100 ildir istismar olunur, amma hələ də ən böyük mədənlərdən biridir
Diqqət adətən qızıl və gümüşə yönəlsə də, texnologiyaların, xüsusilə də süni intellektin inkişafı və ümumilikdə iqtisadiyyat üçün son dərəcə vacib olan başqa bir metal da var. Söhbət uzun müddət yetərincə qiymətləndirilməyən misdən gedir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Ecoportal" nəşrinin yazdığına görə, elektrik şəbəkələri genişlənir, şəhərlər infrastrukturunu yeniləyir, təmiz enerji layihələri isə sürətlə yayılır. Lakin elektrik enerjisi təhlükəsiz və səmərəli şəkildə ötürülə bilməzsə, bütün bu proseslərin heç biri işlək ola bilməz.
Uzun müddət ərzində tələbat və təklif arasında tarazlıq mövcud idi. Mədənlər kifayət qədər xammal hasil edir, sənaye isə fəaliyyətini qabaqcadan planlaşdıra bilirdi və ciddi narahatlıq üçün əsas yox idi. Daha sonra yeni texnologiyalar sürətlə ortaya çıxıb. Əvvəllər hiss olunmayan gərginlik artıq açıq şəkildə özünü göstərməyə başlayıb.
Eyni zamanda faydalı qazıntıların çıxarılması daha da çətinləşib. Yeni layihələrin təsdiqlənməsi illər çəkir, filizin keyfiyyəti aşağı düşüb, investisiyaların tempi zəifləyib. Təklif azalmayıb, lakin tələbatla ayaqlaşacaq qədər sürətlə artmır.
Bu şəraitdə diqqətlər ABŞ-ın Yuta ştatında, Solt-Leyk-Siti yaxınlığında yerləşən nəhəng Kennecott mədəninə yönəlir. Bu obyekt Yer kürəsindəki ən böyük açıq mis mədənlərindən biridir. Artıq 100 ildən çoxdur fəaliyyət göstərən mədən indiyədək 19 milyon tondan artıq mis istehsal edib.
Mis getdikcə daha strateji əhəmiyyət daşıyır, çünki gələcək texnoloji inkişaf elektrik şəbəkələri olmadan mümkün deyil və bu şəbəkələrin əsas komponentlərindən biri məhz bu metaldır.
01.02.2026
ABŞ-ın qızıl ehtiyatları 1,44 trilyon dolları keçdi
“Heç vaxt avtomobil sürməyi öyrənmədim. Əvvəl çox kasıb idim, sonra çox varlı” – Palantir CEO-su
McDonald qardaşlarının restoranı necə imperiyaya çevrildi? - SƏHƏR OXUSU
31.01.2026
İlham Əliyev Məsud Pezeşkiana zəng etdi
İribuynuzlu heyvan idxalı artdı - Ət ucuzlaşacaq?
Hansı cərimələrin ödətdirilməsi birbaşa əməkhaqqına yönləndiriləcək?
"Apple"ın tarixi gəlir artımı RAM xərcləri ilə bağlı xəbərdarlıqla kölgədə qaldı
Azərbaycanlı gənc BBC-nin məşhur verilişində 70 min funtluq investisiya təklifi aldı və vəsaitdən imtina etdi - MÜSAHİBƏ

Несмотря на то что внимание обычно сосредоточено на золоте и серебре, существует ещё один металл, имеющий критическое значение для развития технологий — особенно искусственного интеллекта — и для экономики в целом. Речь идёт о меди, которая на протяжении долгого времени оставалась недооценённой.
Valyuta.az сообщает со ссылкой на публикацию издания Ecoportal, что электрические сети расширяются, города модернизируют инфраструктуру, а проекты в сфере чистой энергии распространяются всё более быстрыми темпами. Однако без безопасной и эффективной передачи электроэнергии ни один из этих процессов не сможет полноценно функционировать.
На протяжении длительного времени между спросом и предложением сохранялось равновесие. Рудники добывали достаточные объёмы сырья, промышленность могла заранее планировать свою деятельность, и поводов для серьёзного беспокойства не возникало. Однако с ускоренным развитием новых технологий ранее незаметное напряжение стало проявляться всё более отчётливо.
Одновременно добыча полезных ископаемых заметно усложнилась. Согласование новых проектов занимает годы, качество руды снижается, а темпы инвестиций замедляются. Предложение не сокращается, однако растёт недостаточно быстро, чтобы поспевать за увеличивающимся спросом.
В этих условиях внимание приковано к гигантскому руднику Kennecott, расположенному в штате Юта, недалеко от Солт-Лейк-Сити. Этот объект является одним из крупнейших в мире открытых медных рудников. Предприятие эксплуатируется уже более 100 лет и за это время произвело свыше 19 миллионов тонн меди.
Медь приобретает всё более стратегическое значение, поскольку дальнейшее технологическое развитие невозможно без электрических сетей, ключевым компонентом которых является именно этот металл.