AMEA prezidenti: Alimlərin əməkhaqqının artırılması ilə bağlı iş aparıram
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti İsa Həbibbəyli alimlərin əməkhaqqının artırılması ilə bağlı iş apardığını bildirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, bu barədə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yekun hesabat iclasında çıxışı zamanı məlumat verib.
İ.Həbibbəyli deyib ki, işçilərin sosial müdafiəsinin yaxşılaşdırılması da AMEA-nın qarşısında duran əsas məqsədlərdən biridir:
"2026-cı ildə ölkədə hər kəsin əməkhaqqısının artırılacağını nəzərə alsaq, bu, alimlərə də şamil olunmalıdır. Bununla bağlı iş aparıram".
O, həmçinin qeyd edib ki, AMEA-nın əsas məqsədlərindən biri də həqiqi və müxbir üzvlüyə seçkilərin keçirilməsidir:
"Uzun müddətdir həqiqi və müxbir üzvlüyə seçkilər keçirilmir. Fikrimcə, yanvardan sonra bu məsələyə baxmaq olar".
İ.Həbibbəyli, eyni zamanda, AMEA-nın Qarabağda elmi mərkəzi və ya bölməsinin yaradılmasının da nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.

Президент Азербайджанской национальной академии наук (АМНА) Иса Габиббейли сообщил, что ведется работа по повышению заработной платы ученых.
Valyuta.az сообщает, что он сообщил об этом во время выступления на итоговом заседании Института археологии и антропологии АМНА.
Иса Габиббейли заявил, что улучшение социальной защиты сотрудников также является одной из основных задач АМНА:
«Учитывая, что к 2026 году в стране планируется повышение заработной платы для всех, это должно коснуться и ученых. По этому поводу я веду работу».
Он также отметил, что одной из основных целей АМНА является проведение выборов в статусе действительных и соответствующих членов:
«Давнo не проводились выборы действительных и соответствующих членов. По моему мнению, после января можно будет заняться этим вопросом».
Иса Габиббейли также подчеркнул, что в АМНА планируется создание научного центра или подразделения в Карабахе.