"Koi" startapı üçün 400 milyon dollarlıq təklif
Kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış ABŞ-ın "Palo Alto Networks" şirkəti, proqram təminatı ekosistemlərinə tam şəffaflıq təmin edən "Koi" adlı startapı təxminən 400 milyon dollara almaq üçün danışıqlar aparır.
Valyuta.az xəbər verir ki, məlumat rəsmi təsdiqlənməsə də, iddia olunan satınalma şirkətin məhsul portfelini genişləndirmək strategiyası çərçivəsində qiymətləndirilir.
2024-cü ildə Amit Assaraf, İdan Dardikman və İtay Kruk tərəfindən təsis edilən "Koi", korporativ uç nöqtələrdə fəaliyyət göstərən proqram təminatı komponentlərinə - o cümlədən əlavələr, kitabxanalar və proqramçı alətlərinə - tam şəffaflıq təqdim etməyi hədəfləyir. Şirkətin təqdim etdiyi əsas həllərdən biri olan "Supply Chain Gateway", müəssisələrə daxil olan proqram təminatları üzərində mərkəzləşdirilmiş nəzarət imkanı yaradır. Eyni zamanda, süni intellekt dəstəkləyən "Wings" adlı risk mühərriki real vaxt rejimində tanınmamış təhdidləri aşkar edə bilir.
Hazırda 500 mindən çox uç nöqtəni qoruyan "Koi"nin müştəri bazasına "OpenAI", "Jump Trading" və "Fireblocks" kimi şirkətlər daxildir. Startap bu günə qədər ümumilikdə 48 milyon dollar sərmayə cəlb edib.
Xatırladaq ki, "Palo Alto Networks" 2025-ci il ərzində "Protect AI", "CyberArk" və "Chronosphere" kimi bir neçə yüksək profilli şirkəti alaraq məhsul çeşidini genişləndirmişdi. Bununla belə, "Koi" ilə bağlı danışıqlar barədə tərəflərdən hələlik rəsmi açıqlama verilməyib.

Palo Alto Networks может приобрести стартап Koi за 400 млн долларов
Американская компания Palo Alto Networks, специализирующаяся в сфере кибербезопасности, ведёт переговоры о приобретении стартапа Koi, обеспечивающего полную прозрачность программных экосистем, примерно за 400 млн долларов.
Как сообщает Valyuta.az, хотя информация пока не получила официального подтверждения, предполагаемая сделка рассматривается в рамках стратегии компании по расширению продуктового портфеля.
Основанный в 2024 году Амитом Ассарафом, Иданом Дардигманом и Итаем Круком, стартап Koi ставит целью обеспечить полную прозрачность программных компонентов, работающих на корпоративных конечных точках, включая плагины, библиотеки и инструменты разработчиков. Одно из ключевых решений компании — Supply Chain Gateway — предоставляет организациям возможность централизованного контроля над программным обеспечением, поступающим в корпоративную среду. В то же время риск-движок Wings с поддержкой искусственного интеллекта способен в режиме реального времени выявлять неизвестные угрозы.
В настоящее время Koi обеспечивает защиту более чем 500 тыс. конечных точек, а в число клиентов стартапа входят такие компании, как OpenAI, Jump Trading и Fireblocks. На сегодняшний день стартап привлёк в общей сложности 48 млн долларов инвестиций.
Напомним, что в течение 2025 года Palo Alto Networks приобрела ряд высокопрофильных компаний, включая Protect AI, CyberArk и Chronosphere, расширив тем самым линейку своих продуктов. При этом официальных заявлений сторон относительно переговоров по Koi пока не поступало.