CEO-lar süni intellekti gündəlik həyatlarında necə istifadə edirlər?
CEO-lar süni intellekti şəxsi və peşəkar həyatlarına inteqrasiya edirlər. “Nvidia” şirkətinin rəhbəri Censen Xuand süni intellektdən repetitor kimi istifadə edir, “Apple” şirkətinin direktoru Tim Kuk isə elektron poçtları bu texnologiya ilə təşkil edir. Proqnozlara görə, süni intellekt 2030-cu ilə qədər qlobal iqtisadiyyata təxminən 15,7 trilyon dollar töhfə verə bilər.
Süni intellekt artıq təhsildən səhiyyəyə, əyləncədən sənayeyə qədər bir çox sahəyə təsir göstərir. Konsaltinq şirkəti “PwC”nin hesablamalarına görə, bu texnologiyanın iqtisadi təsiri çox böyük olacaq.
Aşağıda CEO-ların süni intellektdən gündəlik həyatlarında necə istifadə etdikləri açıqlanıb:
"Microsoft"un rəhbəri Satya Nadella
“Microsoft” 2023-cü ildə “Copilot” köməkçisini təqdim etdikdən, 2024-cü ildə “OpenAI” ilə 13 milyard dollarlıq əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladıqdan və xüsusi süni intellekt komandaları yaratdıqdan sonra bu sahəyə ciddi sərmayə yatırıb.
Şirkətin 2014-cü ildən rəhbəri olan Satya Nadella bildirib ki, o, podkastlara qulaq asmasa da, onların transkriptlərini telefondakı “Copilot” tətbiqinə yükləyir və işə gedərkən səsli köməkçi ilə müzakirə edir. O, “Outlook” və “Teams” proqramlarında mesajları xülasə etmək üçün də “Copilot”dan istifadə edir. Nadellanın sözlərinə görə, o, 10-dan çox fərdiləşdirilmiş süni intellekt agentindən istifadə edir.
"OpenAI" rəhbəri Sem Altman
“ChatGPT”nin yaradıcısı olan “OpenAI”nin rəhbəri Sem Altman süni intellektdən elektron məktubların xülasəsi və sənədlərin təhlili üçün istifadə edir. O, 2024-cü ilin fevralında ata olduqdan sonra süni intellektin valideynlik dövründə ona çox kömək etdiyini bildirib. Məsələn, o, övladının inkişaf mərhələləri ilə bağlı araşdırmaları məhz bu texnologiya ilə aparır.
"Nvidia" rəhbəri Jensen Huang
Qrafik çiplər istehsalçısı olan “Nvidia” şirkətinin rəhbəri Jensen Huang süni intellekti gündəlik öyrənmə vasitəsi kimi istifadə edir. O, bilmədiyi mövzuları əvvəlcə 12 yaşlı uşaq səviyyəsində izah etməyi tapşırır, daha sonra isə daha dərinə gedir. Xuand həm “Perplexity”, həm də “ChatGPT” vasitəsilə tədqiqatlar aparır və deyir ki, bu texnologiyalarla mürəkkəb mövzularda daha sürətli və sistemli anlayış qazanmaq mümkündür.
"Apple" rəhbəri Tim Kuk
Tim Kuk 2024-cü ildə süni intellekt əsaslı “Apple Intelligence” sistemini təqdim etdikdən sonra şəxsi işlərində də bu texnologiyadan istifadə etdiyini bildirib. O, uzun məktubları xülasə etmək üçün “Apple Intelligence”dən istifadə edir və bunun ona gündəlik zaman qənaəti verdiyini qeyd edir.
"Zillow" rəhbəri Ceremi Vaksman
Əmlak texnologiyası şirkəti “Zillow”un rəhbəri Ceremi Vaksman süni intellektdən keçirdiyi görüşlərin və sənədlərin xülasəsini çıxarmaq üçün istifadə edir. O bildirir ki, “ChatGPT”yə verilən məlumatlar əsasında şəxsiyyətinə uyğun xülasələr alır. Şirkət daxilində isə “AI günləri” keçirilir və yeni texnoloji tətbiqlər komandalar arasında bölüşülür.
"Coinbase" rəhbəri Brayan Armstronq
Kriptovalyuta birjası “Coinbase”in direktoru Brayan Armstronq süni intellekti qərar qəbuletmə proseslərinə daxil edib. Şirkətin RAPIDS adlanan qərar mexanizmində süni intellekt də bir "iştirakçı" kimi öz töhfəsini verir. O, həmçinin bəzi əməkdaşların süni intellekt alətlərini vaxtında tətbiq etmədiklərinə görə işdən azad edildiklərini bildirib.
"LinkedIn" rəhbəri Rayan Roslanski
“LinkedIn” rəhbəri Rayan Roslanski yüksək əhəmiyyətli elektron məktubların hazırlanmasında “Copilot”dan istifadə edir. O bildirir ki, süni intellekt cavabları birbaşa yazmaq əvəzinə, mərhələli şəkildə istifadəçiyə kömək edir və onun fikirlərini yönləndirir. Bu da daha effektiv və düşünülmüş nəticə yaradır.
"Eli Lilly" rəhbəri Devid Riks
Əczaçılıq şirkəti “Eli Lilly”nin rəhbəri Devid Riks süni intellektdən elmi toplantılar və jurnal məqalələrinin izahı zamanı istifadə edir. O, “Anthropic”in “Claude” və “xAI” şirkətinin “Grok” modelinə üstünlük verdiyini deyir. Şirkət həmçinin “Nvidia” ilə birlikdə ən güclü əczaçılıq superkompüterini qurur.
"Booking Holdings" rəhbəri Qlenn Foqel
“Booking.com” və “Priceline” kimi platformaların sahibi olan “Booking Holdings” şirkətinin rəhbəri Qlenn Foqel süni intellekti çıxış bacarıqlarını təkmilləşdirmək üçün istifadə edir. O, çıxışlarının videolarını süni intellekt alətlərinə yükləyərək analiz etdirir və geribildirim alır. Məsələn, əl hərəkətlərindən birinin auditoriyanı yayındıra biləcəyi barədə xəbərdarlıq aldığını bildirib.

Как главы крупнейших компаний используют ИИ в работе и повседневной жизни
Руководители компаний активно интегрируют искусственный интеллект как в профессиональную, так и в личную жизнь. Глава компании Nvidia Дженсен Хуанг использует ИИ в качестве персонального репетитора, а CEO Apple Тим Кук применяет эту технологию для организации электронной почты. По прогнозам, к 2030 году искусственный интеллект может внести в глобальную экономику около 15,7 трлн долларов.
Искусственный интеллект уже оказывает влияние на самые разные сферы — от образования и здравоохранения до развлечений и промышленности. По оценкам консалтинговой компании PwC, экономический эффект от внедрения ИИ будет колоссальным.
Ниже приведены примеры того, как CEO используют искусственный интеллект в повседневной жизни.
Глава Microsoft Сатья Наделла
После запуска помощника Copilot в 2023 году, подписания в 2024 году соглашения о сотрудничестве с OpenAI на 13 млрд долларов и создания специализированных команд по ИИ, Microsoft существенно нарастила инвестиции в эту сферу.
Сатья Наделла, возглавляющий компанию с 2014 года, отмечает, что хотя он не слушает подкасты, он загружает их расшифровки в приложение Copilot на телефоне и обсуждает их с голосовым помощником по дороге на работу. Он также использует Copilot для резюмирования сообщений в Outlook и Teams. По его словам, он работает более чем с десятью персонализированными ИИ-агентами.
Глава OpenAI Сэм Альтман
Руководитель компании — разработчика ChatGPT — Сэм Альтман применяет искусственный интеллект для краткого изложения электронных писем и анализа документов. После того как в феврале 2024 года он стал отцом, Альтман отметил, что ИИ значительно помогает ему в период родительства, в том числе при изучении этапов развития ребёнка.
Глава Nvidia Дженсен Хуанг
Руководитель производителя графических чипов Nvidia использует искусственный интеллект как инструмент для ежедневного обучения. Он просит сначала объяснять незнакомые темы на уровне 12-летнего ребёнка, а затем углубляться в детали. Хуанг применяет Perplexity и ChatGPT для исследований, подчёркивая, что эти технологии позволяют быстрее и системнее понимать сложные вопросы.
Глава Apple Тим Кук
После презентации в 2024 году системы Apple Intelligence Тим Кук сообщил, что использует ИИ и в личной работе. В частности, он применяет технологию для сокращения длинных писем, что позволяет экономить время в повседневной деятельности.
Глава Zillow Джереми Ваксман
Руководитель компании Zillow использует искусственный интеллект для подготовки кратких обзоров встреч и документов. По его словам, ChatGPT формирует резюме с учётом его личного стиля. В компании также проводятся «дни ИИ», в рамках которых новые технологические решения обсуждаются между командами.
Глава Coinbase Брайан Армстронг
CEO криптовалютной биржи Coinbase интегрировал искусственный интеллект в процессы принятия решений. В корпоративном механизме RAPIDS ИИ выступает в роли одного из участников обсуждения. Армстронг также отмечал, что некоторые сотрудники были уволены за несвоевременное внедрение ИИ-инструментов.
Глава LinkedIn Райан Рослански
Руководитель LinkedIn использует Copilot при подготовке электронных писем высокой важности. По его словам, искусственный интеллект не пишет ответы напрямую, а поэтапно помогает формулировать мысли, что делает итоговый результат более продуманным и эффективным.
Глава Eli Lilly Дэвид Рикс
Руководитель фармацевтической компании Eli Lilly применяет искусственный интеллект для объяснения материалов научных конференций и статей профильных журналов. Он отдаёт предпочтение моделям Claude от Anthropic и Grok компании xAI. Компания также совместно с Nvidia создаёт один из самых мощных фармацевтических суперкомпьютеров.
Глава Booking Holdings Гленн Фогел
Руководитель Booking Holdings, владеющей платформами Booking.com и Priceline, использует искусственный интеллект для улучшения навыков публичных выступлений. Он анализирует видеозаписи своих речей с помощью ИИ-инструментов и получает детальную обратную связь, включая рекомендации по невербальному поведению.