Milyonçu Ağamusa Nağıyevin nəvəsi, Tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Nağıyeva APA-ya müsahibə verib.
O, müsahibəsində babasının İsveçrə banklarındakı milyonlarının qaytarılacağı təqdirdə hansı addımı atmasından danışıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, vəsait qaytarılacağı təqdirdə Dilarə Nağıyeva babasının 100 bina tikmək arzusunu yerinə yetirmək niyyətini açıqlayıb:
"Böyük Britaniya və İsveçrə banklarındakı vəsaiti qaytarmaq çox çətin məsələdir. Dəfələrlə insanlar tapılıb, müəyyən faiz müqabilində köməklik etmək istəyiblər. Bu 35 il ərzində bəlkə on nəfər meydana çıxıb, hamısı mənimlə müqavilə bağlayıb, işə başlayıblar, amma nə isə alındıra bilməyiblər. Lakin vəsait qayıtsa, onu özüm üçün istifadə etməyəcəm. Mən demişəm ki, pullar Azərbaycana gətirilərsə, mənə çatan faizdən iki bina tikdirəcəyəm. Və Ağamusa Nağıyevin 100 bina tikmək arzusunu həyata keçirmiş olacağam", - o deyib.
Xatırladaq ki, Ağamusa Nağıyev 1849-cu ildə Biləcəridə anadan olub. Bakı nefti sayəsində varlanan iş adamı Bakıda bir sıra tikililərin, o cümlədən bu gün onun adını daşıyan xəstəxananı inşa edib. Ağamusa Nağıyev 1919-cu il martın 4-də Bakıda vəfat edib.

Внучка бакинского миллионера Агамуса Нагиев, доктор философии по истории Диляра Нагиева, дала интервью агентству APA.
В беседе она рассказала о том, какие шаги намерена предпринять в случае возврата миллионов, принадлежавших её деду и размещённых в швейцарских банках.
Как сообщает Valyuta.az, Диляра Нагиева заявила, что в случае возврата средств намерена реализовать мечту своего деда — построить 100 зданий:
«Вернуть средства из банков Великобритании и Швейцарии — крайне сложная задача. За эти 35 лет не раз находились люди, которые предлагали помощь за определённый процент. Возможно, за это время появилось около десяти человек — все они заключали со мной договоры и приступали к работе, но добиться результата так и не смогли. Однако если средства будут возвращены, я не стану использовать их для личных целей. Я говорила, что если деньги будут возвращены в Азербайджан, то на причитающуюся мне долю я построю два здания. Таким образом, я реализую мечту Агамусы Нагиева о строительстве 100 зданий», — отметила она.
Напомним, что Агамуса Нагиев родился в 1849 году в Биляджари. Разбогатев благодаря бакинской нефти, он стал одним из известных предпринимателей своего времени и профинансировал строительство ряда зданий в Баку, в том числе больницы, которая сегодня носит его имя. Агамуса Нагиев скончался 4 марта 1919 года в Баку.