Bərdə rayonu ərazisində yerləşən tullantı poliqonunda tullantıların yandırılması ilə bağlı mediadan daxil olan şikayət əsasında 9 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən araşdırma aparılıb və fakt təsdiqini tapıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidməti məlumat yayıb.
İdarənin rəisi Oqtay Şahmurov bildirib ki, yanğın məişət tullantılarının mövcud qanunvericiliyin tələb və qaydalarına uyğun idarə olunmaması və qabaqlayıcı tədbirlərin görülməməsi səbəbindən baş verib.
"Faktla bağlı poliqonun idarə olunmasına cavabdeh Bərdə Kommunal Təsərrüfatı İdarəsinin direktoru Natiq Qasımov barəsində protokol tərtib edilib və o, vəzifəli şəxs qismində 2 500 manat məbləğində cərimə olunub. Poliqonda tullantıların düzgün idarə olunmasının təmin edilməsi və gələcəkdə belə halların təkrarlanmaması məqsədilə Bərdə Kommunal Təsərrüfatı İdarəsinə "Ekoloji tələb" verilib. Eyni zamanda, mövcud vəziyyətlə bağlı Bərdə Rayon İcra Hakimiyyətinə müraciət olunub.
Ətraf mühitin mühafizəsinə həssas münasibət göstərən vətəndaşlarımıza təşəkkür edir və bu kimi hallarla rastlaşdıqları zaman Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin "168" çağrı mərkəzinə müraciət etmələrini xahiş edirik", - deyə məlumatda bildirilib.

По факту сжигания отходов на полигоне твердых бытовых отходов, расположенном на территории Бардинского района, на основании жалобы, поступившей из СМИ, сотрудники Регионального управления по экологии и природным ресурсам №9 провели расследование, которое подтвердило данный факт.
Valyuta.az сообщает, что об этом сообщил Государственный сервис экологической безопасности.
Руководитель управления Октай Шахмуров заявил, что пожар произошел из-за неправильного управления бытовыми отходами, не соответствующим требованиям и правилам действующего законодательства, а также отсутствия предупреждающих мер.
«По факту в отношении директора Бардинского коммунального хозяйства Натига Гасымова, ответственного за управление полигоном, составлен протокол, и он, как должностное лицо, был оштрафован на 2 500 манатов. С целью обеспечения правильного управления отходами на полигоне и недопущения повторения подобных случаев Бардинскому коммунальному хозяйству был выдан “Экологический заказ”. Кроме того, по существующей ситуации направлено обращение в Исполнительную власть Бардинского района.
Благодарим граждан, проявляющих чуткое отношение к охране окружающей среды, и просим при столкновении с подобными случаями обращаться в колл-центр Министерства экологии и природных ресурсов по номеру “168”, — говорится в сообщении.»