Heç kimin almadığı ən yaxşı 10 avtomobil -
Avtomobil bazarında həmişə güclü rəqabət hökm sürüb. Çin istehsalçılarının meydana çıxması ilə isə seçim daha da genişlənib. Bu isə elə bir vəziyyət yaradıb ki, hətta məşhur brendlərin çox yaxşı modelləri belə tələb olunan marağı görmür.
Valyuta.az xəbər verir ki,  “Topspeed” portalı açıq mənbələrdə mövcud olan satış məlumatlarını təhlil edərək, əslində alıcıların diqqətindən əsassız şəkildə kənarda qalan ən az satılan 10 avtomobilin siyahısını tərtib edib. Siyahı belədir:
"Mini Hard-Top 2-Door":  Bazarda kompakt şəhər avtomobillərinə tələbat olsa da, bu model öz alıcısını tapa bilməyib. Maşın əsasən darlığı və qeyri-praktikliyi səbəbindən tənqid olunur.
"Jeep Compass": Kompakt krossover seqmentində rəqabət çox böyükdür və müştərinin ehtiyacından asılı olaraq model üçün həmişə daha yaxşı alternativ tapmaq mümkündür.
"Mercedes-Benz SL":  “Mercedes”in model xəttində uzunömürlü modellərdən biridir. Lakin bu avtomobil, eləcə də brendin digər məhsulları bir problemə görə əziyyət çəkir – olduqca yüksək qiymət.
"Nissan Versa Sedan": Ən əsas texnologiyaları təklif edən yaxşı büdcə avtomobilidir. Amma bəzən bazis komplektasiya hamının ehtiyacına cavab vermir. Xüsusən də bir qədər əlavə ödəniş etməklə daha təkmil model əldə etmək mümkün olduğu halda.
"Ford Mustang": Son illərdə “Ford Mustang” satışlarında tənəzzül müşahidə olunur. Əsas səbəb qiymətdir.
"Volvo XC90": BMW və “Lexus” kimi rəqiblərin geniş reklam fonunda diqqətdən kənarda qalan premium seqmentin gizli incisi.
"Audi A6": Bu modelin əsas problemi bazarda ümumilikdə lüks sedanlara marağın azalmasıdır.
"Audi A4": Son illər modelin populyarlığının zəifləməsi etibarlılıqla bağlı problemlər və digər çətinliklərlə əlaqələndirilir. Bundan başqa, BMW və “Mercedes-Benz” kimi alman istehsalçılarının daimi uğuru da öz təsirini göstərib.
"Maserati Grecale": Şirkətin SUV bazarına çıxmaq cəhdi, görünür, bir qədər gecikmiş addımdır. Bu “pasta” çoxdan bölünüb və “Maserati” üçün artıq yer qalmayıb.
"Jaguar F-PACE": Bu avtomobildə, əslində, hər şey qaydasındadır. Alıcıların nədən onu bəyənmədiyi isə hələ də sirr olaraq qalır.

10 автомобилей, которые почти никто не покупает — несмотря на их качество. СПИСОК
На автомобильном рынке всегда царила жесткая конкуренция. С выходом китайских производителей выбор стал еще шире. В результате сложилась ситуация, когда даже очень удачные модели известных брендов не пользуются должным спросом.
Как сообщает Valyuta.az, портал Topspeed, проанализировав доступные в открытых источниках данные о продажах, составил список 10 наименее продаваемых автомобилей, которые, по сути, незаслуженно остаются без внимания покупателей. В список вошли:
Mini Hard-Top 2-Door. Несмотря на высокий спрос на компактные городские автомобили, эта модель так и не смогла найти своего покупателя. Машину в основном критикуют за тесный салон и непрактичность.
Jeep Compass. В сегменте компактных кроссоверов конкуренция чрезвычайно высока, и в зависимости от потребностей клиента практически всегда можно подобрать более удачную альтернативу этой модели.
Mercedes-Benz SL. Это одна из наиболее «долгоиграющих» моделей в линейке Mercedes. Однако этот автомобиль, как и другие продукты бренда, страдает от одной проблемы — очень высокой стоимости.
Nissan Versa Sedan. Неплохой бюджетный автомобиль, предлагающий набор основных современных технологий. Однако базовая комплектация устраивает далеко не всех, особенно с учетом того, что, немного доплатив, можно приобрести более продвинутую модель.
Ford Mustang. В последние годы продажи Ford Mustang демонстрируют спад. Ключевой причиной эксперты называют высокую цену.
Volvo XC90. Премиальный кроссовер, который на фоне активной рекламы со стороны таких конкурентов, как BMW и Lexus, остается «скрытой жемчужиной» сегмента и нередко выпадает из поля зрения покупателей.
Audi A6. Главная проблема этой модели — общее снижение интереса к люксовым седанам на рынке.
Audi A4. Падение популярности модели в последние годы связывают с вопросами надежности и рядом других сложностей. Кроме того, свою роль играет устойчивый успех других немецких брендов — таких как BMW и Mercedes-Benz.
Maserati Grecale. Попытка компании закрепиться на рынке SUV, судя по всему, оказалась запоздалой. Этот «пирог» уже давно поделен, и для Maserati на нем почти не осталось места.
Jaguar F-PACE. С самим автомобилем, по сути, все в порядке. Почему покупатели не проявляют к нему интереса, до сих пор остается загадкой.