Xəzər dənizində su səviyyəsinin enməsinin 15-20 il davam edəcəyi gözlənilir - Coğrafiya İnstitutu
Xəzər dənizi bəzi ərazilərdə 100 metr, 150 metr, 200 metr çəkilib. Qızılağac körfəzi ərazisində isə Xəzər 2 kilometrə qədər çəkilib. Bu prosesin 15-20 il də davam edəcəyi gözlənilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə açıqlamasında Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizi sahillərinin və dibinin geomorfologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev bildirib.
"Son bir əsrdə Xəzərin səviyyəsində 3 dəfə kəskin dəyişiklik olub. Birinci dəfə 1930-cu ildən 1977-ci ilə qədər dənizin səviyyəsi 3.2 metrə qədər aşağı düşmüşdü. 1978-ci ildən 1995-ci ilə qədər dənizin səviyyəsi 2.5 metr qalxıb.1996-cı ildən bugünə qədər isə Xəzər dənizinin səviyyəsi 2.1 metrə qədər aşağı düşüb.
Xəzərin ən mühüm xüsusiyyəti su səviyyəsinin həmişə dəyişkən olmağıdır. Son dəfə 1805-ci ildə Xəzərin səviyyəsi yüksək olub. Hesablamalar göstərir ki, bu proses təxminən 2040-2050-ci illərə qədər davam edəcək. Ondan sonra yeni proseslər Xəzərin səviyyəsinin qalxmasına səbəb olacaq".
Əmir Əliyev vurğulayıb ki, Xəzərin səviyyəsinin düşməsi Azərbaycan ərazisində əsasən gəmiçilik təsərrüfatına, balıqçılığa, neft-qaz sənayesinə və kənd təsərrüfatına böyük təsir edir.
"1978-ci ildən 1995-ci ilə qədərki dövrdə dəniz səviyyəsinin 2.5 metr yüksəlməsi zamanı Azərbaycan sahil zonasında 50 min hektara yaxın torpaq suyun altında qalmışdı. Həmin vaxt təsərrüfatlara dəyən ziyanın miqdarı 2 milyard amerika dolları olmuşdu. Hazırda həmin su altda qalan ərazilər suyun altından çıxır. Təxminən 80 faiz ərazi suyun altından çıxıb. Qeyd etmək lazımdır ki, bu prosesdə ən intensiv subasma Azərbaycanın cənub ərazilərinin payına düşmüşdü.
Xəzər dənizində su səviyyəsinin azalmasının əsas 3 səbəbi var: İqlim dəyişiklikləri – bu, təxminən 75-80 faizini təşkil edir; Antropogen təsirlər – 10-15 faiz; Yerdə qalanı isə tektonik proseslərin payına düşür.
Son illərdə Xəzər dənizinin səviyyəsi düşmə mərhələsindədir və bu, təbii prosesdir. Əsas səbəb dənizin su balansının dəyişməsidir. Xəzər dənizinin su balansını iqlim parametrləri təyin edir. Gəlir hissəsini çay suları, dənizin birbaşa səthinə yağan yağıntılar, yeraltı sular, məxaric hissəsini isə dəniz səthində gedən buxarlanma və Qaraboğazqol körfəzinə gedən axınlar təşkil edir.
Hazırda Xəzər dənizinə gələn suyun 80 faizini Volqa çayı gətirir. Volqa çayının suyunun formalaşmasında Şimali Atlantika üzərində yaranan siklonlar və anti-siklonlardır.
İkinci səbəb antropogen təsirlərdir. Burda əsasən Xəzərə gələn Volqa çayının suyundan əvəzsiz götürmələrdir. Son illərdə bu götürmələrin miqdarı ildə 40 kubkilometrə çatır.
Bu sular əsasən içmək üçün götürülür. Xəzərə gələn Volqa çayının hövzəsində təxminən 120 milyon əhali yaşayır. Bu əhalinin suya, kənd təsərrüfatına olan tələbatı Volqa çayının hesabına ödənilir. Son illərdə bu ərazilərdə enerji istehsal edən su elektrik stansiyalarının qurulması da prosesə təsir edir. Eyni zamanda, kiçik stansiyalar üçün su anbarları da tikilir. Bütün bunlar Xəzər dənizinə tökülməli olan Volqa suyunun azalmasına səbəb olur.
Dünyada gedən qlobal istiləşmə də Xəzərdə dəniz suyunun temperaturunu artırır, nəticədə buxarlanmanın artmasına səbəb olur. Buxarlanmanın artması, Xəzərə gələn suların azalması Xəzər dənizinin son 20 ildə səviyyəsinin düşməsinə səbəb olub. Bu, ildə təxminən 15-20 santimetr deməkdir. Qeyd etdiymiz kimi, Xəzərin səviyyəsinin enməsi periodik prosesdir. Prosesin qanunauyğunluqlarını bilməklə Xəzər dənizi ilə harmoniyada yaşamaq lazımdır".

В Каспийском море ожидается длительное снижение уровня воды
В Каспийском море в некоторых районах уровень воды опустился на 100 метров, 150 метров, 200 метров. В районе залива Гызыл-Агач уровень Каспия снизился примерно на 2 километра. Ожидается, что этот процесс продолжится ещё 15-20 лет.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в комментарии Trend сообщил заведующий отделом геоморфологии берегов и дна Каспийского моря Института географии, доктор географических наук, профессор Амир Алиев.
«За последний век уровень Каспийского моря претерпел три резких изменения. Первый период с 1930 по 1977 год характеризовался понижением уровня моря на 3,2 метра. С 1978 по 1995 год уровень моря поднялся на 2,5 метра. С 1996 года до настоящего времени уровень Каспийского моря снизился примерно на 2,1 метра.
Главная особенность Каспия — постоянная изменчивость уровня воды. Последний раз уровень Каспия был высоким в 1805 году. Расчёты показывают, что этот процесс будет продолжаться примерно до 2040-2050 годов. После этого начнутся новые процессы, которые вызовут повышение уровня Каспия».
Амир Алиев отметил, что снижение уровня Каспийского моря в основном оказывает значительное воздействие на судоходство, рыболовство, нефтегазовую промышленность и сельское хозяйство на территории Азербайджана.
«Во время подъёма уровня моря на 2,5 метра с 1978 по 1995 год около 50 тысяч гектаров земель в прибрежной зоне Азербайджана были затоплены водой. Ущерб для хозяйств в тот период оценивался в 2 миллиарда долларов США. В настоящее время эти затопленные участки выходят из-под воды. Примерно 80 процентов территории уже вышли из-под воды. Следует отметить, что наиболее интенсивное затопление произошло в южных регионах Азербайджана.
Основные три причины снижения уровня воды в Каспийском море следующие: климатические изменения — около 75-80 процентов; антропогенные воздействия — 10-15 процентов; остальное связано с тектоническими процессами.
В последние годы уровень Каспийского моря находится в фазе снижения, что является естественным процессом. Основная причина — изменение водного баланса моря. Водный баланс Каспия определяется климатическими параметрами. Поступающая вода представлена речными водами, осадками, подземными водами, а отток формируется за счёт испарения с поверхности моря и потоков в залив Кара-Богаз-Гол.
В настоящее время около 80 процентов воды, поступающей в Каспийское море, приносит река Волга. Формирование стока Волги зависит от циклонов и антициклонов над Северной Атлантикой.
Вторая причина — антропогенные воздействия. В первую очередь это неоплачиваемый забор воды из Волги. В последние годы объём такого забора достигает 40 кубических километров в год.
Эта вода в основном используется для питьевых нужд. В бассейне Волги проживает около 120 миллионов человек. Потребности этого населения в воде и сельском хозяйстве удовлетворяются за счёт Волги. В последние годы строительство гидроэлектростанций в регионе также влияет на процесс. Кроме того, возводятся водохранилища для малых гидростанций. Всё это приводит к уменьшению стока Волги в Каспийское море.
Глобальное потепление также повышает температуру воды в Каспии, что увеличивает испарение. Повышенное испарение и уменьшение поступления воды привели к снижению уровня Каспийского моря за последние 20 лет, приблизительно на 15-20 сантиметров в год. Как уже упоминалось, понижение уровня Каспия — периодический процесс. Знание закономерностей этого процесса необходимо для гармоничного сосуществования с Каспийским морем».