Kripto oğurluqlarının 76 faizi Şimali Koreya mənbəlidir -
“Chainalysis” tərəfindən yayımlanan hesabatda bildirilir ki, Şimali Koreya ilə əlaqəli kibercinayətkar qruplar 2025-ci ildə kripto oğurluqları sahəsində rekord göstəriciyə imza atıb. Məlumatlara görə, dövlət dəstəkli hakerlər bu il 2 milyard ABŞ dollarından artıq rəqəmsal aktivi ələ keçirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici əvvəlki illə müqayisədə 51 faiz artım deməkdir və 2025-ci ildə dünya üzrə oğurlanan ümumilikdə 3,4 milyard dollarlıq kripto aktivlərin çox böyük hissəsini təşkil edir.
“Chainalysis” hesabatında qeyd olunur: “Bu mənzərə oğurlanan ümumi dəyər baxımından Şimali Koreya üçün indiyədək ən ağır il olub. Ölkə mənbəli hücumlar mərkəzləşdirilmiş xidmətlərə qarşı bütün pozuntuların 76 faizini təşkil edib”.
Kripto oğurluqlarındakı kəskin artımın başlıca səbəblərindən biri Şimali Koreyanın 2025-ci ilin fevralında “Bybit” kriptobirjasına həyata keçirdiyi hücumdur. Bu hücum nəticəsində təxminən 1,5 milyard dollarlıq rəqəmsal aktiv ələ keçirilib.
Təkcə bu hadisə il üzrə rekord səviyyənin formalaşmasında həlledici rol oynayıb.
Hesabatda diqqət çəkən digər dəyişiklik hücumların istiqamətinin fərdi kripto pul kisələrinə yönəlməsidir. 2025-ci ildə oğurlanan ümumi dəyərin 44 faizi fərdi pul kisələrinin payına düşüb. Bu göstərici 2022-ci ildə cəmi 7,3 faiz idi.
Şimali Koreya ilə əlaqəli qruplar bu il təxminən 158 min ayrı-ayrı pul kisəsinə hücum edib və 80 minə yaxın istifadəçi birbaşa zərər görüb.
“Chainalysis” bu artımı kripto aktivlərə investisiya marağının yüksəlməsi ilə əlaqələndirir. Məsələn, “Solana” şəbəkəsi ilə bağlı pul kisələrinə yönələn hücumlar 26 min 500-dən çox qurban yaradıb.
Ümumi mənzərəyə əsasən, Şimali Koreyalı kiberruplar 2025-ci ildə kripto oğurluqlarının ən dominant aktoruna çevrilib. Araşdırmaların başladığı vaxtdan bəri ölkənin hücumları nəticəsində ələ keçirilən ümumi məbləğin 6,75 milyard dollara çatdığı təxmin edilir.
“Chainalysis” məlum hücumların sayının azalmasına baxmayaraq rekord səviyyələrə çatıldığına diqqət çəkərək xəbərdarlıq edib: “2025-ci ildəki rekord göstərici məlum hücumların sayında 74 faizlik azalma fonunda əldə olunub. Bu isə bizim yalnız görünən hissə ilə üzləşdiyimizi göstərə bilər. 2026-cı ildə əsas çətinlik ‘Bybit’ miqyaslı yeni bir hücum baş vermədən bu əməliyyatları aşkar edib qarşısını almaq olacaq”.
Şimali Koreya 2025-ci ildə mərkəzləşdirilmiş kripto xidmətlərinə qarşı hücumların 76 faizinə cavabdeh olub. Bu nəticədə əsas rol gizli açarların ələ keçirilməsi üsulları və kripto şirkətlərinə sızma cəhdləri oynayıb.
Ölkənin Qərb şirkətlərinə saxta IT mütəxəssisləri yerləşdirmə taktikası uzun müddətdir məlumdur. Lakin 2025-ci ildə bu strategiya inkişaf etdirilib. Şimali Koreyalı qruplar bu dəfə kripto və web3 şirkətləri üçün işəgötürən kimi çıxış etməyə başlayıb.
Bu saxta işə qəbul proseslərində texniki müsahibələr keçirilir, namizədlərdən sistemə giriş imkanı alınır və nəticədə mənbə kodlarına, giriş məlumatlarına və korporativ şəbəkələrə uzaqdan çıxış əldə olunur.
Yüksək səviyyəli rəhbərlər isə guya investorlar və ya satınalma təklifləri vasitəsilə hədəfə alınır. Saxta təqdimatlar və formal “yoxlama” prosesləri üzərindən kritik infrastruktur sistemlərinə giriş yolları araşdırılır. Bu yanaşma xüsusilə süni intellekt və blokçeyn şirkətlərinə yönəlmiş daha mürəkkəb sosial mühəndislik modelini əks etdirir.
Araşdırmaçılara görə, Şimali Koreyanın fərdi pul kisələrinə və mərkəzləşdirilmiş xidmətlərə fokuslanması daha əvvəl tez-tez hədəf alınan DeFi, yəni mərkəzləşdirilməmiş maliyyə protokollarının nisbətən arxa planda qalmasına səbəb olub.
DeFi protokolları ağıllı müqavilələr vasitəsilə kreditvermə və borcalma kimi əməliyyatları vasitəçi olmadan həyata keçirməyə imkan verir. Bu müqavilələrdə saxlanılan iri aktiv hovuzları əvvəlki illərdə hücumçular üçün cəlbedici hədəf sayılırdı.
Digər vacib anlayış olan Total Value Locked (TVL) istifadəçilərin DeFi protokollarında kilidlədiyi ümumi aktiv həcmini ifadə edir. TVL artdıqca potensial itkilər də böyüyür.
Lakin “Chainalysis”in fikrincə, 2024 və 2025-ci illərin məlumatları bu tendensiyadan kənara çıxıldığını göstərir. TVL artmaqda davam etsə də, protokollərə qarşı hücumların azalması DeFi təhlükəsizlik standartlarının gücləndiyini göstərir.
Bununla belə, DeFi sektoru tam təhlükəsiz hesab edilmir. Son dövrlərdə “Garden” və “Balancer” kimi platformalara qarşı hücumlar qeydə alınsa da, ümumi kilidli dəyərlə itkilər arasındakı nisbət əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli aşağı düşüb.

В отчёте, опубликованном компанией Chainalysis, говорится, что связанные с Северной Кореей киберпреступные группы в 2025 году установили рекорд в сфере краж криптоактивов. По имеющимся данным, поддерживаемые государством хакеры за год похитили цифровые активы на сумму более 2 млрд долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, этот показатель означает рост на 51% по сравнению с предыдущим годом и составляет значительную часть из общего объёма украденных в мире в 2025 году криптоактивов на сумму 3,4 млрд долларов.
В отчёте Chainalysis отмечается: «С точки зрения общей стоимости похищенных активов 2025 год стал самым тяжёлым за всю историю для Северной Кореи. Атаки северокорейского происхождения составили 76% всех нарушений, направленных против централизованных сервисов».
Одной из ключевых причин резкого роста криптокраж стал осуществлённый Северной Кореей в феврале 2025 года взлом криптобиржи Bybit. В результате атаки были похищены цифровые активы на сумму около 1,5 млрд долларов.
Именно этот инцидент сыграл решающую роль в формировании рекордных показателей за год.
Ещё одним заметным изменением, отражённым в отчёте, стало смещение фокуса атак в сторону индивидуальных криптокошельков. В 2025 году на них пришлось 44% от общей стоимости похищенных активов, тогда как в 2022 году этот показатель составлял лишь 7,3%.
Связанные с Северной Кореей группы в течение года атаковали около 158 тыс. отдельных кошельков, в результате чего прямой ущерб понесли почти 80 тыс. пользователей.
Chainalysis связывает этот рост с увеличением интереса к инвестициям в криптоактивы. Так, атаки на кошельки, связанные с сетью Solana, привели более чем к 26,5 тыс. пострадавших.
В целом, по имеющимся данным, в 2025 году северокорейские кибергруппы стали доминирующим игроком в сфере криптокраж. С момента начала наблюдений совокупная сумма активов, похищенных в результате атак, приписываемых Северной Корее, оценивается в 6,75 млрд долларов.
В Chainalysis обратили внимание на то, что рекордные показатели были достигнуты на фоне снижения числа зафиксированных атак, и предупредили: «Рекорд 2025 года был достигнут при сокращении количества известных атак на 74%. Это может означать, что мы видим лишь вершину айсберга. Основной вызов 2026 года — выявлять и предотвращать подобные операции без повторения атаки масштаба Bybit».
Отмечается, что в 2025 году Северная Корея была ответственна за 76% атак на централизованные криптосервисы. Ключевую роль в этом сыграли методы компрометации приватных ключей и попытки проникновения в криптокомпании.
Тактика внедрения подставных IT-специалистов в западные компании известна давно, однако в 2025 году она была усовершенствована. Северокорейские группы начали выступать в роли работодателей для крипто- и web3-компаний.
В рамках таких фиктивных процессов найма проводятся технические собеседования, у кандидатов запрашивается доступ к системам, после чего злоумышленники получают удалённый доступ к исходным кодам, учётным данным и корпоративным сетям.
Топ-менеджеры, в свою очередь, становятся целями под видом инвесторов или предложений о покупке бизнеса. Через фальшивые презентации и формальные «процедуры проверки» изучаются пути доступа к критически важной инфраструктуре. Такой подход отражает более сложную модель социальной инженерии, ориентированную прежде всего на компании в сфере искусственного интеллекта и блокчейна.
По мнению исследователей, концентрация Северной Кореи на индивидуальных кошельках и централизованных сервисах привела к относительному снижению интереса к DeFi — децентрализованным финансовым протоколам, которые ранее часто становились объектами атак.
DeFi-протоколы позволяют осуществлять операции кредитования и заимствования без посредников с помощью смарт-контрактов. Крупные пулы активов, хранящиеся в таких контрактах, в прошлые годы считались особенно привлекательными целями для хакеров.
Ещё одним важным показателем является Total Value Locked (TVL), отражающий общий объём активов, заблокированных пользователями в DeFi-протоколах. С ростом TVL увеличивается и потенциальный объём потерь.
Однако, по данным Chainalysis, статистика за 2024 и 2025 годы демонстрирует отход от этой тенденции. Несмотря на продолжающийся рост TVL, снижение числа атак на протоколы свидетельствует об укреплении стандартов безопасности в сфере DeFi.
При этом сектор DeFi по-прежнему нельзя считать полностью безопасным. В последнее время были зафиксированы атаки на платформы Garden и Balancer, однако соотношение потерь к общему объёму заблокированных активов значительно снизилось по сравнению с предыдущими годами.