“3%-lə götürülən kredit, 12%-lə qazanca çevrilə bilər” - Bank eksperti
Kredit bu gün müasir maliyyə sisteminin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Gündəlik ehtiyacların qarşılanmasından tutmuş daha böyük planların reallaşdırılmasına qədər bir çox insan maliyyə alətlərindən istifadə edir və bu alətlər arasında kredit xüsusi yer tutur. Lakin borclanma imkan yaratmaqla yanaşı, eyni zamanda fərdi maliyyə davranışına, qərarvermə prosesinə və uzunmüddətli planlara da təsir edən amilə çevrilir.
Bəs kredit həqiqətən də maliyyə azadlığımızı əlimizdən alır?
Bank eksperti Əkrəm Həsənov Valyuta.az-a bildirir ki, maliyyə azadlığı, fəlsəfi kateqoriya sayılır. İnsanın passiv gəliri onun bütün xərclərini qarşılayır və o, istədiyi fəaliyyətlə məşğul ola bilir:
"Yəni, işləməyə və qazanc əldə etməyə məcbur olmur. Bunlar kapitalı olan, banka pul əmanət qoyan və oradan gələn faizlərlə dolanan, yaxud obyektləri olub icarəyə verən, həmçinin şirkətləri və səhmləri olan və oradan gəlir əldə edən insanlardır. Maliyyə azadlığı odur ki, insanın hər hansı bir fəaliyyətlə məşğul olmasına ehtiyac olmadan, əməkhaqqı dalınca qaçmadan gəliri olsun".
"Təbii ki, şəxs kreditlərə girmişsə, o, maliyyə cəhətdən azad ola bilməz. Belə insanlar borc almağa məhkum olurlar. Düzdür, bu bir halda mümkün ola bilər. Ola bilər ki, əmanət üzrə faiz dərəcəsi daha çoxdur, kredit üzrə isə azdır. Onda bu mümkün ola bilər. Misal üçün, şəxs Azərbaycanda əmanətlər üzrə illik təxminən 12% gəlir əldə etmək mümkündür, halbuki xaricdən cəlb olunan kreditin dəyəri təxminən 3% təşkil edə bilər. Bu halda şəxs 3%-lə götürdüyü vəsaiti ölkə daxilində daha yüksək gəlirliliklə yerləşdirərək aradakı faiz fərqindən qazanc əldə edir. Beləliklə, kredit onun üçün maliyyə yükü deyil, düzgün istifadə olunduqda əlavə gəlir yaradan bir alətə çevrilir"- deyə ekspert qeyd edir.

Кредит сегодня стал неотъемлемой частью современной финансовой системы. От покрытия повседневных потребностей до реализации более масштабных планов — многие люди используют финансовые инструменты, среди которых кредит занимает особое место. Однако заёмные средства, помимо создания возможностей, одновременно становятся фактором, влияющим на личное финансовое поведение, процесс принятия решений и долгосрочные планы.
Действительно ли кредит лишает нас финансовой свободы?
Банковский эксперт Акрам Гасанов сообщил Valyuta.az, что финансовая свобода считается философской категорией. Речь идет о ситуации, когда пассивный доход человека полностью покрывает его расходы, и он может заниматься любой деятельностью по своему выбору:
«То есть человек не обязан работать и зарабатывать. Это люди, обладающие капиталом, размещающие средства на банковских депозитах и живущие на проценты, либо владеющие объектами недвижимости и сдающие их в аренду, а также имеющие компании и акции, приносящие доход. Финансовая свобода — это наличие дохода без необходимости заниматься какой-либо деятельностью и без зависимости от заработной платы».
По словам эксперта, если человек обременён кредитами, говорить о финансовой свободе сложно. Такие люди фактически вынуждены брать в долг. Однако, как отметил он, существует исключение.
«Возможна ситуация, когда процентная ставка по депозитам выше, чем по кредитам. Тогда это может быть оправдано. Например, в Азербайджане по депозитам можно получить около 12% годовых, тогда как стоимость привлечённого из-за рубежа кредита может составлять примерно 3%. В этом случае средства, полученные под 3%, размещаются внутри страны с более высокой доходностью, и разница процентных ставок приносит прибыль. Таким образом, кредит становится не финансовым бременем, а инструментом, который при грамотном использовании способен приносить дополнительный доход», — отметил эксперт.