“Startap” şəhadətnaməsi almış sahibkarların 31-i qadın sahibkardır
Qeyd edilib ki, indiyədək hüquqi və fiziki şəxslər olmaqla, ümumilikdə 220 sahibkarlıq subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Müvafiq sənədi almış startaplar əsasən “FinTech”, “EdTech”, “HealthTech”, “AgriTech”, “GreenTech”, rəqəmsal turizm, nəqliyyat-logistika həlləri və süni intellekt sahələrində fəaliyyət göstərirlər. 43 startap regionlardan, 177-si isə Bakı şəhərindəndir.
KOBİA tərəfindən verilən, mikro və kiçik sahibkarları innovasiya fəaliyyəti üzrə gəlir və mənfəət vergisindən 3 il müddətinə azad edən “Startap şəhadətnaməsi” mexanizminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, müraciət prosesinin elektronlaşdırılması nəzərdə tutulur. İyirmi min manat məbləğində qrantın ayrılmasını nəzərdə tutan proqramın da davam etdirilməsi planlaşdırılır.
Həmçinin yeni yaranan startapların ilkin mərhələdə inkişafına yönəlik dəstək mexanizmlərinin gücləndirilməsi planlaşdırılır. Gənc sahibkarlar üçün innovasiya inkubatorları və akselerasiya proqramlarının işə salınması, mentorluq və təlim imkanlarının artırılması da prioritet istiqamətlərdəndir.
Bununla yanaşı, KOBİA və bir sıra ölkələrin aidiyyəti qurumları arasında mövcud olan əməkdaşlıq çərçivəsində innovasiya və startap ekosisteminin inkişafına yönəlik birgə təşəbbüslərin, akselerasiya proqramlarının və təcrübə mübadiləsi imkanlarının genişləndirilməsi planlaşdırılır.
Startap yarışmaları startap layihələrinə investisiyaların cəlb olunması, ekosistemin digər iştirakçıları ilə tanışlıq baxımından əhəmiyyətlidir. KOBİA qarşıdakı dövrdə də yerli startapların xarici ölkələrdə keçirilən yarışlarda iştirakına dəstək göstərəcək.

31 предпринимательница получила сертификат "Startap"
Отмечено, что до настоящего момента юридическим и физическим лицам выдано всего 220 сертификатов «Startap». Стартапы, получившие соответствующие документы, в основном действуют в сферах «FinTech», «EdTech», «HealthTech», «AgriTech», «GreenTech», цифрового туризма, транспортно-логистических решений и искусственного интеллекта. 43 стартапа представлены из регионов, 177 — из города Баку.
KOBİA планирует расширить охват механизма «Сертификат Startap», предоставляемого микро- и малым предпринимателям, освободившим их от уплаты налога на доходы и прибыль от инновационной деятельности на срок 3 года. Также предусмотрена электронная система подачи заявок. Планируется продолжение программы с предоставлением гранта в размере двадцати тысяч манат.
Кроме того, планируется усилить механизмы поддержки новых стартапов на начальном этапе развития. Одним из приоритетных направлений является запуск инновационных инкубаторов и программ акселерации, увеличение возможностей для наставничества и обучения молодых предпринимателей.
В рамках существующего сотрудничества KOBİA с соответствующими органами ряда стран планируется расширять совместные инициативы, программы акселерации и возможности обмена опытом для развития инновационной и стартап-экосистемы.
Стартап-конкурсы имеют важное значение для привлечения инвестиций в стартап-проекты и знакомства с другими участниками экосистемы. KOBİA намерена и в дальнейшем поддерживать участие местных стартапов в конкурсах, проводимых за рубежом.