"Çirkli işlərin" təmiz milyonları
Müasir dünyada hər kəs gözəl ofislərdə oturan proqram təminatı şirkətləri qurmaq, süni intellekt layihələrinə milyonlarla dollar investisiya cəlb etmək arzusundadır.
Valyuta.az xəbər verir ki, məşhur investor və sahibkar Kris Mundi tam fərqli düşünür: "Həmin dəbdəbəli ofisləri hər gecə kim təmizləyəcək?"
Hamının qaçdığı, "darıxdırıcı" və prestijli hesab olunmayan kommersiya təmizliyi sahəsinə yönələn Mundi, bu gün milyonlarla dollar dövriyyəsi olan bir imperiya: B2B Cleaning şirkətini idarə edir.
Kris Mundinin biznes fəlsəfəsi olduqca sadədir: İnsanların etməyə nifrət etdiyi və ya özlərini layiq görmədikləri işləri tap və onları mükəmməl şəkildə avtomatlaşdır.
Hər kəs masa arxasında kod yazmaq və ya dizayn etmək istədiyi üçün real dünyanı təmizləyən və nizamlayan sahələrdə nəhəng bir boşluq yaranıb. Mundi texnologiya oyununda bəxtini sınamaq əvəzinə, böhranlara qarşı 100% dözümlü olan kommersiya təmizliyinə sərmayə qoyub.
Kris Mundinin toxunduğu və sahibkarlara məsləhət gördüyü təmizlik sahələri ev təmizliyi deyil, irimiqyaslı B2B layihələrdir: gecə saatlarında böyük ofis binalarının, holdinqlərin və bankların təmizlənməsi, tikintisi yenicə bitmiş yaşayış komplekslərinin təhvil verilməzdən əvvəl təmizlənməsi, böyük fabriklərin və sənaye anbarlarının təmizliyi.
Ev təmizliyindən fərqli olaraq, şirkətlər təmizlik agentlikləri ilə 1-3 illik rəsmi müqavilələr bağlayırlar. Bu, sahibkara növbəti aylarda nə qədər qazanacağını dəqiq bilmək və biznesi rahat planlaşdırmaq imkanı verir.
İqtisadiyyat nə qədər pis olursa-olsun, xəstəxanalar, məktəblər, zavodlar və ofislər fəaliyyətini dayandıra bilməz. Təmizlik və gigiyena lüks deyil, məcburi ehtiyacdır. Pandemiya dövrü belə sübut etdi ki, bu sahə heç vaxt ölmür.
Bir texnologiya startapı qurmaq üçün aylarla bahalı proqramçılara pul ödəməlisiniz və sonda layihənin tutacağına heç bir zəmanət yoxdur. Kommersiya təmizliyində isə ilk müqaviləni bağlayıb, alınan avansla lazımi avadanlığı dərhal təmin etmək mümkündür.
Kris Mundinin hekayəsi sahibkarlıq dünyasına fərqli bir pəncərə açır. Hamı "bulud texnologiyaları" və qlobal tətbiqlər arxasınca qaçarkən, ayağını yerə basan, real dünyanın fiziki çətinliklərini həll edən bizneslər hər gün sakitcə böyüməyə davam edir. Bəzən ən təmiz və böyük pullar, hamının "çirkli" hesab etdiyi işlərdə gizlənir.

Миллионы на "грязной" работе — как Крис Мунди покоряет рынок коммерческой уборки
В современном мире все мечтают о создании IT-компаний с красивыми офисами и привлечении миллионов долларов инвестиций в проекты искусственного интеллекта.
По информации Valyuta.az, известный инвестор и предприниматель Крис Мунди придерживается совершенно иного мнения: "Кто же будет убирать эти роскошные офисы каждую ночь?"
Мунди выбрал направление коммерческой уборки, которое все избегают, считая его "скучным" и непрестижным, и сегодня он управляет империей с миллионами долларов оборота: компанией B2B Cleaning.
Бизнес-философия Криса Мунди предельно проста: находить работы, которые люди ненавидят или считают недостойными, и максимально эффективно их автоматизировать.
Поскольку все хотят сидеть за столом и писать код или заниматься дизайном, в области уборки и поддержания порядка в реальном мире образовался огромный вакуум. Вместо того чтобы пытаться играть в технологическую игру, Мунди инвестирует в коммерческую уборку, полностью устойчивую к кризисам.
Сферы уборки, на которых настаивает Крис Мунди и которые он советует предпринимателям, — это не бытовая уборка, а крупномасштабные B2B-проекты: уборка больших офисных зданий, холдингов и банков в ночное время, уборка жилых комплексов перед сдачей в эксплуатацию, уборка крупных заводов и промышленных складов.
В отличие от бытовой уборки, компании заключают с клининговыми агентствами официальные контракты на 1–3 года. Это позволяет предпринимателю точно знать, сколько он заработает в последующие месяцы, и планировать бизнес без волнений.
Как бы ни была плоха экономика, больницы, школы, заводы и офисы не могут прекратить работу. Уборка и гигиена — это не роскошь, а насущная необходимость. Пандемия доказала, что эта сфера никогда не умрет.
Для создания технологического стартапа нужно месяцами платить дорогостоящим программистам, при этом нет гарантии успеха проекта. В коммерческой уборке же можно заключить первый контракт и сразу приобрести необходимое оборудование за счет аванса.
История Криса Мунди открывает новую перспективу в мире предпринимательства. Пока все гонятся за "облачными технологиями" и глобальными приложениями, бизнесы, которые твердо стоят на земле и решают реальные физические задачи, ежедневно тихо растут. Иногда самые чистые и большие деньги скрываются в тех сферах, которые все считают "грязными".