Sumqayıt şəhərində uzun müddətdir qəzalı vəziyyətdə olan, "Fin evləri" kimi tanınan ikimərtəbəli yaşayış binalarının söküntüsünə başlanılıb. Bununla bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) tərəfindən ərazidə söküntü işləri aparılır.
Valyuta.az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, hazırda söküntü işləri xüsusi texnikanın köməyi və təhlükəsizlik qaydalarına tam riayət olunmaqla davam etdirilir. Ərazidə fəaliyyət göstərən briqadalar əvvəlcə kommunikasiya xətlərini təhlükəsiz şəkildə ayırıb, daha sonra binaların mərhələli şəkildə sökülməsinə başlayıblar.
Bildirilib ki, yeni layihə Sumqayıt şəhərinin ümumi inkişaf konsepsiyasına uyğun şəkildə həyata keçiriləcək və ərazinin sosial infrastrukturunun yenilənməsinə mühüm töhfə verəcək. Aparılan işlər sakinlər tərəfindən də müsbət qarşılanır.
Layihə çərçivəsində yeni yaşayış binalarının inşası ilə yanaşı, abadlıq işlərinin aparılması, uşaq oyun meydançalarının, park zonalarının, parkinq sahələrinin və ictimai istifadə üçün nəzərdə tutulan digər obyektlərin yaradılması planlaşdırılır.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, hazırda bu proses şəhərin bir neçə yaşayış massivində - 4-cü, 15-ci, 16-cı, 17-ci və 21-ci məhəllələrdə ardıcıl və planlı şəkildə davam etdirilir. Gələcəkdə digər ərazilərdə də oxşar işlərin aparılması nəzərdə tutulur.

В городе Сумгаит начаты работы по сносу двухэтажных жилых домов, известных как "Финские дома", которые длительное время находились в аварийном состоянии. По этому поводу на месте ведутся работы по сносу, организованные Министерством по чрезвычайным ситуациям (МЧС).
Valyuta.az со ссылкой на Xəzər TV сообщает, что в настоящее время работы по сносу продолжаются с использованием специальной техники и с полным соблюдением правил безопасности. Бригады, работающие на территории, сначала безопасно отключают коммуникационные линии, а затем приступают к поэтапному сносу зданий.
Отмечается, что новый проект будет реализован в соответствии с общей концепцией развития города Сумгаит и внесет значительный вклад в обновление социальной инфраструктуры территории. Проводимые работы положительно воспринимаются жителями.
В рамках проекта планируется не только строительство новых жилых домов, но и благоустройство территории, создание детских игровых площадок, парков, парковочных зон, а также других объектов общественного назначения.
Из Исполнительного комитета города Сумгаит сообщают, что в настоящее время этот процесс последовательно и планомерно продолжается в нескольких жилых массивах города — в 4-м, 15-м, 16-м, 17-м и 21-м микрорайонах. В будущем планируется проведение аналогичных работ и в других районах.