Bu il maaşlardan nə qədər vergi tutulacaq?
Azərbaycanda 2019-cu ildən qüvvədə olan, qeyri-neft-qaz və qeyri-dövlət sektorlarında çalışanlar üçün nəzərdə tutulmuş gəlir vergisi ilə bağlı güzəştin müddətinin bu gün başa çatması ilə əlaqədar fiziki şəxslərin muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən vergilər yeni qaydada tutulacaq.
Valyuta.az Oxu.Az- a istinadən xəbər verir ki, yeni qayda 2026-cı il yanvarın 1-dən qüvvəyə minən Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərdə əksini tapıb.
Dəyişikliklərə görə, 2026-cı ildə aylıq gəliri 2 500 manata qədər olanlar 3%, 2027-ci ildə 5%, 2028-ci ildən isə 7% vergi ödəyəcəklər.
Aylıq gəliri 2 500 manatdan 8 000 manata qədər olanların vergisi 2026-cı ildə 75 manat + 2 500 manatdan 8 000 manata qədər hissənin 10%-i qədər, 2027-ci ildə 125 manat + 2 500 manatdan 8 000 manata qədər hissənin 10%-i qədər, 2028-ci ildən isə 175 manat + 2 500 manatdan 8 000 manata qədər hissənin 10%-i qədər olacaq.
Aylıq gəliri 8 000 manatdan çox olanların vergisi isə 2026-cı ildə 625 manat + 8 000 manatdan artıq hissənin 14%-i qədər, 2027-ci ildə 675 manat + 8 000 manatdan artıq hissənin 14%-i qədər, 2028-ci ildən isə 725 manat + 8 000 manatdan artıq hissənin 14%-i qədər olacaq.
Qeyd edək ki, neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyicilərində işləyən fiziki şəxslərin muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən vergi 2019-cu il yanvarın 1-dən 7 il müddətində aylıq gəlir 8 000 manatadək olduqca 0 faiz, 8 000 manatdan çox olduqda 14 faiz olmaqla tutulub.
13.01.2026Azərbaycanda son 5 ildə nə qədər təbii qaz istehsal olunub?
13.01.2026Prezident Tərtər və Ağdərəyə səfər etdi
13.01.2026"Apple" geri addım atdı, yeni "Siri"ni ən böyük rəqibinə etibar etdi
13.01.2026"Alphabet"in bazar dəyəri 4 trilyon dolları keçdi
13.01.2026Azərbaycan Turizm Bürosunun sədr müavini işdən çıxıb - YENİ VƏZİFƏ
13.01.2026Sabah Bakıda sulu qar yağacaq, güclü külək əsəcək
13.01.2026İlham Əliyev Tərtər elektromexanika zavodunun yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib

В Азербайджане с сегодняшнего дня вводятся новые правила налогообложения доходов физических лиц с заработной платы, так как срок льготы по налогу на доходы, действовавшей с 2019 года для работников вне нефтегазового и государственного секторов, истек.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Oxu.Az, новые правила отражены в изменениях в Налоговом кодексе, вступающих в силу с 1 января 2026 года.
Согласно изменениям, в 2026 году налог составит 3% для лиц с ежемесячным доходом до 2 500 манатов, 5% — в 2027 году и 7% — с 2028 года.
Для лиц с доходом от 2 500 до 8 000 манатов налог в 2026 году составит 75 манатов плюс 10% от суммы превышения 2 500 манатов, в 2027 году — 125 манатов плюс 10% от превышения, с 2028 года — 175 манатов плюс 10% от превышения.
Для лиц с доходом свыше 8 000 манатов налог в 2026 году составит 625 манатов плюс 14% от превышения 8 000 манатов, в 2027 году — 675 манатов плюс 14% от превышения, с 2028 года — 725 манатов плюс 14% от превышения.
Отметим, что с 1 января 2019 года в течение 7 лет налог с ежемесячного дохода физических лиц, работающих у налогоплательщиков вне нефтегазового сектора и государственного сектора, взимался по ставке 0% для доходов до 8 000 манатов и 14% для доходов свыше 8 000 манатов.