Son 10 ilin milyarder yarışı - Dünyanın zəngin siyahısı necə dəyişib?
Hər il dünyanın ən zəngin insanlarının siyahısı maraqla gözlənilir. Son 10 ilin siyahısı ən rəqabətli vaxt sayılır. 2025-ci ilin ən zəngin şəxsi 450 milyard dollar sərvətə sahib Elon Mask olub. O, dünyaca məşhur sahibkar və texnologiya vizyoneridir. O cümlədən, “Tesla”, “SpaceX”, “Neuralink”, “The Boring Company” şirkətlərinin rəhbəridir. Mask həmçinin “X” platformasını satın alması ilə gündəmə gəlib. O, innovasiya və gələcək texnologiyaları ilə tanınır və son 4 ilin ən zəngin şəxsi adını qorumağı bacarıb. Siyahının əvvəlki illərdə zirvəsində olan zənginlər də geridə qalmır. Valyuta.az son 10 ilin ən zəngin şəxsləri siyahısnı təqdim edir:
2015, 2016, 2017: Bill Qeyts
2015-ci ilin ən zəngin şəxsi Bill Qeyts olur. O, “Microsoft” şirkətinin qurucusudur və uzun illər dünyanın ən varlı insanı olaraq tanınıb. O, həmçinin “Bill and Melinda Gates Faundation”da idarə heyyətinin üzvü və xeyriyyəçisi kimi fəaliyyət göstərib. Növbəti il - 2016-cı ildə o, bu uğuru təkrarladı, ancaq bununla yekunlaşmadı və 2017-ci ildə sərvətini qaldıraraq 3 il bu siyahının başında yer aldı. 2025-ci ildə, o, bu siyahının 13-cü yerində qərarlaşıb.
2018, 2019, 2020: Cef Bezos
Cef Bezos dünyanın ən məşhur sahibkarlarından biridir. O, “Amazon” şirkətinin qurucusu və uzun illər Baş İcraçı Direktoru olub. Bezos həm də “Blue Origin” kosmik şirkətinin qurucusudur. Bununla yanaşı, o, “The Washington Post” qəzetinin sahibidir və media sahəsində strateji qərarların qəbulunda iştirak edir. Bu il “Amazon” böyük gəlir mənbəyi idi. 2019-cu ildə “Amazon Prime” və e-ticarət satışları rekord səviyyəyə çatdı və “Blue Origin”də uğurlu raket uçuşları həyata keçirildi. 2019-cu ildə pandemiya dövründə onlayn satışların artması ilə “Amazon”un gəliri və sərvəti rekord səviyyəyə çatdı. Bu minvalla sərvəti qalxdı və Cef ilin ən uğurlu zəngini oldu. 2025-ci ildə o bu siyahıda heç də geridə qalmayıb və 3-cü sıranı tutub.
2021, 2022, 2023, 2024. 2025: Elon Mask
Elon Mask 2021-ci ilin ən zəngin şəxsi seçilib. Onun əsas işləri “Tesla”da baş innovator, “SpaceX”-də CEO olaraq raket və kosmik missiyaların idarə olunması, “Neurolink”-də insan beynini kompüterlə birləşdirmək üzrə tədqiqatlar və “The Boring Company” şirkətində tunel və yeraltı qeydiyyat layihələri yaradıb. 2022-ci ildə “Tesla” və “SpaceX”-in qiymət artımı ilə sərvət rekord səviyyəyə çatır və Mask təkrar ilin ən zəngini olmağı bacarır. 2023-cü ildə uğurlar artır. Beləki, “SpaceX”-in “Starship” və “Starlink” layihələrinin inkişafı davam edir, “Tesla”nın avtomobil satışları sürətlənir. O, bu il “X” platformasını satın alır. Mask bu ilin də siyahısına rəhbərlik edir. 2024-cu ilin uğurlarında yeni süni intellekt layihələri və enerji texnologiyalarının inkişafı yer tutur. Digər şirkətlərin davamlı inkişafi sayəsində Elon Mask 2024-cü ilin siyahısında ilk olub. Və nəhayət 2025-ci ildə də səhmləri durmadan artan şirkətlər sahibi 450 milyard ABŞ dolları civarında sərvəti ilə ilin ən zəngin insanı seçilib.

Как менялся список богатейших людей мира за последние 10 лет: от Гейтса до Маска
Каждый год список самых богатых людей планеты с интересом ожидается по всему миру. Период последних десяти лет считается одним из самых конкурентных. Самым богатым человеком 2025 года стал Илон Маск с состоянием в 450 млрд долларов. Он — всемирно известный предприниматель и технологический визионер, возглавляющий компании Tesla, SpaceX, Neuralink и The Boring Company. Маск также оказался в центре внимания благодаря покупке платформы X. Он известен своими инновациями и проектами в области технологий будущего и уже четвертый год подряд удерживает звание богатейшего человека мира. При этом миллиардеры, занимавшие вершину рейтинга в предыдущие годы, тоже не сдают позиций. Valyuta.az представляет список самых богатых людей последних 10 лет:
2015, 2016, 2017: Билл Гейтс
Самым богатым человеком 2015 года стал Билл Гейтс. Он — основатель компании Microsoft и многие годы считался богатейшим человеком мира. Кроме того, Гейтс активно занимался благотворительной деятельностью как член совета попечителей и филантроп Фонда Билла и Мелинды Гейтс. В следующем, 2016 году, он повторил этот успех, и на этом его лидерство не завершилось: в 2017 году Гейтс, увеличив свое состояние, третий год подряд возглавил этот список. К 2025 году он занимает 13-ю строчку мирового рейтинга.
2018, 2019, 2020: Джефф Безос
Джефф Безос — один из самых известных предпринимателей в мире. Он является основателем компании Amazon и много лет занимал пост генерального директора. Безос также основал космическую компанию Blue Origin. Помимо этого, он владеет газетой The Washington Post и участвует в принятии стратегических решений в медиасфере. В эти годы Amazon оставалась основным источником его доходов. В 2019 году сервис Amazon Prime и онлайн-торговля достигли рекордных показателей, а в Blue Origin были осуществлены успешные запуски ракет. В 2019 году, на фоне роста онлайн-продаж в период пандемии, доходы Amazon и состояние Безоса достигли рекордного уровня. Таким образом его капитал существенно увеличился, и Джефф Безос стал самым успешным миллиардером года. В 2025 году он по-прежнему в числе лидеров и занимает третью строчку списка.
2021, 2022, 2023, 2024, 2025: Илон Маск
Илон Маск был признан самым богатым человеком мира в 2021 году. Его ключевые направления деятельности — работа в качестве главного идеолога инноваций в Tesla, руководства ракетно-космическими миссиями как CEO SpaceX, развитие исследований по объединению человеческого мозга с компьютером в компании Neuralink, а также запуск и реализация туннельных и подземных инфраструктурных проектов в The Boring Company.
В 2022 году, на фоне роста стоимости акций Tesla и SpaceX, его состояние достигает рекордных уровней, и Маск вновь становится самым богатым человеком года.
В 2023 году успехи продолжают нарастать: развиваются проекты SpaceX Starship и Starlink, ускоряются продажи электромобилей Tesla. В этом же году Маск приобретает платформу X и снова возглавляет рейтинг самых богатых людей.
В 2024 году к достижениям добавляются новые проекты в сфере искусственного интеллекта и энергетических технологий. Благодаря устойчивому росту своих компаний Илон Маск снова занимает первое место в списке богатейших людей мира за 2024 год. И, наконец, в 2025 году он в очередной раз признается самым богатым человеком планеты с состоянием около 450 млрд долларов США, оставаясь владельцем компаний, чьи акции продолжают непрерывно расти.