Qlobal planşet bazarında son vəziyyət: Kim daha çox satıb?
Qlobal planşet bazarı ardıcıl yeddinci rübdə də böyüyərək texnologiya dünyasındakı mövqeyini gücləndirir.
Valyuta.az xəbər verir ki, analiz şirkəti "Omdia-nın yayımladığı yeni məlumatlara görə, 2025-ci ilin üçüncü rübündə qlobal planşet göndərişləri ötən ilə nisbətən 5% artaraq 40 milyon ədədə çatıb. Bu güclü böyümə tendensiyası xüsusilə Orta Şərq, Mərkəzi Avropa və Çin kimi regionlarda dinamik tələb ilə dəstəklənir.
Bu artım sadəcə satışların yüksəlməsindən daha çox mənaya gələ bilər. Artan avadanlıq xərcləri və "Windows 10" əməliyyat sisteminin ömrünün sona çatması kimi faktorlar nəzərə alındıqda, istifadəçilər və müəssisələr portativ kompüter tələbləri üçün planşetləri daha sərfəli alternativ kimi görürlər. "Omdia" araşdırma direktoru Himani Mukka bildirib ki, göndəriş performansı gözləntiləri davamlı olaraq üstələyir və bazar son iki ildir fasiləsiz böyüyür.
Planşet bazarındakı bu inkişafın arxasında bir neçə əsas amil dayanır:
* Tez-tez keçirilən yeni məhsul təqdimatları
* Dövlət dəstəyi ilə alım proqramları
* Uşaqlara yönəlmiş tabletlərə maraq
* Rəqabətli qiymət siyasəti
* Mövsümi məktəb alışları
Bazar lideri "Apple", ən çox böyüyən isə "Lenovo"
Bazar lideri dəyişməyib – "Apple" 35,6% pay ilə ən yüksək bazar hakimiyyətini qoruyur. Bu göstərici ikinci sıradakı "Samsung"un 17,3% payından iki dəfə çoxdur. Lakin son rübdə ən böyük illik artım sürətini göstərən marka "Lenovo" olub və bazar payı 9,1%-ə çatıb.
Bu yüksəlişlə paralel olaraq, daha ucuz və yüngül cihazlara olan ümumi tələbin göstəricisi kimi, qlobal "Chromebook" satışları da illik 3% artaraq 4,2 milyon ədədə yüksəlib. Bu böyümədə Yaponiyadakı GIGA 2.0 təşəbbüsü və Orta, Şərqi Avropa ilə Şimali Amerikadakı təhsil yönümlü proqramlar böyük rol oynayıb. Şimali Amerikada K-12 cihaz bazarı həm planşet, həm də "Chromebook" arasında bölündüyü üçün hər iki cihaz növü böyüməyə davam edib. Bu müddətdə "Lenovo" və "Asus" göndəriş həcmlərini artırarkən, "Acer", HP və "Dell" kimi bəzi markalar geridə qalıb.
Ümumi tabloya baxdıqda, iqtisadi qeyri-müəyyənliklərə baxmayaraq, qlobal PC bazarı da gücünü qoruyur. 2025-ci ilin üçüncü rübündə 72 milyon PC göndərişi həyata keçirilib. PC bazarı həm tablet bazasından böyük həcmə sahibdir, həm də illik 7% böyümə ilə alıcı tələbinin davam etdiyini göstərir. Bu isə portativ cihazlar seqmentində güclü ümumi tələbin mövcudluğunu sübut edir.

Планшеты набирают ход: рынок вырос на 5%, "Lenovo" догоняет лидеров, "Apple" уверенно лидирует
Глобальный рынок планшетов показывает рост седьмой квартал подряд, укрепляя свои позиции в мире технологий.
Valyuta.az сообщает, что согласно новым данным аналитической компании "Omdia", во третьем квартале 2025 года глобальные отгрузки планшетов увеличились на 5% в годовом сравнении и достигли 40 миллионов штук. Этот сильный тренд роста поддерживается динамичным спросом в таких регионах, как Ближний Восток, Центральная Европа и Китай.
Этот рост может означать не только повышение продаж. Учитывая увеличение затрат на оборудование и окончание срока поддержки операционной системы Windows 10, пользователи и предприятия рассматривают планшеты как более выгодную альтернативу для требований к портативным компьютерам. Директор по исследованиям "Omdia" Химани Мукка отметил, что показатели отгрузок стабильно превышают ожидания, а рынок непрерывно растёт последние два года.
Основные факторы развития рынка планшетов включают:
* Частые презентации новых продуктов
* Государственные программы поддержки закупок
* Интерес к планшетам для детей
* Конкурентная ценовая политика
* Сезонные школьные покупки
Лидер рынка — "Apple", самый быстрый рост — у "Lenovo"
Лидер рынка не изменился — "Apple" сохраняет доминирование с долей 35,6%. Этот показатель в два раза превышает долю второго по величине игрока "Samsung", которая составляет 17,3%. Однако в последнем квартале самой высокой годовой скоростью роста отметилась компания "Lenovo", доведшая свою рыночную долю до 9,1%.
Параллельно с этим, как признак общего спроса на более дешёвые и лёгкие устройства, глобальные продажи "Chromebook" выросли на 3% в годовом выражении, достигнув 4,2 миллиона штук. В этом росте значительную роль сыграли инициатива GIGA 2.0 в Японии и образовательные программы в Центральной, Восточной Европе и Северной Америке. На рынке Северной Америки сегмент устройств K-12 распределён между планшетами и Chromebook, при этом оба типа устройств продолжают расти. За этот период компании "Lenovo" и "Asus" увеличили объёмы поставок, тогда как некоторые бренды, такие как "Acer", HP и "Dell", отстали.
В целом, несмотря на экономическую неопределённость, глобальный рынок ПК сохраняет свою силу. В третьем квартале 2025 года было отгружено 72 миллиона ПК. Рынок ПК не только по объему превышает рынок планшетов, но и демонстрирует ежегодный рост в 7%, что свидетельствует о сохраняющемся спросе покупателей. Это доказывает наличие сильного общего спроса в сегменте портативных устройств.