства.
Миядзоно отметил: «Чтобы укрепить устойчивость Японии, сельское хозяйство должно стать более эффективным. Фермерам трудно добиться этого в одиночку — важно участие компаний в этом процессе».
Быстрое старение населения Японии оказывает давление не только на государственные финансы, но и приводит к сокращению числа людей, работающих в сельском хозяйстве. По данным Министерства сельского хозяйства, за последние 20 лет число занятых в отрасли сократилось вдвое и к 2024 году достигло примерно 1,1 млн человек. Средний возраст фермеров вырос до 69,2 года.
Когда-то руководивший GPIF с активами около 2 триллионов долларов, сегодня Миядзоно работает над инвестициями в сельское хозяйство в небольшой команде всего из трёх человек.