Ən böyük neft ehtiyatlarına malik ölkələr - SİYAHI
Dünyada sübut olunmuş ən böyük xam neft ehtiyatı Venesuelaya məxsusdur. OPEC-in 2025-ci il Statistik Bülleteninə əsasən, ölkənin ehtiyatları 303,2 milyard barrel təşkil edir ki, bu da qlobal liderlik deməkdir.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp mətbuat konfransında bildirib ki, Venesuelada hakimiyyətdən kənarlaşdırılan Prezident Nicolás Madurodan sonra ABŞ ölkənin neft ehtiyatlarından istifadə imkanlarını nəzərdən keçirəcək. Trampın sözlərinə görə, ABŞ-ın iri neft şirkətləri
Venesuelaya milyardlarla dollar sərmayə qoyaraq sıradan çıxmış neft infrastrukturunu bərpa edə bilər.
Qeyd edək ki, Venesuela dünya neft ehtiyatlarının təxminən beşdə birinə sahib olsa da, hazırda qlobal gündəlik xam neft hasilatında 1%-dən az paya malikdir.

Топ-страны с крупнейшими запасами нефти в мире
Самые большие доказанные запасы сырой нефти в мире принадлежат Венесуэле. Согласно Статистическому бюллетеню ОПЕК за 2025 год, запасы страны составляют 303,2 миллиарда баррелей, что делает её мировым лидером.
Президент США Дональд Трамп на пресс-конференции заявил, что после смещения с поста президента Венесуэлы Николаса Мадуро, США рассмотрят возможности использования нефтяных запасов страны. По словам Трампа, крупные нефтяные компании Соединенных Штатов
могут вложить миллиарды долларов в восстановление обветшалой нефтяной инфраструктуры Венесуэлы.
Стоит отметить, что, несмотря на то, что Венесуэла владеет примерно пятой частью мировых запасов нефти, в настоящее время её доля в глобальном суточном производстве сырой нефти составляет менее 1%.