Azərbaycanda bu şəhər və rayonların icra başçısı yoxdur
Xəbər verdiyimiz kimi, Qaradağ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Süleyman Mikayılov ötən gün Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə vəzifəsindən azad edilib. Onun yerinə isə təyinat olmayıb.
"Unikal"ın məlumatına görə, bununla da Azərbaycanda başçının olmadığı icra hakimiyyətlərinin sayı 6-ya çatıb. Belə ki, hazırda 1 şəhər və 5 rayonun icra başçısı yoxdur.
2023-cü il avqustun 31-də Culfa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Siyam Hacıyev vəzifəsindən azad olunub. İki ildən çoxdur Culfa rayonuna icra başçısı təyin edilməyib.
2025-ci ilin 12 noyabr tarixində Orxan Mürsəlov Gədəbəy Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilərək Göyçay Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin olunub. O.Mürsəlov 2022-ci ilin avqust ayında Gədəbəy Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin edilmişdi. Hazırda Gədəbəy rayonunun icra başçısı vəzifəsi boşdur.
Elə həmin gün - 2025-ci il noyabrın 12-də Vüqar Novruzov Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilərək Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin olunub. V.Novruzov 2019-cu ilin dekabrında Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsinə təyin olunmuşdu. Hələlik onun yerinə təyinat yoxdur.
Paytaxtın Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan İbrahimov ötən il dekabrın 29-da vəzifəsindən azad olunub. O, həmin ilin noyabrın 12-də bu vəzifəyə təyin edilmişdi. E.İbrahimov cəmi 47 gün Nəsimi rayonunun icra başçısı postunda qala bildi. Onun işdən çıxarılması geniş rezonans doğurmuşdu.
Ağdərə rayonunun da icra başçısı yoxdur. Belə ki, 2023-cü ilin dekabr ayında Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Ağdərə Rayon İcra Hakimiyyəti yaradılıb. Hələlik başçı vəzifəsinə təyinat olmayıb.

Как ранее сообщалось, глава Исполнительной власти Карадагского района Сулейман Микаилов накануне был освобождён от должности распоряжением президента Ильхама Алиева. Назначение на его место пока не произведено.
По информации издания Unikal, таким образом, число исполнительных властей без руководителя в Азербайджане достигло шести. В настоящее время без главы остаются один город и пять районов.
Так, 31 августа 2023 года от должности был освобождён глава Исполнительной власти Джульфинского района Сиям Гаджиев. Уже более двух лет в Джульфинском районе не назначен новый руководитель.
12 ноября 2025 года Орхан Мурсалов был освобождён от должности главы Исполнительной власти Гедабейского района и назначен главой Исполнительной власти Гёйчайского района. Он был назначен руководителем Гедабейского района в августе 2022 года. В настоящее время должность главы Исполнительной власти Гедабейского района остаётся вакантной.
В тот же день, 12 ноября 2025 года, Вюгар Новрузов был освобождён от должности главы Исполнительной власти города Нафталан и назначен главой Исполнительной власти Гёйгёльского района. Он занимал пост руководителя Нафталана с декабря 2019 года. Пока назначение на его прежнюю должность не произведено.
Кроме того, глава Исполнительной власти Насиминского района Баку Эльхан Ибрагимов был освобождён от должности 29 декабря прошлого года. Он был назначен на этот пост 12 ноября того же года и проработал в должности всего 47 дней. Его увольнение вызвало широкий общественный резонанс.
Также без руководителя остаётся Агдеринский район. В декабре 2023 года распоряжением президента Ильхама Алиева была создана Исполнительная власть Агдеринского района, однако глава района до настоящего времени не назначен.