Distant iş özəl sektorda tətbiq olunacaq - Deputat İZAH ETDİ
Azərbaycanda evdən və məsafədən (distant) iş rəsmiləşir. Əmək Məcəlləsinə müvafiq dəyişiklik artıq komitə iclasları səviyyəsində müzakirə olunur.
Bu model ən çox hansı sahələrdə tətbiq oluna biləcəyi, müxtəlif sektorlar üçün hansı tənzimləyici mexanizmlərin formalaşacağı və iqtisadi sistemə necə təsir edəcəyi kimi sualları da özü ilə aktuallaşdırır.
Mövzu ilə bağlı açıqlama verən İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov bildirib ki, distant işləmək təcrübəsi koronavirus infeksiyası ilə bağlı karantin tədbirləri zamanı aktual oldu:
“Həmin dövr göstərdi ki, uzaqdan iş fəaliyyəti qurmaq mükündür. Ondan sonra bəzi müəssisələr hətta indi də öz əməkdaşlarının bir hissəsinə distant işləmək imkanı yaramaqda davam edir. Distant fəaliyyət əmək məsuliyyətini azaltmamalı və görülən işin keyfiyyətinə mənfi təsir göstərməməlidir. Təbii ki, əyani işin səmərəliliyi distant işdən daha çoxdur. Bəzi sahələrdə isə işçilərin gün ərzində görməli olduğu dəqiq planlar olduğundan işçi müəyyən olunmuş müddətdə həmin planı icra edirsə, deməli iş keyfiyyətli icra olunmuş hesab olunur”.

В Азербайджане официально оформляется работа из дома и дистанционная работа. Соответствующие изменения в Трудовой кодекс уже обсуждаются на уровне комитетских заседаний.
Эта модель вызывает актуальные вопросы о том, в каких сферах она будет применяться преимущественно, какие регулирующие механизмы сформируются для различных секторов и как это повлияет на экономическую систему.
По этому поводу заместитель председателя Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Бадамог заявил, что опыт дистанционной работы стал актуальным в период карантинных мер, связанных с коронавирусной инфекцией:
«Тот период показал, что возможно организовать деятельность на удалёнке. После этого некоторые предприятия даже сейчас продолжают предоставлять своим сотрудникам возможность работать дистанционно. При этом удалённая деятельность не должна снижать трудовую ответственность и негативно влиять на качество выполняемой работы. Естественно, что эффективность очной работы выше, чем дистанционной. Однако в некоторых сферах у работников есть чёткие планы на день, и если сотрудник выполняет установленный объём работы в указанный срок, значит работа считается выполненной качественно».