Texnologiya dünyasında balansları dəyişdirə biləcək əməkdaşlıq rəsmi şəkildə elan olunub. “Apple” uzun müddətdir maraqla gözlənilən “yeni nəsil Siri” layihəsi üçün daxili inkişaf proseslərini dayandıraraq istiqaməti “Google”a çevirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, “WWDC 2024” tədbirində verilən vədlərdən sonra yaşanan gecikmələr, “Apple”ın süni intellekt yarışında sürəti artırmaq məqsədilə “Google”ın “Gemini” modellərinə güvənəcəyini göstərir.
“Apple”, “Siri”ni daha ağıllı və fərdiləşdirilmiş bir köməkçiyə çevirmə yolunda mühüm mərhələni geridə qoyub. Şirkət açıqlayıb ki, yeni nəsil “Apple Foundation” modellərinin əsasını “Google”ın “Gemini” texnologiyası və bulud infrastrukturu təşkil edəcək. Bu addım, texnologiya nəhənginin hələlik öz daxilində “sərhədləri aşan” səviyyədə bir süni intellekt modeli yarada bilmədiyinin də dolayısı ilə etirafı kimi dəyərləndirilir.
“Apple” tərəfindən verilən məlumata görə, “Google”un təqdim etdiyi texnologiya istifadəçi təcrübəsini ən yüksək səviyyəyə daşıya biləcək ən uyğun baza kimi qiymətləndirilib. “Apple Intelligence” çətiri altında təqdim edilən funksiyaların böyük hissəsi artıq bu əməkdaşlıq sayəsində reallaşdırılacaq.
Milyard dollarlıq əməkdaşlıqda məxfilik prioritetdir
“Bloomberg”in ötən ilin sonlarında yaydığı məlumatlara əsasən, bu böyük tərəfdaşlığın illik dəyəri təxminən 1 milyard dollara çatır. “Apple” bir tərəfdən “Google”un texnoloji gücündən yararlanarkən, digər tərəfdən istifadəçilərin ən çox narahat olduğu məxfilik məsələsində də təminat verir. Şirkət bildirir ki, “Apple Intelligence” cihazdaxili emal və “Xüsusi Bulud Hesablama” (“Private Cloud Compute”) sistemi üzərindən işləməyə davam edəcək və bununla da yüksək təhlükəsizlik standartlarından geri addım atılmayacaq.
ChatGPT dövrü başa çatır?
“Google” ilə bağlanan bu çoxillik razılaşma, “Apple”ın daha əvvəl “OpenAI” ilə qurduğu əməkdaşlığın gələcəyini də sual altına salıb. “iOS” ekosisteminə inteqrasiya olunan ChatGPT-nin seçim olaraq qalacağı, yoxsa tamamilə “Gemini” əsaslı “Siri”yə keçidin ediləcəyi hələlik dəqiqləşməyib.
İlin irəliləyən dövrlərində istifadəyə veriləcək yeni texnoloji infrastruktur, “Siri”nin illərdir tənqid olunan ləngliyindən xilas olub-olmayacağını da aydın şəkildə ortaya qoyacaq.

Apple сделала шаг назад и доверила разработку новой версии Siri своему крупнейшему конкуренту — Google. Сотрудничество, способное изменить баланс сил в технологическом мире, было официально объявлено.
Как сообщает Valyuta.az, после задержек с реализацией обещаний, данных на конференции WWDC 2024, Apple приняла решение приостановить внутреннюю разработку проекта «Siri нового поколения» и сделать ставку на модели Gemini от Google с целью ускорить свое продвижение в гонке искусственного интеллекта.
Apple заявила, что на пути превращения Siri в более умного и персонализированного помощника был пройден важный этап. В компании отметили, что основой новых моделей Apple Foundation Models станут технологии Gemini и облачная инфраструктура Google. Этот шаг также расценивается как косвенное признание того, что Apple пока не удалось создать внутри компании ИИ-модель «прорывного» уровня.
По словам представителей Apple, именно решения Google были признаны наиболее подходящей технологической базой для вывода пользовательского опыта на максимально высокий уровень. Большая часть функций, представленных в рамках экосистемы Apple Intelligence, будет реализована благодаря этому партнерству.
Многомиллиардное сотрудничество с приоритетом конфиденциальности
Согласно информации, распространенной Bloomberg в конце прошлого года, годовая стоимость данного партнерства оценивается примерно в 1 млрд долларов. При этом Apple подчеркивает, что, используя технологический потенциал Google, компания сохраняет высокий уровень защиты данных пользователей. Отмечается, что Apple Intelligence продолжит работать на основе обработки данных на устройстве и системы Private Cloud Compute, что гарантирует соблюдение строгих стандартов безопасности.
Эпоха ChatGPT подходит к концу?
Многолетнее соглашение с Google также поставило под вопрос будущее сотрудничества Apple с OpenAI. Пока не ясно, останется ли ChatGPT, интегрированный в экосистему iOS, лишь опциональным инструментом или Apple полностью перейдет на Siri, основанную на Gemini.
Новая технологическая инфраструктура, запуск которой ожидается в течение года, наглядно покажет, сможет ли Siri избавиться от многолетней критики, связанной с медленной работой.