Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunmasından 5 il ötür
Şəhər 2020-ci il noyabrın 8-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuz tərəfindən düşmən tapdağından azad olunub.
Beləliklə, erməni işğalçılarından təmizlənən şəhərin mərkəzinə Azərbaycanın üçrəngli şanlı bayrağı sancılıb. Elə həmin gün Prezident İlham Əliyev Şəhidlər xiyabanından xalqa müraciətində Şuşa şəhərinin işğaldan azad olunduğunu elan edib.
Şuşa döyüşləri İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə nəticələnən ən uğurlu əməliyyatlardan biridir. Döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusu sıx meşələri, keçilməz yarğanları və çətin dağ keçidlərini aşaraq Şuşaya istiqamət götürüb. Belə ki, noyabrın 7-də ordumuz şəhərin qayalıqlarına dırmaşaraq yüngül silah-sursat ilə Şuşaya daxil olub. Azərbaycan Ordusunun Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri şəhərə bir çox istiqamətdən yaxınlaşmaq üçün yüz nəfərlik qruplara bölünüblər. Döyüşlər zamanı Şuşaya Ermənistan tərəfindən “İsgəndər” ballistik raketləri atılıb. Raketin hədəfi isə azərbaycanlı hərbçilər olub. Buna baxmayaraq, Müzəffər Azərbaycan Ordusu tezliklə erməni qoşunlarını məhv edərək şəhərdən qovub.
2021-ci ilin mayında Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilib.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı sərəncama əsasən, hər il noyabrın 8-də Şuşa Şəhəri Günü təntənəli şəkildə qeyd ediləcək.
2023-cü il sentyabrın 25-də Qətərin Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransının iştirakçılarının yekdil rəyi ilə Şuşa 2024-cü il üçün İslam dünyasının paytaxtı elan olunub.
Xatırladaq ki, Şuşa şəhəri 1992-ci il mayın 8-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdu. İşğaldan sonra şəhərin 22 min əhalisi məcburi köçkün kimi Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində yerləşib. Şuşanın işğalı zamanı 195 nəfər həlak olub, 165 nəfər yaralanıb. Bundan başqa, 55 nəfər əsir düşüb və girov götürülüb.

Исполнилось пять лет со дня освобождения города Шуша от оккупации
8 ноября 2020 года доблестная Азербайджанская Армия под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева освободила Шушу от армянских оккупантов.
В тот день в центре города, очищенного от врага, был водружён трёхцветный государственный флаг Азербайджана. Президент Ильхам Алиев, обращаясь к народу из Аллеи Шахидов, объявил о полном освобождении города Шуша.
Бои за Шушу стали одними из самых успешных операций Азербайджанской Армии во Второй Карабахской войне, завершившихся её победой. Преодолев густые леса, глубокие овраги и труднопроходимые горные перевалы, азербайджанские войска двинулись в направлении Шуши. 7 ноября подразделения армии, поднявшись по скалам, вошли в город с лёгким вооружением. Специальные силы Азербайджана действовали малыми группами по нескольким направлениям.
Во время сражений по Шуше были выпущены баллистические ракеты «Искандер», целью которых стали азербайджанские военнослужащие. Однако мужественная Азербайджанская Армия в короткие сроки разгромила противника и полностью освободила город.
В мае 2021 года по указу Президента Ильхама Алиева Шуша была объявлена культурной столицей Азербайджана.
Согласно указу главы государства от 31 июля 2023 года, ежегодно 8 ноября будет торжественно отмечаться День города Шуша.
25 сентября 2023 года на 12-й Конференции министров культуры исламских стран, состоявшейся в Дохе (Катар), участники единогласно приняли решение объявить Шушу культурной столицей исламского мира в 2024 году.
Напомним, город Шуша был оккупирован вооружёнными силами Армении 8 мая 1992 года. После оккупации 22 тысячи жителей города были вынуждены покинуть свои дома и расселились по различным регионам Азербайджана. В результате захвата города 195 человек погибли, 165 были ранены, 55 человек попали в плен или были взяты в заложники.