"Meta" süni intellekt sahəsində sürətlə yüksələn Sinqapur startapı "Manus"u alıb.
Şirkətin AI agenti işçi seçmək, səfər planlamaq və investisiya portfeli analiz etmək kimi funksiyaları yerinə yetirirdi.
Startap Benchmark tərəfindən 75 milyon dollarlıq investisiya alaraq 500 milyon dollar dəyərə çatıb və qısa müddətdə 100 milyon dollardan çox illik gəlir əldə etdiyini açıqlayıb.
"Meta" bildirib ki, "Manus" müstəqil fəaliyyət göstərməyə davam edəcək və onun AI agentləri "Facebook", "Instagram" və "WhatsApp"a inteqrasiya olunacaq.
"Manus"un Çin mənşəli təsisçiləri səbəbilə ABŞ-da siyasi müzakirələr yaransa da, "Meta" şirkətin Çinlə bütün əlaqələrinin kəsiləcəyini və Çindəki fəaliyyətinin dayandırılacağını açıqlayıb.

Компания Meta приобрела сингапурский стартап в сфере искусственного интеллекта Manus, который в последнее время демонстрировал стремительный рост.
Как сообщает Valyuta.az, стоимость сделки оценивается в 2 млрд долларов.
AI-агент компании выполнял такие функции, как подбор персонала, планирование поездок и анализ инвестиционных портфелей.
Ранее стартап привлёк инвестиции в размере 75 млн долларов от Benchmark, достигнув оценки в 500 млн долларов, а также заявил о получении более 100 млн долларов годового дохода в короткие сроки.
В Meta сообщили, что Manus продолжит работать как самостоятельная компания, а её AI-агенты будут интегрированы в Facebook, Instagram и WhatsApp.
Несмотря на возникшие в США политические дискуссии из-за китайского происхождения основателей Manus, Meta заявила, что все связи компании с Китаем будут разорваны, а деятельность на территории КНР прекращена.