Son illərdə Avropa turist axınının ciddi şəkildə artdığı bölgələrdən biridir. Məhz bu səbəbdən 2026-cı il bəlkə də indiyədək diqqət yetirmədiyiniz məkanları kəşf etmək üçün ideal vaxt hesab olunur. Bir çox Avropa ölkəsi turistlər üçün maraqlı olacaq yeni attraksionlar və tədbirlər təklif etməyə hazırlaşır.
Valyuta.az xəbər verir ki, cəlbedici istiqamətlər barədə “Euronews” nəşri yazıb.
2026-cı ilin mədəniyyət paytaxtları
2026-cı il üçün Avropanın mədəniyyət paytaxtları kimi Finlandiyanın Oulu və Slovakiyanın Trençin şəhərləri seçilib. Məsələn, 16–18 yanvar tarixlərində Ouluda proqramına konsertlər, avtomobil tüninqi və Finlandiyanın milli idman növü olan buz üzərində xokkeyin daxil olduğu festival keçiriləcək.
Trençin şəhərində isə 13–15 fevral tarixlərində maraqlı tədbirlər planlaşdırılıb. Həmin günlərdə şəhərin tarixi mərkəzi musiqi, incəsənət və sosial görüşlər üçün açıq mədəniyyət səhnəsinə çevriləcək.
Brüssel, Belçika
Belçikanın paytaxtı Brüssel əsasən biznes və siyasətlə assosiasiya olunsa da, 2026-cı ildə şəhər mədəni dirçəliş mərhələsinə qədəm qoyacaq. Noyabr ayında burada bir vaxtlar “Citroën” qarajı və avtosalonu kimi istifadə olunmuş, 90 illik modern üslublu binada “KANAL–Centre Pompidou”nun açılması planlaşdırılır. Bu məkan Belçika paytaxtında müasir və çağdaş incəsənətə həsr olunmuş ilk muzey olacaq.
Muzey binasında sərgi zallarına baxışı olan restoran və dam üstü bar da fəaliyyət göstərəcək.
Helsinki, Finlandiya
Yeni ildə Helsinki İncəsənət Muzeyi finlandiyalı məşhur rəssam, mumi-trolların yaradıcısı Tuve Yansson üçün ayrıca məkan ayıracaq.
“Üç sərgi zalını əhatə edən və "Kənddə şənlik" və "Şəhərdə şənlik" adlı freskalar ətrafında qurulan qalereya Yanssonu həm Helsinki mərkəzli, həm də beynəlxalq miqyaslı bir rəssam kimi təqdim edir. İlk sərgi (13 fevral 2026 – 24 yanvar 2027) Yansson ailəsinin ümumi yaradıcılığını, bir-birlərini necə təsvir etdiklərini və ortaq işlərini araşdırır”, deyə material müəllifləri bildirir.
Valensiya, İspaniya
Valensiya bölgəsi davamlı turizm sahəsində lider mövqeyə yüksəlib. Bu, 2024–2028-ci illər üçün Davamlı Turizm Strategiyasına görə “AENOR” sertifikatı alan İspaniyada ilk regiondur.
2026-cı ildə burada iki mühüm mədəni obyektin açılması planlaşdırılır. İlin sonuna doğru Valensiyada doğulmuş rəssam Manolo Valdesə həsr olunan “Espai Manolo Valdés” mərkəzi fəaliyyətə başlayacaq. Burada yeni və indiyədək nümayiş etdirilməmiş heykəllər sərgilənəcək.
Bundan əlavə, Xoakin Sorollanın irsi də Sorolla Muzeyində anılacaq. Rəssamın 220 əsəri “Palacio de las Comunicaciones” binasında nümayiş olunacaq.
Qastronomik istiqamətlər
Avropada qurmanlar üçün də maraqlı seçimlər mövcuddur. 2026-cı ildə həm dadlı, həm də sağlam həyat tərzinə yönəlmiş üç kulinariya istiqaməti ön plana çıxır.
Bu məkanlardan biri Yunanıstanın Krit adasıdır. İyul ayında Resmo şəhərində bir həftəlik Krit pəhrizi festivalı keçiriləcək.
Eyni zamanda Maltanın qardaş adası olan Qozo “fermadan süfrəyə” ənənələri və etik turizm modeli ilə tanınıb. Burada ġbejniet (qoyun südündən hazırlanan ənənəvi pendirlər), Gozitan ftira (pizza formasına bənzər mayalı çörək), əncir piroqu və günəşdə qurudulmuş pomidorların dadına baxmaq tövsiyə olunur.
Bu siyahını Xorvatiyanın Kvarner bölgəsi tamamlayır. Burada bir gün ərzində lanqustin, vəhşi ov əti, göbələk və meşə giləmeyvələrindən ibarət zəngin mətbəxlə tanış olmaq mümkündür.
İngiltərə sahili boyunca yeni marşrut
2026-cı ildə İngiltərə sahili boyunca salınan “Kral III Çarlzın sahil yolu”nun tam şəkildə başa çatdırılması gözlənilir. Marşrut 4 303 kilometr uzunluğunda olacaq və İngiltərənin bütün sahil xətti boyunca uzanacaq.
Marşrutun böyük hissəsi artıq istifadəyə verilib. Tikinti tamamlandıqdan sonra bu yol dünyanın ən uzun sahil yürüş marşrutu statusunu qazanacaq.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Avropada yerləşən və UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil olan beş maraqlı turizm məkanı barədə də məlumat verilmişdi.

Куда отправиться в путешествие в 2026 году и какие новинки ждут в разных уголках Европы?
В последние годы Европа стала одним из регионов с резко возросшим туристическим потоком. Именно поэтому 2026 год может стать идеальным временем для открытия направлений, которые ранее оставались вне поля зрения. Многие европейские страны готовят для путешественников новые достопримечательности и события.
Как сообщает Valyuta.az, о наиболее привлекательных направлениях пишет издание Euronews.
Культурные столицы Европы 2026 года
Image
Культурными столицами Европы в 2026 году выбраны город Оулу в Финляндии и Тренчин в Словакии.
Так, с 16 по 18 января в Оулу пройдёт фестиваль, программа которого включает концерты, автомобильный тюнинг и хоккей на льду — национальный вид спорта Финляндии.
В Тренчине с 13 по 15 февраля запланированы культурные мероприятия, в рамках которых исторический центр города превратится в открытую площадку для музыки, искусства и общественных встреч.
Брюссель, Бельгия
Хотя столица Бельгии Брюссель традиционно ассоциируется с бизнесом и политикой, в 2026 году город вступит в фазу культурного возрождения. В ноябре планируется открытие KANAL–Centre Pompidou — музея современного и актуального искусства, который разместится в 90-летнем здании в стиле модерн, ранее служившем гаражом и автосалоном Citroën.
В здании музея также будут работать ресторан с видом на выставочные залы и бар на крыше.
Хельсинки, Финляндия
В новом году Хельсинки выделит отдельное пространство в Художественный музей Хельсинки для знаменитой финской художницы, создательницы муми-троллей Туве Янссон.
Галерея, охватывающая три выставочных зала и выстроенная вокруг фресок «Праздник в деревне» и «Праздник в городе», представляет Янссон как художника хельсинкского и международного масштаба. Первая выставка (13 февраля 2026 года — 24 января 2027 года) исследует творчество семьи Янссон, их совместные работы и то, как они изображали друг друга.
Валенсия, Испания
Регион Валенсия занял лидирующие позиции в сфере устойчивого туризма, став первым регионом Испании, получившим сертификат AENOR в рамках Стратегии устойчивого туризма на 2024–2028 годы.
В 2026 году здесь планируется открытие двух значимых культурных объектов. К концу года начнёт работу центр Espai Manolo Valdés, посвящённый художнику Маноло Вальдес, где будут представлены новые и ранее не экспонировавшиеся скульптуры.
Кроме того, наследие Хоакин Соролья будет представлено в Музей Сорольи: 220 работ художника разместят в здании Palacio de las Comunicaciones.
Гастрономические направления
Для гурманов Европа в 2026 году предлагает сразу несколько привлекательных направлений, ориентированных на вкусную и здоровую кухню.
Одно из них — остров Крит в Греции, где в июле в городе Ретимно пройдёт недельный фестиваль критской диеты.
Также выделяется остров Гозо, известный традициями «от фермы к столу» и этичной моделью туризма. Здесь рекомендуют попробовать ġbejniet — традиционные сыры из овечьего молока, гозитанскую ftira, инжирный пирог и вяленые на солнце помидоры.
Замыкает список регион Кварнер в Хорватии, где за один день можно познакомиться с блюдами из лангустинов, дичи, грибов и лесных ягод.
Новый маршрут вдоль побережья Англии
В 2026 году ожидается полное завершение маршрута Береговой путь короля Карла III, проложенного вдоль побережья Англии. Его протяжённость составит 4 303 километра и охватит всю береговую линию страны.
Большая часть маршрута уже открыта для посещения. После завершения строительства он получит статус самого длинного прибрежного пешеходного маршрута в мире.
Отметим, что ранее также сообщалось о пяти интересных туристических объектах Европы, включённых в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.