Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bioloji müxtəlifliyin qorunması, o cümlədən xüsusi ekoloji əhəmiyyət daşıyan təbiət komplekslərinin mühafizəsi məqsədilə yeni milli parkın yaradılması istiqamətində müvafiq işlərə başlanılıb.
Valyuta.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Şuşa şəhərində keçirilən Ekoloji məsələlər üzrə İşçi qrupun iclasında ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini, İşçi qrupun rəhbəri Vüqar Kərimov deyib.
Qeyd olunub ki, nazirlik tərəfindən Kəlbəcər, Laçın, Ağdərə və Xocalı rayonlarının ərazilərini əhatə etməklə yaradılması təklif olunan yeni milli parkın ilkin xəritə-sxemi hazırlanıb və aidiyyəti dövlət qurumları ilə razılaşdırılıb. Hazırda yeni milli parkın yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.

Министерство экологии и природных ресурсов приступило к соответствующим работам по созданию нового национального парка на освобожденных от оккупации территориях с целью сохранения биологического разнообразия, в том числе охраны природных комплексов, имеющих особое экологическое значение.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на АПА, об этом заявил заместитель министра экологии и природных ресурсов, руководитель Рабочей группы по экологическим вопросам Вугар Керимов на заседании Рабочей группы, состоявшемся в городе Шуша.
Отмечено, что министерством подготовлена и согласована с соответствующими государственными структурами предварительная карта-схема нового национального парка, создание которого предлагается на территориях Кяльбаджарского, Лачинского, Агдеринского и Ходжалинского районов. В настоящее время работа по созданию нового национального парка продолжается.