Elektron siqaretlərin və onların komponentlərinin idxalı, ixracı, istehsalı, saxlanılması, topdan və pərakəndə satışı və istifadəsi qadağan edilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Tütün və tütün məmulatı haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, nikotin tərkibli elektron siqaretlər tütün məmulatı anlayışına daxil edilir. Elektron siqaret qida məhsulları, tütün məhsulları, dərman vasitələri və tibbi cihazlar istisna olmaqla, nikotin tərkibli və ya nikotin tərkibi olmayan buxarın tənəffüs yolu ilə insan orqanizminə daxil olması üçün nəzərdə tutulmuş və müştük və ya digər komponentləri, o cümlədən kartrici və flakonu olan və ya olmayan cihaz vasitəsilə istifadə etmək üçün nəzərdə tutulmuş məhsuldur. Elektron siqaretlərin flakonundan bir və ya bir neçə dəfə istifadə edilə bilər və ya onlar birdəfəlik kartriclərlə təkrar doldurula bilər.
Qızdırılan tütün məmulatı elektron siqaret hesab edilməyəcək. Qızdırılan tütün məmulatı tütündən (tütün qarışığından) və onun istehsalında istifadə edilən qeyri-tütün komponentlərindən ibarət, alışdırılmadan və tütün tüstüsü əmələ gəlmədən qızdırılma prosesində yaranan nikotin tərkibli aerozolun tənəffüs yolu ilə insan orqanizminə daxil olması üçün nəzərdə tutulmuş məmulatdır.
Beləliklə, nikotin tərkibli elektron siqaretlər dövriyyəsi qadağan edilməklə tütün məmulatı kimi təsnif edilir. Anlayışların dəqiqləşdirilməsi və yeni anlayışların müəyyən olunması tütün məmulatlarının, o cümlədən qızdırılan tütün məmulatının, habelə elektron siqaretin hüquq tətbiqetmədə daha dəqiq təsnifləşdirilməsinə və diferensasiyasına imkan yaradacaq.
Eyni zamanda uyğunlaşdırma çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, “Reklam haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda müvafiq dəyişikliklər edilir. Buraya “birdəfəlik istifadə üçün elektron siqaret”in və “elektron siqaretlər üçün maye”nin aksizli mallar siyahısından çıxarılması və bundan irəli gələrək vergi dərəcələrinin ləğvi, eyni zamanda reklamla bağlı qadağanın yeni anlayışlara uyğunlaşdırılması aiddir.

С указанной даты в Азербайджане будет запрещён импорт, производство и продажа электронных сигарет.
Запрещаются импорт, экспорт, производство, хранение, оптовая и розничная продажа, а также использование электронных сигарет и их компонентов.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее положение отражено в изменениях, предложенных в закон «О табаке и табачных изделиях», которые были вынесены на обсуждение на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, никотиносодержащие электронные сигареты включаются в понятие табачных изделий. Электронная сигарета определяется как продукт, предназначенный для поступления в организм человека путём вдыхания пара, содержащего или не содержащего никотин, за исключением пищевых продуктов, табачных изделий, лекарственных средств и медицинских изделий. Такой продукт используется посредством устройства с мундштуком или другими компонентами, включая наличие либо отсутствие картриджа и флакона. Флакон электронной сигареты может использоваться один или несколько раз либо перезаправляться с применением одноразовых картриджей.
При этом изделия из нагреваемого табака не будут относиться к электронным сигаретам. Нагреваемое табачное изделие представляет собой продукт, состоящий из табака (табачной смеси) и нетабачных компонентов, используемых при его производстве, и предназначенный для поступления в организм человека никотиносодержащего аэрозоля, образующегося в процессе нагревания без воспламенения и без образования табачного дыма.
Таким образом, никотиносодержащие электронные сигареты классифицируются как табачные изделия, оборот которых запрещается. Уточнение и введение новых понятий позволит обеспечить более точную классификацию и разграничение табачных изделий, в том числе нагреваемых табачных изделий, а также электронных сигарет в правоприменительной практике.
Одновременно в рамках гармонизации вносятся соответствующие изменения в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики и закон Азербайджанской Республики «О рекламе». В частности, предусматривается исключение «электронных сигарет одноразового использования» и «жидкостей для электронных сигарет» из перечня подакцизных товаров, что повлечёт отмену соответствующих налоговых ставок, а также приведение рекламных ограничений в соответствие с новыми понятиями.