Nazirlik bu şirkətə 245 milyon manata yaxın faizsiz kredit verib
Valyuta.az xəbər verir ki, Hökumət tərəfindən aşağı sərnişindaşıma tarifləri səbəbindən yaranan zərərlərin kompensasiyası üçün şirkətə 42,662 milyon manat subsidiya ayrılıb.
Bununla yanaşı, əsas tikinti və təmir işlərinin maliyyələşdirilməsi, yeni vaqonların alınması və infrastrukturun inkişafı məqsədilə 73,630 milyon manat məbləğində kapital vəsaiti təqdim edilib.
Cari ilin fevralın 20-də “Bakı Metropoliteni” Maliyyə Nazirliyindən 244,800 milyon manat məbləğində faizsiz kredit alıb. Bu vəsaitin ilin sonunda geri qaytarılması nəzərdə tutulur.
İyulun 24-də isə şirkətin Tikinti bölməsi ləğv edilib. Həmin bölmənin funksiyaları ixtisaslaşmış təşkilatlara ötürülüb. Verilən məlumata görə, bu addım tikinti idarəçiliyində çevikliyin və səmərəliliyin artırılması, eyni zamanda korporativ strukturun sadələşdirilməsi və idarəetmə xərclərinin azaldılması məqsədi daşıyır.
Bununla yanaşı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Kollegiyası tərəfindən 1 oktyabr 2025-ci ildən etibarən metroda gediş haqqının 50 qəpikdən 60 qəpiyə qaldırılması qərara alınıb. Tarif artımı sərnişindaşıma xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi daşıyır.

Министерство предоставило компании беспроцентный кредит почти на 245 млн манатов.
В текущем году ЗАО «Бакинский метрополитен» получило ряд мер финансовой поддержки со стороны государства.
Как сообщает Valyuta.az, правительство выделило компании субсидию в размере 42,662 млн манатов для компенсации убытков, возникших из-за низких тарифов на пассажирские перевозки.
Кроме того, для финансирования основных строительных и ремонтных работ, приобретения новых вагонов и развития инфраструктуры было предоставлено капитальное финансирование в объеме 73,630 млн манатов.
20 февраля текущего года «Бакинский метрополитен» получил от Министерство финансов Азербайджана беспроцентный кредит в размере 244,800 млн манатов. Возврат этих средств предусмотрен до конца года.
24 июля было упразднено Строительное подразделение компании, а его функции переданы специализированным организациям. По имеющейся информации, данный шаг направлен на повышение гибкости и эффективности строительного управления, а также на упрощение корпоративной структуры и снижение управленческих расходов.
Кроме того, коллегия Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджана приняла решение с 1 октября 2025 года повысить стоимость проезда в метро с 50 до 60 гяпиков. Повышение тарифа направлено на улучшение качества пассажирских перевозок.