Laçının Qorçu qəsəbəsində söküntü işlərinə başlanılır: Min ailə köçürüləcək
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Laçın rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin icraçı direktoru Rafiq Salmanov deyib.
O bildirib ki, ümumilikdə 319 yararsız tikilinin söküntüsü həyata keçirilir:
"Söküntü işlərinin iki ay ərzində tamamlanması planlaşdırılır. "EL SEYM" şirkəti tərəfindən aparılan söküntünün ərazisi 300 hektardır. Söküntü prosesi başa çatdıqdan sonra 2026-cı ildə Qorçu qəsəbəsində birinci mərhələyə aid tikinti işlərinin başlanması nəzərdə tutulub. Bu mərhələdə 250 fərdi yaşayış evinin inşası üçün layihə-smeta sənədləri artıq hazırlanıb. Bundan əlavə, Qorçu qəsəbəsində 264 yerlik məktəb, 140 yerlik bağça, tibb məntəqəsi, klub-icma mərkəzi, idman-sağlamlıq mərkəzi və inzibati binanın tikinti işləri başlayacaq, yollar salınacaq".
Məlumata görə, "Böyük Qayıdış"a dair II Dövlət Proqramı çərçivəsində Qorçu qəsəbəsinin inşasının növbəti mərhələsi üzrə tikinti işlərinin 2027-2030-cu illərdə həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Bu mərhələdə isə 250-300 fərdi yaşayış evinin və 3-4 mərtəbəli çoxmənzilli yaşayış binasının tikintisi planlaşdırılır. Ümumilikdə gələcəkdə Qorçu qəsəbəsində min ailənin daimi məskunlaşdırılması nəzərdə tutulub:
"Məlum olduğu kimi, Qorçu qəsəbəsi istifadəyə verilmiş Laçın Beynəlxalq Hava Limanının yaxınlığında yerləşir. Bu da gələcəkdə qəsəbədə məskunlaşan əhalinin iş təminatı üçün mühüm rol oynayacaq".

В поселке Горчу Лачинского района стартуют работы по сносу: планируется переселение 1000 семей
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил исполнительный директор Службы восстановления, строительства и управления Лачинского района Рафик Салманов.
Он отметил, что в целом проводится снос 319 непригодных строений:
"Планируется завершить работы по сносу в течение двух месяцев. Территория сноса, которую выполняет компания "EL SEYM", составляет 300 гектаров. После завершения сноса в 2026 году в поселке Горчу планируется начать строительные работы первой очереди. На этом этапе разработаны проектно-сметные документы для строительства 250 индивидуальных жилых домов. Кроме того, в поселке Горчу начнется строительство школы на 264 места, детского сада на 140 мест, медицинского пункта, клуба-общественного центра, спортивно-оздоровительного комплекса и административного здания, а также будет проложена дорожная сеть".
По информации, в рамках Второй государственной программы "Большое возвращение" запланировано проведение строительных работ следующего этапа возведения поселка Горчу в период с 2027 по 2030 годы. На этом этапе планируется построить 250–300 индивидуальных жилых домов и многоквартирный жилой дом высотой 3-4 этажа. В целом в будущем планируется постоянное расселение в поселке Горчу тысячу семей:
"Как известно, поселок Горчу располагается вблизи построенного Международного аэропорта Лачин. Это будет играть важную роль в обеспечении занятости населения, будущих жителей поселка".