Orxan Məmmədov: "Dünyada 2030-cu ilə qədər 170 milyon yeni iş yeri yaradılacaq"
"Əmək bazarı ilə bizneslərin ehtiyacları arasında düzgün və proqnozlaşdırılan əlaqələrin təmin edilməsi hökumətlərin qarşısında duran mühüm çağırışlardan biridir".
Valyuta.az xəbər verir ki, bu fikirləri Bakıda ilk dəfə keçirilən Gələcəyin Peşələri Sammitində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov deyib.
O bildirib ki, sürətli texnoloji yeniliklərin və bazar dinamikasında gözlənilməz dəyişikliklərin baş verdiyi bir mühitdə bizneslərin çevik adaptasiya olması və inkişaf etməsi əhəmiyyətli dərəcədə onların malik olduğu işçi qüvvəsindən asılıdır:
"Bu baxımdan, kadrların peşəkar hazırlığı strategiyası təkcə işçilərin mövcud vəzifələrini yüksək səviyyədə yerinə yetirməsi üçün deyil, ümumilikdə iqtisadiyyatların gələcək çağırışlara hazır olması baxımından vacibdir.
Lakin bu gün müşahidə etdiyimiz olduqca dinamik transformasiyalar və elmi yeniliklərin biznes proseslərinə çevik keçidi işçi qüvvəsinə və peşələrə olan ehtiyacların proqnozlaşdırılmasını və ona hazırlığı bir qədər də çətinləşdirir. Əvvəllər peşələrin köhnəlməsi və yenilərinin yaranması üçün yüzilliklər və dekadalar tələb olunurdusa, indi bu artıq, sadəcə, illərlə ölçülür.
Ümumdünya İqtisadi Forumunun son hesabatına əsasən, 2030-cu ilə qədər yeni qlobal makromeyillər nəticəsində 170 milyon yeni iş yeri yaradılacaq. Bu dövrdə texnoloji inkişaf, yaşıl keçid, iqtisadi və demoqrafik dəyişikliklər fonunda qlobal əmək bazarı əhəmiyyətli formasiyaya məruz qalacaq. Qeyd edilən meyillər, həmçinin 92 milyon iş yerinin itməsinə gətirib çıxaracaq. Generativ süni intellekt texnologiyalarının təsiri altında 2030-cu ilə qədər işçi qüvvəsinin baza bilik və bacarıqlarının 40%-ə yaxın həcmdə dəyişikliyə məruz qalacağı gözlənilir.
Bəs bu yeni şəraitə bizneslər necə adaptasiya ola birlər? Davamlı öyrənmə, ixtisasartırma və ixtisasdəyişmə proqramlarına xüsusi diqqətin yetirilməsi gələcək bilik və bacarıq tələblərinin daha effektiv idarəedilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Məhz effektiv liderlər və güclü rəqəmsal, analitik və ünsiyyət bacarıqlarına malik istedadlar bizneslərin gələcəyə hazırlığını müəyyən edən əsas amillərdir".
O.Məmmədov əlavə edib ki, iri müəssisələrlə müqayisədə KOB subyektləri daha məhdud resurslara malik olur ki, bu da adekvat insan resurslarına olan ehtiyacın qarşılanmasını bir qədər çətinləşdirir:
"Azərbaycanda da KOB sektoru məşğulluğun təmin edilməsində əhəmiyyətli paya malikdir və muzdlu işçilərin 44%-i KOB subyektlərində çalışır. Qeyd etdiyim bu amillər nəzərə alınmaqla, KOB-ların peşə və biznes təlimlərinə cəlb edilməsində bütün maraqlı tərəflərin, xüsusilə də dövlətin iştirakı və dəstəyi vacibdir.
KOBİA olaraq biz də KOB subyektlərinin bilik və bacarıqlara çıxışının artırılması istiqamətində müxtəlif işlər həyata keçiririk.
İlk növbədə, bizneslərin təlim və kadr ehtiyaclarının öyrənilməsi və adekvat cavab strategiyasının hazırlanması məqsədilə mütəmadi sorğular həyata keçiririk. Ötən il ölkə üzrə həyata keçirilmiş sorğunun nəticələri KOB subyektlərinin biznes təlimlərinə marağını göstərmişdi. Belə ki, respondentlərin 40%-ə yaxını ötən bir il ərzində işçilərin təlimlərdə iştirak etdiyini və 85%-i bu və ya digər səviyyədə təlimlərin effektiv olduğunu bildirib. Rəyi soruşulanların 44%-i təlimlərin şirkət büdcəsi hesabına maliyyələşdirildiyini, 52%-dən çox hissəsi isə pulsuz təlimlərdə iştirak edildiyini qeyd edib. Sorğunun digər maraqlı nəticələrindən biri peşəkar işçi heyətinin tapılmasında çağırışlarla bağlıdır. Bizneslərin 73%-i müvafiq sahədə çətinliklə üzləşdiyini diqqətə çatdırıb".
O.Məmmədov qeyd edib ki, KOBİA tərəfindən KOB subyektlərinin biznes və yumşaq biliklərinin artırılması məqsədilə iki mühüm infrastruktur vasitəsilə dəstək təmin edilib:
"Bunlar KOB İnkişaf Mərkəzləri və KOB Model Müəssisəsidir.
Müxtəlif regionlarda 2020-ci ildən fəaliyyət göstərən KOB İnkişaf Mərkəzlərində pulsuz təlim, məsləhət və mentorluq xidmətləri təmin edilir. Mərkəzlərin təşkil etdiyi müxtəlif təlimlərdən indiyə qədər 60 000 nəfərdən çox sahibkar və biznes fəaliyyətinə başlamaq istəyən şəxslər faydalanıb.
Təlimlərin əlçatanlığını artırmaq məqsədilə onlayn platforma yaradılıb və burada 180-dən çox təlim videosu və özünüqiymətləndirmə testi yerləşdirilib.
Dövlət, özəl sektor və universitet əməkdaşlığı çərçivəsində yaradılmış və ötən il istifadəyə verilmiş KOB Model Müəssisəsi sahibkarlıq subyektlərinin inkişafı üçün "görmə, eşitmə və icraetmə" konsepsiyası əsasında fəaliyyət göstərən, praktiki bilik və təcrübənin birləşdiyi unikal mərkəzdir. 2025-ci ilin ötən dövrü ərzində 1 400-ə yaxın sahibkar və istehsalat sahəsində çalışan mütəxəssis KOB Model Müəssisəsinin xidmətlərindən istifadə etmişdir. Müəssisənin məqsədi sahibkarlara öyrəndikləri bilikləri öz müəssisələrində tətbiq edərək məhsuldarlığı artırmağa, xərclərə qənaət etməyə və istehsal prosesindəki itkiləri azaltmağa dəstək olmaqdır.
Müasir peşələrə yiyələnmiş və biznes təlimləri keçmiş şəxslər bizim üçün təkcə KOB-ların işçi qüvvəsinə olan ehtiyacını ödəyən resurslar deyil, eyni zamanda, potensial sahibkarlardır. Biz müxtəlif əhali qrupları arşında biznes düşüncə tərzinin təbliğinə xüsusi diqqət yetirir və dövlət və özəl sektoru təmsil edən tərəfdaşlarımızla hədəfli proqramlar həyata keçiririk. Bu sahədə Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə məhsuldar və faydalı əməkdaşlıq əlaqələri formalaşıb. Gənclərin biznes emalatxanası və Qarabağ KOB-ları kimi layihələr çərçivəsində özünüməşğulluğun təmin edilməsi və yeni mikrobizneslərin yaradılması məqsədilə birgə işlər aparılır".

Обеспечение связи между рынком труда и бизнесом — ключевая задача для будущего экономики Азербайджана
28.11.2025 15:11
921
"Обеспечение правильных и прогнозируемых связей между рынком труда и потребностями бизнеса — одна из важнейших задач, стоящих перед правительствами".
Как сообщает Valyuta.az, с таким заявлением выступил председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (АСМСБ) Орхан Мамедов на прошедшем впервые в Баку Саммите "Профессии будущего".
Он отметил, что в условиях быстрых технологических инноваций и неожиданных изменений на рынке бизнесу важно иметь гибкость адаптации и развитие, что во многом зависит от имеющегося у них рабочего ресурса:
"В этом отношении стратегия профессиональной подготовки кадров важна не только для качественного выполнения сотрудниками своих текущих обязанностей, но и для готовности экономики в целом к будущим вызовам.
Однако наблюдаемые сегодня динамичные трансформации и стремительный переход научных новшеств в бизнес-процессы усложняют прогнозирование потребностей в рабочей силе и профессиях, а также подготовку к ним. Если ранее для устаревания и появления профессий требовались столетия и десятилетия, то теперь этот период измеряется всего лишь годами."
Согласно последнему отчету Всемирного экономического форума, к 2030 году в результате новых глобальных макротенденций будет создано 170 миллионов новых рабочих мест. В этот период, на фоне технологического развития, зеленого перехода, экономических и демографических изменений, глобальный рынок труда подвергнется значительной трансформации. Указанные тенденции также приведут к исчезновению 92 миллионов рабочих мест. Ожидается, что под воздействием технологий генеративного искусственного интеллекта к 2030 году базовые знания и навыки рабочей силы претерпят изменения примерно на 40%.
Так каким образом бизнесы смогут адаптироваться к этим новым условиям? Особое значение в управлении будущими требованиями к знаниям и навыкам имеет постоянное обучение, повышение квалификации и программы переквалификации. Именно эффективные лидеры и таланты с сильными цифровыми, аналитическими и коммуникативными навыками являются ключевыми факторами готовности бизнеса к будущему".
Орхан Мамедов добавил, что по сравнению с крупными предприятиями субъекты МСБ имеют более ограниченные ресурсы, что усложняет удовлетворение адекватных потребностей в человеческих ресурсах:
"Сектор МСБ также играет значительную роль в обеспечении занятости в Азербайджане, и 44% наемных работников работают именно в объектах МСБ. Учитывая эти факторы, участие и поддержка всех заинтересованных сторон, особенно государства, в привлечении МСБ к профессиональному и бизнес-обучению крайне важны.
В АСМСБ мы также осуществляем различные мероприятия, направленные на расширение доступа субъектов МСБ к знаниям и навыкам.
В первую очередь, мы регулярно проводим опросы для изучения потребностей бизнеса в обучении и кадрах с целью разработки адекватных ответных стратегий. Результаты опроса, проведенного в прошлом году по всей стране, показали заинтересованность субъектов МСБ в бизнес-обучении. Так, около 40% респондентов сообщили, что за последний год их сотрудники участвовали в тренингах, и 85% оценили эти тренинги как эффективные в той или иной степени. 44% респондентов отметили, что обучение финансируется за счет бюджета компании, а более 52% — что участвовали в бесплатных тренингах. Другим интересным выводом опроса стали вызовы, связанные с поиском профессионального персонала. 73% бизнесов отметили наличие сложностей в соответствующей области".
Орхан Мамедов отметил, что АСМСБ обеспечило поддержку субъектам МСБ в целях повышения их бизнес и "мягких" навыков через два важных инфраструктурных инструмента:
"Это Центры развития МСБ и Модельное предприятие МСБ.
В Центрах развития МСБ, действующих в разных регионах с 2020 года, предоставляются бесплатные услуги по обучению, консультациям и менторству. Более 60 000 предпринимателей и лиц, желающих начать бизнес, уже воспользовались различными тренингами, организованными этими центрами.
Для повышения доступности обучения была создана онлайн-платформа с более чем 180 видеокурсами и тестами для самооценки.
Модельное предприятие МСБ, созданное в рамках сотрудничества государства, частного сектора и университетов и введенное в эксплуатацию в прошлом году, действует на основе концепции "видеть, слышать и выполнять" и является уникальным центром, сочетающим практические знания и опыт для развития субъектов предпринимательства. С начала 2025 года около 1400 предпринимателей и специалистов сферы производства воспользовались услугами Модельного предприятия МСБ. Цель предприятия — поддержка предпринимателей в применении полученных знаний в собственных компаниях для повышения производительности, экономии затрат и сокращения потерь в производственных процессах.
Лица, освоившие современные профессии и прошедшие бизнес-обучение, для нас являются не только ресурсом, удовлетворяющим потребности в рабочей силе МСБ, но и потенциальными предпринимателями. Мы уделяем особое внимание пропаганде предпринимательского мышления среди различных групп населения и реализуем целевые программы совместно с нашими партнерами из государственных и частных секторов. В этой области создано плодотворное и полезное сотрудничество с Агентством занятости. В рамках проектов "Молодежная бизнес-мастерская" и "Карабахские субъекты МСБ" ведется совместная работа по обеспечению самозанятости и созданию новых микро-бизнесов".