ABŞ-nin keçmiş prezidentləri arasında ən çox təqaüd alan kimdir?
ABŞ-nin keçmiş prezidenti Co Bayden sabiq Ağ Ev rəhbərləri arasında ən çox dövlət təqaüdü alan şəxsdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "The New York Post" məlumat yayıb.
Məlumata görə, Bayden dövlətdən ildə təxminən 417 min dollar alır ki, bu da prezidentlik dövründəki maaşından çoxdur. Sözügedən məbləğ həmçinin ABŞ-nin keçmiş prezidenti Barak Obamanın pensiyasından təxminən iki dəfə artıqdır.
Xəbərdə bildirilir ki, Baydenin uzun siyasi karyerası onun yüksək təqaüd almasını şərtləndirən amildir. Keçmiş ABŞ lideri vəzifəsindən ayrıldıqdan sonra dövlətin iki pensiya fondundan ödənişlər almaq hüququ qazanıb.

Кто из бывших президентов США получает самую высокую пенсию?
Бывший президент США Джо Байден является самым высокооплачиваемым пенсионером среди экс-глав Белого дома.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на The New York Post, Байден получает от государства около 417 тысяч долларов в год, что превышает его президентскую зарплату в период нахождения у власти. Указанная сумма также примерно вдвое больше, чем пенсионные выплаты бывшему президенту США Бараку Обаме.
В публикации отмечается, что высокая пенсия Байдена обусловлена его продолжительной политической карьерой. После ухода с должности экс-лидер США получил право на выплаты из двух государственных пенсионных фондов.