Maduronun tutulması neftin qiymətlərinə necə təsir göstərəcək?
“Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronun tutulmasından sonra investorları düşündürən ən vacib suallardan biri də məhz bu hadisənin strateji məhsulların qiymətinə necə təsir göstərməsidir. Bu isə birbaşa zəngin ehtiyatlara malik olan Venesuelanın neft hasilatçısı olması ilə bağlıdır”.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
Onun sözlərinə görə, N.Maduronun tutulmasının neftin qiymətlərinə təsirlərinə gəldikdə isə, bir neçə ssenari üzrə proqnozlar təqdim edilməkdədir: “Venesuelanın gündəlik neft hasilatı ilə bağlı beynəlxalq təşkilatların fərqli göstəriciləri təqdim olunsa da, bütün rəqəmlərdə sözügedən dövlətin bazarda xüsusi mövqeyə malik olmadığı aydınlaşır. ABŞ Enerji İnformasiya Administrasiyasının (EIA) məlumatına görə, gündəlik 1.098 milyon barel istehsalı ilə Venesuela neft hasilat edən ölkələr arasında 18-ci yerdədir. EİA bütövlükdə neft hasilatının 72 faizinin 10 ölkənin payına düşdüyünü açıqlayır. “Trading Economics” eyni olmasa da, oxşar nəticəni bölüşür: 1.142 milyon gündəlik hasilat ilə siyahıda 17-ci pillə”.
V.Bayramov bildirib ki, məsələnin digər tərəfi Venesuelanın neft ixrac edən ölkələr arasında ilk iyirmilikdə yer almamasıdır: “Belə ki, bu ölkə dünya bazarına 438 min barel neft çıxarmaqla ixracatçı ölkələr arasında 22-ci pillədə qərarlaşıb. Neft ixracatının az olması isə, təbii ki, Venesuelaya tətbiq edilən sanksiyalarla bağlıdır. 2024-cü ildə dəyər ifadəsində neft ixracatının 15.2 faizi Səudiyyə Ərəbistanının payına düşüb. İlk beşliyi Rusiya (9.7 %), ABŞ (9.4 %), Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (9.1 %) və Kanada (8.5 %) tamamlayır.
Amma investorlar üçün bütün bunlardan daha vacib olan məqam Venesuelanın neft ehtiyatlarına görə dünyada birinci olmasıdır. Kəşf edilən neft ehtiyatlarının 18.2 faizi Venesuelanın payına düşür. Dördlüyü Səudiyyə Ərəbistanı (16.2 faiz), Kanada (10.4 faiz) və İran (9.6 faiz) tamamlayırlar. Bu isə o deməkdir ki, Venesuelanın neft ehtiyatlarının ABŞ tərəfindən istismar edilməsi yaxın gələcəkdə bazara böyük həcmdə neftin daxil olmasına və təklifin kəskin artmasına səbəb olacaq. Bu isə bazardakı qiymətlər üçün isti nə isə vəd etmir.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, ABŞ sərmayəsinin İraq neft sektoruna daxil olmasından sonra hasilatı kəskin artıran İraq hazırda dəyər ifadəsində ümumi neft ixracatının 8.0 faizini formalaşdırır.
Bununla belə, kəskin təklif ssenarisinin reallaşmasının zaman alacağı istisna deyil. Çünki Venesualının neft infrastrukturunun texnoloji baxımdan yenidən qurulması sadəcə vəsait deyil, həmçinin zaman tələb edir. Bu isə Venesueladan bazara daxil olacaq böyük neft kütləsi üçün əlavə vaxt deməkdir”.
Deputatın sözlərinə görə, digər ssenari isə Venesuelada potensial xaos riskidir: “Bu halda neft bazarı proseslərə fərqli reaksiya verəcək. Bununla yanaşı, bu halda belə neft qiymətlərində kəskin artım gözlənilmir. Çünki Venesuelanın mövcud hasilat və ixracatı bazara xüsusi təsir etmir. Hətta o ixrac azalsa da belə bu, qiymət artımları üçün zəmin yaratmır.
Bütün bunlar isə deməyə əsas verir ki, hətta qısa müddətdə olmasa da, orta müddətdə neftin qiymətlərində hiss edilən azalmalar qaçılmaz olacaq. Bu isə neft gəlirlərinin iqtisadiyyatın diversifikasiya nəticəsində digər mənbələr ilə əvəzlənməsi prioritetliyini daha da artırır”.

Задержание Мадуро и нефть: чего ожидать мировым рынкам
После задержания президента Венесуэлы Николас Мадуро одним из ключевых вопросов для инвесторов стало возможное влияние этого события на цены стратегических товаров. Это напрямую связано с тем, что Венесуэла является нефтедобывающей страной с богатыми запасами сырья.
Как сообщает Valyuta.az, об этом написал депутат Вюгар Байрамов в социальной сети.
По его словам, влияние задержания Н. Мадуро на нефтяные цены рассматривается по нескольким сценариям. Несмотря на различия в данных международных организаций по суточной добыче нефти в Венесуэла, все показатели указывают на то, что страна не занимает ключевых позиций на рынке. Согласно данным Управление энергетической информации США (EIA), при суточной добыче 1,098 млн баррелей Венесуэла занимает 18-е место среди нефтедобывающих стран. В EIA также отмечают, что 72% мировой добычи нефти приходится на 10 стран. Платформа Trading Economics приводит схожие данные: при добыче 1,142 млн баррелей в сутки Венесуэла занимает 17-е место.
В.Байрамов также подчеркнул, что Венесуэла не входит в первую двадцатку стран-экспортёров нефти. Так, при экспорте 438 тыс. баррелей в сутки страна занимает 22-е место. Низкие объёмы экспорта напрямую связаны с действующими санкциями. В 2024 году в стоимостном выражении 15,2% мирового экспорта нефти пришлось на Саудовскую Аравию. В первую пятёрку также вошли Россия (9,7%), США (9,4%), ОАЭ (9,1%) и Канада (8,5%).
При этом, по мнению депутата, для инвесторов гораздо важнее тот факт, что Венесуэла занимает первое место в мире по доказанным запасам нефти. На её долю приходится 18,2% разведанных мировых запасов. Далее следуют Саудовская Аравия (16,2%), Канада (10,4%) и Иран (9,6%). Это означает, что возможная разработка венесуэльских запасов США в перспективе может привести к резкому росту предложения нефти на рынке, что не сулит ценам позитивной динамики.
Для сравнения отмечается, что после прихода американских инвестиций в нефтяной сектор Ирака страна резко увеличила добычу и в настоящее время формирует 8,0% мирового нефтяного экспорта в стоимостном выражении.
Вместе с тем реализация сценария резкого роста предложения потребует времени, поскольку нефтяная инфраструктура Венесуэлы нуждается в технологической модернизации, что требует не только инвестиций, но и значительных временных затрат. Это означает отсрочку поступления крупных объёмов венесуэльской нефти на рынок.
По словам депутата, альтернативный сценарий связан с риском хаоса внутри страны. В этом случае реакция нефтяного рынка будет иной, однако даже при таком развитии событий резкого роста цен ожидать не приходится, поскольку текущие объёмы добычи и экспорта Венесуэлы не оказывают существенного влияния на рынок. Даже их возможное сокращение не создаёт условий для подорожания нефти.
Все эти факторы, как отмечает В.Байрамов, позволяют сделать вывод, что пусть и не в краткосрочной, но в среднесрочной перспективе заметное снижение цен на нефть будет неизбежным. Это, в свою очередь, усиливает приоритет диверсификации экономики и замещения нефтяных доходов альтернативными источниками.