Pulu ödənilmiş mənzil vaxtında hazır olmasa, alıcı kompensasiya ala bilər?
Bəzən alıcı təmiri tam bitməmiş binadan ev alır və mənzilin tam hazır olmasından əvvəl ödənişi həyata keçirir. Daha sonra o, müqavilədə göstərilən təhvil tarixinə əsasən köçmə planlarını qurur. Lakin tam hazır olmayan – yəni tikintisi davam edən evlərdə ən yayılmış risk təhvilin gecikməsidir. Bəzən mənzil alıcıya vəd olunan tarixdə təhvil verilmir və tikinti prosesi uzanır. Bu halda vətəndaşın hüquqları nələrdir?
Hüquqşünas Ceyhun Məmmədov Valyuta.az-a açıqlamasında bildirir ki, müqavilədə göstərilən təhvilvermə tarixi – tikinti şirkətinin mütləq riayət etməli olduğu öhdəlikdir. Tarix keçirsə və mənzil hazır deyilsə, bu artıq öhdəliyin pozulması deməkdir: “Bu halda alıcı birinci müqaviləyə baxmalıdır. Orada gecikmə zamanı tətbiq olunacaq peni/cərimələr, məsuliyyət və təhvil qaydaları göstərilir. Əgər şirkət vaxtında təhvil verməyibsə, alıcının cərimə tələb etmək hüququ yaranır. Əgər peni/cərimə müqavilədə göstərilməyibsə, bu halda belə, alıcı mülki məcəllənin ümumi normalarına əsasən, gecikmə səbəbindən çəkdiyi zərərin ödənilməsini tələb edə bilər. Yəni tikinti şirkəti məsuliyyətdən yayınmır”.
Bəs alıcı müqaviləni ləğv edə bilərmi?
“Əlbəttə. Əgər gecikmə uzun çəkirsə və tikinti şirkəti real səbəb göstərmirsə, alıcı müqaviləni birtərəfli qaydada ləğv edə, ödədiyi bütün məbləğin geri qaytarılmasını tələb edə bilər. Bu, həm müqavilə hüququnun, həm də istehlakçı hüquqlarının bir hissəsidir”- deyə hüquqşünas qeyd edir.
O, bildirir ki, adətən tikinti şirkəti gecikmələr zamanı vaxt udmaq üçün formal cavablar göndərir: “ işlər davam edir”, “tezliklə bitəcək” və s. Lakin hüquqi baxımdan bu arqumentlər gecikməni leqallaşdırmır. Əksinə, bunlar alıcının tələblərini möhkəmləndirir. Belə vəziyyətdə alıcı ilk olaraq gecikmə faktını yazılı şəkildə şirkətə bildirməlidir. Peni və ya zərərin ödənilməsini tələb etməli, gecikmə uzanarsa – məhkəməyə müraciət etməkdən çəkinməməlidir. Bununla bərabər bütün ödəniş qəbzlərini və yazışmaları saxlamalıdır”.
“Vətəndaş bilməlidir ki, tikinti şirkətinin gecikməsi onun hüquqlarını azaldan səbəb deyil. Əksinə, bu halda alıcı həm kompensasiya, həm də müqavilənin ləğvi kimi güclü hüquqi alətlərə sahibdir” - deyə C.Məmmədov vurğulayır.

Права покупателей при задержке передачи квартир в новостройках
Иногда покупатель приобретает квартиру в доме, ремонт которого еще не полностью завершен, и осуществляет оплату до полной готовности квартиры. Затем он планирует переезд, исходя из даты передачи, указанной в договоре. Однако самая распространенная рисковая ситуация в квартирах, находящихся в процессе строительства, — это задержка передачи. Иногда квартира не передается покупателю в обещанный срок, и строительный процесс затягивается.
Каковы права гражданина в таком случае?
Юрист Джейхун Мамедов в комментарии для Valyuta.az отмечает, что дата передачи, указанная в договоре, — это обязательство, которого строительная компания обязана строго придерживаться. Если срок прошел, а квартира не готова, это уже является нарушением обязательств: «В этом случае покупателю следует внимательно изучить договор. В нем должны быть прописаны штрафы за задержку, ответственность и порядок передачи. Если компания не передала квартиру вовремя, у покупателя возникает право требовать уплаты штрафа. Если в договоре такие штрафы не предусмотрены, покупатель все равно может требовать компенсацию убытков в соответствии с общими нормами гражданского кодекса. То есть строительная компания не освобождается от ответственности».
Может ли покупатель расторгнуть договор?
«Конечно. Если задержка длительная и строительная компания не предоставляет реальных причин, покупатель вправе в одностороннем порядке расторгнуть договор и требовать возврата всей оплаченной суммы. Это является частью как договорного, так и потребительского права», — отмечает юрист.
Он также отмечает, что обычно при задержках строительная компания пытается выиграть время, отправляя формальные ответы: «работы продолжаются», «скоро завершится» и т.д. Тем не менее с юридической точки зрения такие аргументы не легитимируют задержку. Напротив, они укрепляют требования покупателя. В такой ситуации покупатель в первую очередь должен письменно уведомить компанию о факте задержки. Следует требовать уплаты штрафа или компенсации убытков, а при продолжении задержки — не бояться обращаться в суд. При этом необходимо сохранять все квитанции об оплате и переписку.
«Гражданин должен знать, что задержка строительной компании не уменьшает его права. Наоборот, в таком случае у покупателя есть мощные юридические инструменты как для компенсации, так и для расторжения договора», — подчеркивает Джейхун Мамедов.