Tələbələrə güzəştli kartlar nə vaxt veriləcək? - AÇIQLAMA
Bir çox ölkələrdə tələbələrə, təqaüdçülərə və şəhid-qazi ailələrinə nəqliyyatda güzəştli kartlar təqdim olunsa da, Azərbaycanda bu sistem hələ tam tətbiq edilməyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, tələbələr nəqliyyat xərclərinin yüksək olduğunu və vəd edilən güzəştlərin hələ reallaşmadığından şikayət edirlər.
Məsələ ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyindən qeyd edib ki, bu müddət ərzində layihəyə 400-dən çox partnyor cəlb olunub və tələbələr 75%-dək endirimlərdən yararlanırlar. Hazırda 24 universitetdə təhsil alan 190 min tələbə kartın istifadəçisidir. Kart bank statusuna malik olduğundan, tələbələr onu müxtəlif nağdsız ödənişlər üçün rahatlıqla istifadə edə bilirlər".
Nazirlikdən o da bildirilib ki, ictimai nəqliyyatda müxtəlif sosial qruplar üçün güzəştlərin tətbiqi, o cümlədən tələbələr üçün endirimlərin müəyyən edilməsi Təhsilin İnkişafı Fondunun səlahiyyətində deyil. Bu, müvafiq dövlət qurumlarının qərarına bağlıdır.

Студенты Азербайджана жалуются на отсутствие обещанных транспортных льгот
Хотя во многих странах студентам, пенсионерам и семьям героев и инвалидов предоставляются льготные транспортные карты, в Азербайджане эта система еще не полностью внедрена.
По информации Valyuta.az, студенты жалуются на высокие расходы на транспорт и на то, что обещанные льготы еще не реализованы.
По данному вопросу Министерство просвещения и науки отметило, что за этот период в проект было привлечено более 400 партнеров, и студенты пользуются скидками до 75%. В настоящее время пользователями карты являются 190 тысяч студентов, обучающихся в 24 университетах. Поскольку карта имеет статус банковской, студенты могут удобно использовать ее для различных безналичных платежей.
Также в министерстве отметили, что внедрение льгот в общественном транспорте для различных социальных групп, включая установление скидок для студентов, не входит в компетенцию Фонда развития образования. Это зависит от решений соответствующих государственных органов.