İşçi və mühasib arasında anlaşılmazlıq: Artıq ödənmiş məbləğ necə geri qaytarıla bilər?
Bəzən müəssisələrdə işçilərə mühasibatlıq tərəfindən səhvən artıq vəsait yazılır. Növbəti aylarda isə işçilərin əmək haqqından artıq ödənmiş bu məbləğin tutulması işçi ilə rəhbərlik arasında anlaşılmazlıq yaradır. Kiçik məbləğlərdə belə, işçilər şirkətləri, onların mühasiblərini məhkəmə ilə hədələyə bilirlər. Ekspertlərin sözlərinə görə, Əmək Məcəlləsi isə bu vəziyyətləri dəqiq tənzimləyir və işəgötürənlərə müəyyən hüquqlar verir.
Bəs qanun çərçivəsində hansı hallarda əməkhaqqından tutulma aparmaq mümkündür? Nə zaman işçidən bu məbləğ tutula bilməz?
Qaynarinfo-nun sualını cavablandıran iqtisadçı Rauf Qarayev bildirib ki, bu məsələdə həm işəgötürənin, həm də işçinin hüquqları qanunla dəqiq tənzimlənib:
"Bəzən işçilər onlara köçürülən artıq pulun tutulmasına etiraz edir və özünü haqlı hesab edir. Bildirir ki, Əmək Məcəlləsi ona hüquq verib. Lakin bu problemin həllində əsas qanunun nə dediyi üstün hesab olunur. Qeyd edim ki, analoji hadisələr təcrübəmdə olub. Hətta işçi 20 manata görə, mühasibi məhkəmə ilə hədələyir. Halbuki 20 manat ona artıq düşən puldur".
Ekspertin sözlərinə görə, Əmək Məcəlləsində səhv köçürülmüş məbləğin geri qaytarılma müddəti öz əksini tapıb, bu müddət keçdikdə onlar işçidən artıq pul tələb edə bilməz:
"Əmək Məcəlləsinin 175.3-cü maddəsinə əsasən, işəgötürən avansın qaytarılması və ya səhv riyazi hesablamalar nəticəsində düzgün hesablanmamış pulun verilməsi halında, bu məbləği əməkhaqqından bir ay müddətində tuta bilər. Bu müddət bitdikdən sonra işçidən artıq ödənmiş vəsaiti tutmaq mümkün deyil".
"Bəs həmin pul hansı hallarda tutulur" sualına cavab olaraq iqtisadçı bildirib ki, vəsait bir neçə əsas halda geri qaytarıla bilər:
"Bunlardan biri işçinin yazılı razılığı əsasında olur. Belə ki, işçi öz ərizəsində əməkhaqqından tutulmaya razılıq verə bilər. Digəri isə qanunla nəzərdə tutulmuş məcburi tutulmalardır. Vergilər, icra sənədləri, məhkəmə qərarları, aliment və digər qanuni ödənişlər məcburi tutulmalara daxildir. Və maddi məsuliyyət halları yarandıqda bu pul geri qaytarılır. Yəni, işçi işə ziyan vurarsa, onun əməkhaqqından ziyanın miqdarı qədər tutula bilər. Lakin orta əməkhaqqından artıq olan məbləğ yalnız məhkəmə qərarı ilə tutulmalıdır".
İşçilərin orta əməkhaqqının hesablanması qaydası haqqında da danışan Rauf Qarayev vurğulayıb ki, Əmək Məcəlləsinin 177-ci maddəsinə görə, işçinin orta əməkhaqqı ödənişdən əvvəlki iki təqvim ayı ərzində qazandığı əməkhaqqının cəminin həmin aylardakı iş günlərinin sayına bölünməsi ilə müəyyən edilir. Alınan günlük məbləğ, əməkhaqqı saxlanılan iş günlərinin sayı ilə vurulur:
"Bir nümunə verim. Məsələn, 2025-ci ilin oktyabrında 23 iş günü, noyabrında 18 iş günü olub. Əməkhaqqı 1000 manat. Aşağıdakı hesablamaya əsasən: Kommunal xidmətləri görə 90 manat hər ay pul verilir (NK-nın 15 iyul 2000-ci il № 126 nəzərə alınmır) (1000+1000)/(23+18) = 48,78 manat. Deməli, bir gün üçün əməkhaqqı məbləği 48,78 manatdır. Dekabrda iş günü 22-dir. 48,78 x 22= 1073,16 manat edir. İşçi 5000 -1073,16 manat təşkilata ziyan vurub. Bu zaman ondan əlavə 3926,84 manat tutmaq üçün məhkəmə qərarı lazımdır.Əgər işçi 5000 manat təşkilata ziyan vurubsa, onun əməkhaqqından yalnız 1073,16 manat tutulabilir. Qalan 3926,84 manatın tutulması üçün məhkəmə qərarı tələb olunur. Ümumiyyətlə, işəgötürənlər əməkhaqqından tutulma məsələsində Əmək Məcəlləsinə əməl etməli, işçilər isə artıq ödənişlərin qanuni tutulma müddətini bilməlidir. Kiçik məbləğlər üçün belə məhkəmə ilə hədələmə halları qanunsuzdur və hüquqi müstəvidə əsaslandırıla bilər".

Иногда на предприятиях по ошибке бухгалтерии работникам начисляются и выплачиваются лишние суммы. В последующие месяцы удержание этих переплат из заработной платы нередко вызывает недоразумения между сотрудником и руководством. Даже при незначительных суммах работники могут угрожать компании и её бухгалтерам обращением в суд. По словам экспертов, Трудовой кодекс достаточно чётко регулирует подобные ситуации и предоставляет работодателям определённые права.
Отвечая на вопрос Qaynarinfo, экономист Рауф Гараев пояснил, что в таких случаях права как работодателя, так и работника чётко урегулированы законом:
«Иногда работники возражают против удержания излишне перечисленных им сумм и считают себя правыми, ссылаясь на Трудовой кодекс. Однако при разрешении подобных споров решающим является то, что прямо указано в законе. Замечу, что аналогичные случаи встречались и в моей практике. Бывает, что работник из-за 20 манатов угрожает бухгалтеру судом, хотя эти 20 манатов были ему выплачены сверх положенного».
По словам эксперта, Трудовой кодекс предусматривает срок, в течение которого может быть возвращена ошибочно перечисленная сумма. По истечении этого срока работодатель не вправе требовать возврата излишне выплаченных средств:
«Согласно статье 175.3 Трудового кодекса, работодатель вправе удержать указанную сумму из заработной платы в течение одного месяца — в случае возврата аванса или выплаты, неверно исчисленной в результате арифметической ошибки. По истечении этого срока удержание уже не допускается».
Отвечая на вопрос, в каких случаях возможны такие удержания, экономист уточнил, что средства могут быть возвращены в нескольких основных случаях:
«Один из них — на основании письменного согласия работника. То есть работник может в своём заявлении согласиться на удержание из заработной платы. Другой случай — это предусмотренные законом обязательные удержания. К ним относятся налоги, исполнения по исполнительным документам, решениям судов, алименты и другие законные платежи. Кроме того, удержания возможны при возникновении материальной ответственности. То есть, если работник причиняет ущерб предприятию, из его заработной платы может быть удержана соответствующая сумма. Однако сумма, превышающая размер среднего заработка работника, может быть взыскана только на основании решения суда».
Касаясь порядка расчёта среднего заработка, Рауф Гараев напомнил, что, согласно статье 177 Трудового кодекса, он определяется путём деления общей суммы начисленной заработной платы за два календарных месяца, предшествующих выплате, на количество рабочих дней в этих месяцах. Полученная дневная сумма умножается на количество рабочих дней, за которые сохраняется заработная плата:
«Приведу пример. В октябре 2025 года было 23 рабочих дня, в ноябре — 18. Заработная плата составляет 1000 манатов. Дополнительно выплачивается 90 манатов на коммунальные услуги (согласно постановлению Кабинета Министров от 15 июля 2000 года № 126, при расчётах не учитывается). Тогда расчёт будет следующим:
(1000 + 1000) / (23 + 18) = 48,78 маната. То есть дневной заработок составляет 48,78 маната. В декабре — 22 рабочих дня. 48,78 × 22 = 1073,16 маната.
Предположим, работник причинил ущерб в размере 5000 манатов. Поскольку эта сумма превышает средний заработок (1073,16 маната), для удержания оставшейся части — 3926,84 маната — необходимо решение суда. Без судебного решения может быть удержано только 1073,16 маната».
Эксперт подчеркнул, что работодатели обязаны строго соблюдать положения Трудового кодекса при удержаниях из заработной платы, а работники — знать установленные законом сроки возврата излишне выплаченных средств. Угрозы обращения в суд по незначительным суммам являются неправомерными и могут быть легко опровергнуты в правовом поле.