Avropanın aparıcı iqtisadiyyatlarında yaşayan insanların demək olar ki, yarısı 2026-cı ildə yeni iş axtarmağı planlaşdırır. Lakin onların dörddə üçündən çoxu buna hazır olmadığını hiss edir.
Yeni il yeni ümidlər gətirir və yanvar ayı karyera dəyişikliyi üçün ən populyar dövrlərdən biri hesab olunur.
"LinkedIn”in yeni araşdırmasına əsasən, avropalıların demək olar ki, yarısı (47%) 2026-cı ildə yeni iş axtarmaq niyyətindədir. Lakin onların əksəriyyəti – 77%-i bu prosesə hazır olmadığını bildirib. Eyni zamanda işəgötürənlər də çətinliklə üzləşirlər: respondentlərin çoxu ixtisaslı kadr tapmağın getdikcə çətinləşdiyini qeyd edir.
Bəs avropalılar əmək bazarını ümumilikdə necə qiymətləndirirlər? Hansı ölkələrdə işçilər daha fəal şəkildə yeni imkanlar axtarır?
"Euronews Business”in təqdim etdiyi araşdırmaya əsasən, Birləşmiş Krallıqda yeni il üçün iş axtarmağı planlaşdıranların nisbəti digər yeddi Avropa ölkəsi ilə müqayisədə ən yüksəkdir. Britaniyada respondentlərin yarıdan çoxu 2026-cı ildə iş axtarmağı planlaşdırdığını bildirib.
Araşdırmaya daxil olan yeddi Avropa ölkəsində bu göstəricinin orta səviyyəsi 47%-dir.
Birləşmiş Krallıq 14 ölkə üzrə hesablanmış qlobal orta göstərici olan 52%-ni ötən yeganə Avropa ölkəsidir.
Qlobal işə qəbul platforması "Indeed”in məlumatlarına əsasən, 2025-ci ilin sonuna yaxın Birləşmiş Krallıqda vakansiyaların sayı pandemiyadan əvvəlki dövrə nisbətən az olaraq qalır və Avropanın beş əsas iqtisadiyyatı arasında ən aşağı səviyyədədir. Bu da ölkədə əmək bazarında rəqabətin yüksək olduğunu göstərir.
İş axtaranların aktivliyi: ölkələr üzrə
(• Avropa ortalaması yeddi ölkənin göstəricilərinə əsaslanır. Qlobal ortalama isə yeddi Avropa ölkəsi ilə yanaşı, ABŞ, Braziliya, Hindistan, Sinqapur, Avstraliya, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-ni də əhatə edir)
İsveçdə sorğuda iştirak edənlərin yarıdan çoxu da yeni iş axtarmağı planlaşdırır, İspaniyada isə bu göstərici bu səviyyəyə yaxınlaşır.
"Əmək bazarı sürətlə dəyişir və rəqabət yüksək olaraq qalır”, – deyə "LinkedIn”in karyera üzrə eksperti Şarlotta Deyvis bildirib.
Yeni iş axtarmağı planlaşdıranların ən az olduğu ölkə Fransadır – burada respondentlərin cəmi 37%-i bu niyyətdə olduğunu deyib. Almaniya və İtaliyada bu göstərici Avropa ortalamasından aşağı, Niderlandda isə orta səviyyəyə bərabərdir.
"LinkedIn” sorğusu çərçivəsində ölkələr arasında fərqlərin səbəbləri barədə əlavə açıqlama təqdim edilməyib.
Dörddə üçdən çoxu yeni iş axtarmağa hazır deyil
Avropalıların təxminən yarısı 2026-cı ildə yeni vəzifə axtarmağı planlaşdırsa da, onların dörddə üçündən çoxu bu prosesə hazır olmadığını bildirir. Bu hiss ən çox İsveçdə müşahidə olunub: burada respondentlərin 83%-i özünü hazır hesab etmir.
Bənzər yüksək göstəricilər Fransada, Birləşmiş Krallıqda və Almaniyada da qeydə alınıb – bu ölkələrdə də təxminən hər beş nəfərdən dördü bu cür hisslər yaşadığını qeyd edib.
Ən aşağı göstərici isə İspaniyadadır – burada respondentlərin yalnız 67%-i yeni iş axtarışına hazır olmadığını bildirib. İtaliya və Niderland bu baxımdan Avropa ortalamasına yaxındır.
Araşdırma həmçinin göstərir ki, işəgötürənlərin təxminən üçdə ikisi (66%) son bir il ərzində ixtisaslı mütəxəssisləri tapmağın çətinləşdiyini bildirib.
Sorğunu "Censuswide” şirkəti yeddi Avropa ölkəsində 18–79 yaş arası, tam və ya qismən işləyən, həmçinin işsiz olub hazırda iş axtaran 10 400 nəfər arasında aparıb.
Süni intellekt ən sürətlə inkişaf edən peşələr sırasında liderdir
"LinkedIn Economic Graph” tədqiqatçıları 1 yanvar 2023 – 31 iyul 2025 tarixləri arasında "LinkedIn” istifadəçilərinin milyonlarla işə qəbul hallarını analiz edərək müxtəlif vəzifələrin artım templərini hesablayıblar. Süni intellektlə (Sİ) bağlı vəzifələr "artımda olan peşələr” siyahısında əsas yer tutur.
Avropanın beş əsas iqtisadiyyatında ən sürətlə artan üç vəzifədən ikisi — "süni intellekt mühəndisi” və "süni intellekt rəhbəri” — olub. Üçüncü yer isə ölkədən asılı olaraq dəyişir: Birləşmiş Krallıqda bu, müəllim vəzifəsidir, İspaniyada — loqistika üzrə analitik, digər ölkələrdə isə ətraf mühit və sağlamlıqla əlaqəli rollardır.
Fransa
1. "Süni intellekt mühəndisi"
2. "Süni intellekt rəhbəri"
3. Ətraf mühitin mühafizəsi üzrə koordinator
Almaniya
1. "Süni intellekt rəhbəri"
2. "Süni intellekt mühəndisi"
3. Əmək, texniki təhlükəsizlik və ətraf mühit üzrə mütəxəssis
3. Loqistika üzrə analitik
Birləşmiş Krallıq
3. Müəllim
"LinkedIn” şirkətindən Şarlotta Deyvis qeyd edib ki, süni intellekt bizim necə işlədiyimizə, təşkilatların işə qəbul siyasətinə və insanların yeni imkanları necə tapdığına getdikcə daha çox təsir edir.

Почти половина европейцев в крупных экономиках планируют искать новую работу в 2026 году. Но почти четыре из пяти чувствуют, что к этому не готовы.
Новый год приносит новые надежды, а январь считается популярным временем для карьерных перемен.
По данным нового исследования LinkedIn, почти половина европейцев (47%) намерены искать новую работу в 2026 году, однако подавляющее большинство (77%) чувствуют себя к этому неготовыми. В то же время у рекрутеров свои трудности: большинство говорит, что стало сложнее находить квалифицированных специалистов.
Как же европейцы в целом оценивают рынок труда? И в каких странах работники наиболее активно ищут новые возможности?
Согласно исследованию, представленному Euronews Business, в Великобритании доля людей, которые намерены искать новую работу в новом году, самая высокая по сравнению с семью другими европейскими странами. Более половины опрошенных в Великобритании ответили «да», когда их спросили, планируют ли они искать работу в 2026 году.
В семи опрошенных европейских странах средняя доля тех, кто планирует искать новую работу, составляет 47%.
Великобритания является единственной европейской страной, где показатель превышает мировую среднюю в 52% (рассчитанную по 14 странам).
Данные глобальной платформы найма Indeed также показывают, что число вакансий в Великобритании остаётся ниже уровней периода до пандемии и самыми низкими среди пяти к крупнейших экономик Европы на конец 2025 года. Это подчёркивает жёсткую конкуренцию на рынке труда Великобритании.
Более половины опрошенных в Швеции также планируют искать новую работу, а показатель в Испании близок к этому уровню.
«Рынок труда быстро меняется, и конкуренция остаётся высокой»,- сказала эксперт LinkedIn по карьерным вопросам Шарлотта Дейвис.
Самая низкая доля тех, кто собирается искать новую работу в 2026 году, во Франции. Лишь 37% заявили, что планируют искать новую работу.
В Германии и Италии показатель ниже среднеевропейского уровня, а в Нидерландах он ему соответствует.
В LinkedIn не предоставили конкретных объяснений различий между странами по запросу.
Четверо из пяти чувствуют себя неготовыми к поиску новой работы
Хотя почти половина европейцев планирует искать новую должность в 2026 году, почти четыре из пяти говорят, что чувствуют себя неготовыми к поиску работы. Наиболее сильно это ощущение в Швеции, где 83% сообщают, что не готовы.
Схожий высокий уровень наблюдается во Франции, Великобритании и Германии: там показатель близок к отметке «четыре из пяти».
В Испании самая низкая доля тех, кто чувствует себя неготовым к поиску новой работы: 67%. Италия и Нидерланды близки к среднеевропейскому уровню.
Исследование также показывает, что около двух третей рекрутеров (66%) говорят, что за последний год стало сложнее находить квалифицированных специалистов.
Опрос провела компания Censuswide на выборке из 10 400 респондентов, работающих на полной или частичной занятости. В выборку также включены те, кто сейчас в поиске работы, но не трудоустроен (в возрасте от 18 до 79 лет) в этих семи европейских странах.
ИИ доминирует среди профессий с наибольшим ростом
Исследователи LinkedIn Economic Graph также изучили миллионы трудоустройств участников LinkedIn с 1 января 2023 года по 31 июля 2025 года, чтобы рассчитать темпы роста по каждому названию должности. Роли, связанные с ИИ, явно доминируют в списке «профессий на подъёме».
В пятёрке крупнейших экономик Европы две из трёх самых быстро растущих ролей — инженер по ИИ и руководитель по ИИ. Третья роль варьируется в зависимости от страны: в Великобритании это преподаватели, в Испании — аналитики по логистике, в других странах — должности, связанные с охраной окружающей среды и здоровьем.
Франция
1. Инженер по ИИ
2. Руководитель по ИИ
3. Координатор по охране окружающей среды
Германия
1. Руководитель по ИИ
2. Инженер по ИИ
3. Специалист по охране труда, технике безопасности и окружающей среде
3. Специалист по охране труда, технике безопасности и охране окружающей среды
3. Аналитик по логистике
Великобритания
3. Преподаватель
Шарлотта Дейвис из LinkedIn подчеркнула, чтоИИ всё сильнее влияет на то, как мы работаем, как организации нанимают сотрудников и как люди находят свою следующую возможность.