“LANDAU School”un “Nərimanov” korpusu bağlanır?
Son günlər valideynlər arasında Azərbaycanın özəl məktəblərindən biri olan “LANDAU School”un “Nərimanov” korpusunun bağlanacağı ilə bağlı müxtəlif şayiələr gəzir. Korpusun fəaliyyətini tamamilə dayandıracağı iddiası xüsusilə valideynlər arasında ciddi narahatlığa və geniş müzakirələrə səbəb olub.
Bu iddialar nə dərəcədə doğrudur? Korpus həqiqətənmi fəaliyyətini dayandırır?
Valyuta.az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, yayılan məlumatlarda korpusun tamamilə bağlanacağı qeyd olunsa da, məsələ fərqli xarakter daşıyır.
Belə ki, aparılan araşdırma və əldə olunan rəsmi məlumatlar yayılan informasiyanın həqiqəti əks etdirmədiyi məlum olub. Məlumata görə, A.Çernyayevski küçəsi, 1A (“Funda”klinikasının yanı) ünvanında yerləşən “Nərimanov” korpusu fəaliyyətini dayandırmır. Dəyişiklik korpusun tədris modeli ilə bağlıdır. Belə ki, 2026/2027-ci tədris ilindən etibarən burada təhsil yalnız ingilis bölməsi üzrə təşkil olunacaq.İndiyədək korpus Azərbaycan və rus bölmələri üzrə fəaliyyət göstərsə də, yeni tədris ilindən etibarən tədris prosesi tam şəkildə ingilisdilli model əsasında qurulacaq.
Bəs “LANDAU School”da Azərbaycan və rus bölmələri ləğv olunur?
Bu cür dəyişikliklərdən sonra valideynləri düşündürən ən böyük sual ortaya çıxır: “LANDAU School”da ümumiyyətlə Azərbaycan və rus bölmələri mövcud olacaqmı, yoxsa bu bölmələr tamamilə bağlanır?
Bildirilib ki, “LANDAU School”da Azərbaycan və rus bölmələrinin ləğv edilməsi nəzərdə tutulmur. Hər iki bölmə fəaliyyətini məktəbin yeni “City Garden” korpusunda (Ünvan: İslam Abışov küçəsi, “City Garden Nərimanov” Yaşayış Kompleksi) davam etdirəcək.
Beləliklə, söhbət “Nərimanov” korpusunun bağlanmasından deyil, onun tədris istiqamətinin dəyişdirilməsindən gedir. Yeni tədris ilindən etibarən korpus yalnız ingilis bölməsi üzrə fəaliyyət göstərəcək, Azərbaycan və rus bölmələri üzrə tədris isə “City Garden” korpusunda davam etdiriləcək.

В последние дни среди родителей распространяются различные слухи о возможном закрытии «Наримановского» корпуса одной из частных школ Азербайджана — LANDAU School. Утверждения о том, что корпус полностью прекратит работу, вызвали серьезное беспокойство и широкое обсуждение среди родителей.
Насколько эти утверждения соответствуют действительности? Действительно ли корпус прекращает свою деятельность?
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qafqazinfo, несмотря на сообщения о полном закрытии корпуса, ситуация носит иной характер.
Согласно проведенному расследованию и полученной официальной информации, распространенные сведения не соответствуют действительности. По данным издания, «Наримановский» корпус, расположенный по адресу: улица А. Черняевского, 1A — рядом с клиникой Funda, не прекращает работу. Изменения касаются модели обучения. Начиная с 2026/2027 учебного года обучение здесь будет организовано только на английском отделении. До сих пор корпус работал на азербайджанском и русском отделениях, однако с нового учебного года учебный процесс будет полностью построен на англоязычной модели.
Отменяются ли азербайджанское и русское отделения в LANDAU School?
После таких изменений главный вопрос, волнующий родителей, заключается в следующем: будут ли вообще существовать азербайджанское и русское отделения в LANDAU School или они полностью закрываются?
Сообщается, что ликвидация азербайджанского и русского отделений в LANDAU School не планируется. Оба отделения продолжат работу в новом корпусе школы City Garden по адресу: улица Ислама Абышова, жилой комплекс City Garden Narimanov.
Таким образом, речь идет не о закрытии «Наримановского» корпуса, а об изменении его образовательного направления. С нового учебного года корпус будет работать только на английском отделении, а обучение на азербайджанском и русском отделениях продолжится в корпусе City Garden.