Türkiyə bankı "SOCAR Fiber"ə 10 milyon dollarlıq rəqəmsal infrastruktur krediti ayırdı
Türkiyə Sənaye İnkişaf Bankı (TSİB) “SOCAR Fiber”ə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində, 4 il müddətli rəqəmsal infrastruktur krediti ayırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə bank məlumat yayıb.
Məlumata görə, kredit Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankının (AIIB) vəsaiti hesabına TSİB-nin “Davamlı Enerji və İnfrastruktur – 3-cü Faza” proqramı çərçivəsində təqdim olunacaq. Məqsəd şirkətin Türkiyə üzrə 1 850 km-lik fiber-optik şəbəkəsinin daha müasir texnologiyalarla gücləndirilməsidir.
“SOCAR Fiber” hazırkı infrastruktur əsasında yerli və beynəlxalq telekom operatorlarına xidmət göstərir. Yeni maliyyə vəsaiti şirkətin rabitə nöqtələri və data əməliyyatı binalarındakı enerji infrastrukturunu yeniləməyə yönəldiləcək. Bu, ölkənin rəqəmsal dayaqlılığının artırılmasına, enerji kəsintiləri zamanı belə xidmətin davamlılığının təmin edilməsinə imkan verəcək.

Турецкий банк выделил SOCAR Fiber 10 млн долларов на цифровую инфраструктуру
Турецкий Банк развития промышленности (TSKB) выделил компании SOCAR Fiber цифровой инфраструктурный кредит в размере 10 млн долларов США сроком на 4 года.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в сообщении банка.
Согласно информации, кредит будет предоставлен за счёт средств Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) в рамках программы TSKB «Устойчивая энергетика и инфраструктура – 3-я фаза». Цель финансирования — усиление 1 850-километровой волоконно-оптической сети компании в Турции с использованием более современных технологий.
SOCAR Fiber на базе существующей инфраструктуры предоставляет услуги местным и международным телеком-операторам. Новые финансовые средства будут направлены на обновление энергетической инфраструктуры в узлах связи и зданиях обработки данных компании. Это позволит повысить цифровую устойчивость страны и обеспечить бесперебойность услуг даже в случае перебоев с электроснабжением.