"Bank Respublika"da əmanət itkisi, borc yükü və riskli kreditlər artır - Quliyevlərin bankında böhran?
17.11.2025 16:35
3,134
“Bank Respublika”nın 2025-ci ilin ilk doqquz ayı üzrə maliyyə hesabatı bankda ciddi maliyyə problemlərinin və risklərinin mövcud olduğunu üzə çıxarıb.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bankda əmanətçi çıxışları, öhdəliklərin artması, faiz xərclərinin yüksəlməsi və vaxtı keçmiş kreditlərin iki dəfə artması müşahidə olunur.
Əmanət axını sürətlənib
Cari ilin üçüncü rübündə fiziki şəxslərin bankdakı əmanətlərində ciddi azalma baş verib. 2024-cü ilin müvafiq dövründə fiziki şəxslərin yerləşdirdiyi depozitlərin həcmi 649 milyon 867,85 min manat olduğu halda, bu göstərici 2025-ci ilin eyni dövründə 602 milyon 476,18 min manata düşüb. Yəni bir il ərzində 47 milyon 391 min manat və ya 7,29% azalma qeydə alınıb.
Əmanətlərin azalması təkcə fiziki şəxslərlə məhdudlaşmır. Ümumilikdə bankın depozit portfelində 33,7 milyon manat həcmində çıxış qeydə alınıb.
Əmanət həcmlərinin dəyişməsi
Dövr Məbləğ (AZN) Dəyişiklik (%)
2024-cü il Q3 649,867,850
2025-ci il Q3 602,476,180 -7.29%
Nağd vəsaitlərin azalması
Bankın nağd pul vəsaitləri də əhəmiyyətli şəkildə azalıb. Ötən ilin sonu ilə müqayisədə bu göstərici 175 milyon 432,19 min manat və ya 32,2% azalaraq 368 milyon 841,63 min manata düşüb.
Borclar artır: Bankın öhdəlikləri kəskin yüksəlib
Bankın ümumi öhdəlikləri ötən ilin sonu ilə müqayisədə 25,74% artaraq 2 milyard 487 milyon 33,5 min manata çatıb. Bu artım əsasən kredit təşkilatları və digər maliyyə institutları qarşısında yaranan borclar hesabına baş verib. Belə ki, bu öhdəliklər 2024-cü ildə 520 milyon 649,73 min manat olduğu halda, 2025-ci ildə 864 milyon 60,94 min manat olub. Bu, 343 milyon 411,21 min manat və ya təxminən 66% artım deməkdir.
Kredit təşkilatları qarşısında öhdəliklər
İl Məbləğ (AZN) Artım (%)
2024 520,649,730
2025 864,060,940 +66%
Faiz xərcləri sürətlə artır
Bankın faiz xərcləri də artmaqda davam edir. 2025-ci ilin ilk doqquz ayında bank 90 milyon 839,35 min manat faiz ödənişi həyata keçirib ki, bu da ötən illə müqayisədə 43,76% artım deməkdir.
Xüsusilə cəlb edilmiş kreditlərə görə ödənilən faizlər 2,85 dəfə artaraq 46 milyon 214,38 min manata çatıb. Mərkəzi Bank və dövlət fondları qarşısında faiz ödənişləri isə 169 dəfə artaraq 429,62 min manat təşkil edib. Bu, bankın maliyyə yükünün kəskin ağırlaşdığını göstərir.
Problemli kreditlər iki dəfə artıb
Bankın problemli kredit portfeli də böyüməkdədir. 2025-ci ilin üçüncü rübündə vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi 19 milyon 667,26 min manat təşkil edib. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 2 dəfə artıb. Problemli kreditlərin ümumi kredit portfelində xüsusi çəkisi 1,25%-ə çatıb.
Bu dinamika bankın risk idarəçiliyi və kredit siyasətində problemlərin olduğunu göstərir.
Səhmdarlar kimlərdir?
Bankın səhmdar strukturu ailədaxili pay bölgüsünün üstünlük təşkil etdiyini göstərir. “Bank Respublika”nın əsas səhmdarları Quliyev ailəsinin üzvləridir:

В «Bank Respublika» растут долги и проблемные кредиты на фоне оттока вкладов
В «Bank Respublika» растут отток вкладов, долговая нагрузка и объем проблемных кредитов — кризис в банке Гулиевых?
Финансовый отчет «Bank Respublika» за первые девять месяцев 2025 года выявил наличие в банке серьезных финансовых проблем и рисков.
Как сообщает Valyuta.az, наблюдаются отток вкладчиков, рост обязательств, увеличение процентных расходов и двукратный рост просроченных кредитов.
Ускорение оттока вкладов
В третьем квартале текущего года объем вкладов физических лиц в банке заметно сократился. Если в аналогичном периоде 2024 года объем размещённых депозитов составлял 649 млн 867,85 тыс. манатов, то в третьем квартале 2025 года он снизился до 602 млн 476,18 тыс. манатов. Таким образом, за год зафиксировано уменьшение на 47 млн 391 тыс. манатов, или на 7,29%.
Сокращение депозитов касается не только физических лиц: в целом депозитный портфель банка уменьшился на 33,7 млн манатов.
| Динамика вкладов | ||
| Период | Сумма (AZN) | Изменение (%) |
| 2024 Q3 | 649 867 850 | — |
| 2025 Q3 | 602 476 180 | -7,29% |
Снижение объема наличности
Существенно сократились и наличные средства банка. По сравнению с концом прошлого года их объем уменьшился на 175 млн 432,19 тыс. манатов, или на 32,2%, достигнув 368 млн 841,63 тыс. манатов.
Рост долгов: обязательства банка резко увеличились
Общие обязательства банка выросли на 25,74% и достигли 2 млрд 487 млн 33,5 тыс. манатов. Основной рост связан с увеличением задолженности перед кредитными организациями и другими финансовыми институтами. Если в 2024 году эти обязательства составляли 520 млн 649,73 тыс. манатов, то в 2025 году — уже 864 млн 60,94 тыс. манатов. Это означает рост на 343 млн 411,21 тыс. манатов, или примерно на 66%.
| Обязательства перед кредитными организациями | ||
| Год | Сумма (AZN) | Рост (%) |
| 2024 | 520 649 730 | — |
| 2025 | 864 060 940 | +66% |
Процентные расходы стремительно растут
Процентные расходы банка продолжают увеличиваться. За первые девять месяцев 2025 года «Bank Respublika» выплатил 90 млн 839,35 тыс. манатов процентов — на 43,76% больше, чем годом ранее.
Особенно резко выросли проценты по привлечённым кредитам: в 2,85 раза — до 46 млн 214,38 тыс. манатов. Процентные выплаты перед Центральным банком и государственными фондами увеличились в 169 раз, составив 429,62 тыс. манатов. Это свидетельствует о резком усилении финансового давления на банк.
Проблемные кредиты выросли вдвое
Продолжает расти и объем проблемных кредитов. В третьем квартале 2025 года сумма просроченных кредитов достигла 19 млн 667,26 тыс. манатов — почти вдвое больше, чем в аналогичном периоде прошлого года. Доля проблемных кредитов в общем портфеле увеличилась до 1,25%.
Эта динамика указывает на проблемы в системе риск-менеджмента и кредитной политике банка.
Кто является акционерами?
Структура акционерного капитала показывает доминирование внутрисемейного распределения. Основными акционерами «Bank Respublika» являются представители семьи Гулиевых: