Mərkəzi Bank sığorta şirkətlərinin müflisləşmə riskinə qarşı yeni mexanizmi nəzərdən keçirir
2026-cı ilin sonunadək könüllü sığorta növləri üzrə genişləndirilmiş zəmanət sxeminin tətbiqi ilə bağlı təkliflərin formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Bu barədə "APA-Economics"ə Mərkəzi Bankdan bildirilib. Qeyd edilib ki, bu fəaliyyət 2024-2026-cı illər üzrə Maliyyə Sektorunun İnkişafı Strategiyasında müəyyən olunmuş tədbirlərdən biridir:
"Sözügedən mexanizm sığorta müştərilərinin hüquqlarının qorunması çərçivəsinin təkmilləşdirilməsinə xidmət edir. Mexanizmin tətbiqi çərçivəsində sığorta şirkəti ödəmə qabiliyyətini itirdikdə sığorta hadisələri üzrə tələblərin müəyyən hissəsinin qarşılanması və ya müqavilələrin digər sığortaçıya ötürülməsi ilə onların davamlılığının təmin olunması mümkün ola bilər".
AMB-nin məlumatına görə, bu yanaşma sığorta bazarında etimadın gücləndirilməsinə və maliyyə sabitliyinə töhfə verir.
Mərkəzi Bankdan bildirilib ki, strategiyanın icrası çərçivəsində 2026-cı ildə beynəlxalq təcrübənin araşdırılması, zəmanət sxeminin tətbiqinin mümkünlüyü ilə bağlı iqtisadi-texniki əsaslandırmanın hazırlanması və ilin sonunadək tətbiqlə bağlı təkliflərin formalaşdırılması nəzərdə tutulur.

Центробанк рассматривает новый механизм защиты клиентов при банкротстве страховщиков
До конца 2026 года планируется сформировать предложения по внедрению расширенной гарантийной схемы по добровольным видам страхования.
Об этом сообщили в Центральном банке в ответ на запрос APA-Economics. Отмечается, что данная деятельность является одной из мер, предусмотренных Стратегией развития финансового сектора на 2024–2026 годы.
«Указанный механизм направлен на совершенствование системы защиты прав клиентов страховых компаний. В рамках его применения в случае потери страховой компанией платежеспособности может быть обеспечено частичное покрытие требований по страховым случаям либо передача договоров другому страховщику для сохранения их действия», — сообщили в ЦБА.
По данным Центрального банка, такой подход будет способствовать укреплению доверия на страховом рынке и финансовой стабильности.
В ЦБА отметили, что в рамках реализации стратегии в 2026 году предусмотрены изучение международного опыта, подготовка технико-экономического обоснования возможности применения гарантийной схемы, а также формирование предложений по ее внедрению до конца года.