Prezidentin İqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev ekologiya və təbii sərvətlər naziri olduğu dönəmdə işdən çıxarılan Əfqan Qəribov yeni vəzifəyə təyinat alıb.
Valyuta.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Əfqan Qəribov Muxtar Babayevin dövründə Şamaxı Regional Meşə Təsərrüfatı Birliyinin rəisi vəzifəsində işləyib. Barəsində çoxsyalı şirkayətlər olduğundan, həmçinin Baş Prokuror Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə İdarəsində barəsində araşdırma aparıldığından Muxtar Babayev onun tutduğu vəzifədən azad edib.
Maraqlıdır ki, Muxtar Babayev nazir postundan getdikdən sonra Əfqan Qəribov yenidən ekologiya sferasına qayıdıb. O, hazırda Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı bölməsinin direktor müavini vəzifəsində çalışır. Onun bu vəzifəyə konkret nə zaman təyin olunduğu məlum deyil. Məlum olan odur ki, Əfqan Qəribovla bağlı yeni təyinat Muxtar Babayevin nazir olmadığı dövrdə baş verib.
O, bu vəzifəyə təyin olunar-olunmaz mediada və sosial şəbəkələrdə Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı hissəsində ağacların kəsilməsi barədə məlumatlar yayılmağa başlanıb. Həmin məlumatlarda ağacların kəsilməsinə görə Əfqan Qəribov ittiham edilir. Eyni zamanda onun Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində yüksək vəzifədə çalışan Cabbar Qəribov tərəfindən himayə olunduğu bildirilir.
İddialara görə, Cabbar Qəribov Əfqan Qəribovun əmisidir. Onun yenidən vəzifəyə qayıdışı da Cabbar Qəribovun gərgin əməyinin nəticəsi kimi izah edilir.
Bu iddialarla bağlı Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətindən Qaynarinfo-nun sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, Əfqan Qəribov 3 sentyabr 2025-di ildən Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı bölməsində sahə müfəttişi vəzifəsində işləyir.
Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı hissəsində ağacların kəsilməsinə gəlincə, Xidmətdən bildirilib ki, ETSN-nin aidiyyəti qurumlarının əməkdaşları tərəfindən meşə və milli parkların ərazilərində mütəmadi monitorinqlər aparılır:
"Aşkar edilən qanun pozuntuları ilə bağlı aidiyyəti qurumlarla birgə qanunamüvafiq tədbirlər görülür. Şahdağ MP-nın ərazisində ağacların kəsilməsi ilə bağlı yayılan görüntülər Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən araşdırılıb. İlkin araşdırmalara görə ağac kəsintisi baş verən ərazinin Şahdağ Milli Parkının ərazisi olmadığı müəyyən edilib.
Sözügedən ərazinin mülkiyyətiçisini müəyyənləşdirmək məqsədilə Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinə müraciət olunub. Araşdırma yekunlaşdıqdan sonra qanunamüvafiq tədbirlər görüləcək və dəymiş ziyanın məbləği cinayət tərkibi yaradarsa toplanmış materiallar hüquq-mühafizə orqanlarına göndəriləcək".

Представитель президента по климатическим вопросам Мухтар Бабаев назначил на новую должность Афгана Гарибова, который был уволен во время его работы министром экологии и природных ресурсов.
Valyuta.az со ссылкой на "Qaynarinfo" сообщает, что Афган Гарибов работал председателем Шамахинского регионального лесного хозяйственного предприятия во время руководства Мухтара Бабаева. Из-за наличия множества компаний, а также проведения расследования в Управлении генерального прокурора по борьбе с коррупцией, Мухтар Бабаев освободил его от занимаемой должности.
Интересно, что после ухода Мухтара Бабаева с поста министра Афган Гарибов вновь вернулся в экологическую сферу. В настоящее время он занимает должность заместителя директора Шахдагского национального парка в Исмаиллинском районе. Конкретная дата его назначения на эту должность неизвестна. Известно только, что новое назначение Афгана Гарибова произошло в период, когда Мухтар Бабаев уже не был министром.
Как только он был назначен на эту должность, в СМИ и социальных сетях начали появляться сообщения о вырубке деревьев в Исмаиллинском отделении Шахдагского национального парка. В этих материалах Афган Гарибов обвиняется в порубке деревьев. Также сообщается, что его покровителем является Джаббар Гарибов, занимающий высокую должность в Министерстве экологии и природных ресурсов.
По имеющейся информации, Джаббар Гарибов является дядей Афгана Гарибова. Его возвращение на должность объясняется активной работой Джаббара Гарибова.
По данным на запрос Qaynarinfo в Службе по охране биологического разнообразия при Министерстве экологии и природных ресурсов, Афган Гарибов с 3 сентября 2025 года работает инспектором территории в Исмаиллинском отделении Шахдагского национального парка.
Что касается вырубки деревьев в Исмаиллинском отделении Шахдагского национального парка, в Службе сообщили, что сотрудники соответствующих подразделений Министерства экологии и природных ресурсов регулярно проводят мониторинг лесов и национальных парков:
"По выявленным нарушениям закона совместно с соответствующими органами принимаются меры согласно законодательству. Видео с вырубкой деревьев на территории Шахдагского национального парка было расследовано Государственной службой экологической безопасности. По предварительному расследованию установлено, что участок, на котором произошла вырубка деревьев, не относится к территории национального парка Шахдаг.
Для установления владельца указанного участка был направлен запрос в Государственную службу по имущественным вопросам. После завершения расследования будут приняты законные меры, а в случае установления состава преступления собранные материалы будут переданы в правоохранительные органы".