Soltan Bayramov: Bugünkü peşələrin səriştəlilik tələblərinin 40%-i modifikasiyaya uğrayacaq
Valyuta.az "APA-Economics"-ə istinadən xəbər verir ki, bunu İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram”ın yarım illik nəticələrinə dair təqdimatda bildirib.
O qeyd edib ki, insan kapitalının inkişafı Azərbaycanda dövlət siyasətinin önəmli tərkib hissəsini təşkil edir:
“Əgər biz 2030-cu il Azərbaycanın 5 milli prioritetinə diqqət yetirsək, onlardan biri məhz rəqabətli insan kapitalının hazırlanması və müasir innovasiyalar mərkəzinə çevrilməklə bağlı qoyulan bir məqsəddir. Bu məqsədə xidmət edərək, Dünya İqtisadi Forumunun bir neçə təşəbbüsünü Azərbaycana gətirmişik. Bunlardan biri, Skills Accelerator, bacarıqların sürətləndirməsi platformasıdır. Bu platforma dövlət özəl tərəfdaşların, maraqlı tərəflərin həm dialoqunu təmin edir, həmçinin 50-dən çox tərəfdaşın iştirakı ilə cari vəziyyəti təhlil etmək üçün sorğular, təhlillər həyata keçirir. Bu təhlillər nəticəsində, beynəlxalq metodologiya əsasında yenə də Dünya İqtisadi Forumunun dəstəyi ilə bizə təqdim olunacaq metodologiya əsasında yol xəritəsi hazırlanacaq ki, bu yol xəritəsində də həm dövlət qurumlarının, həm də özəl sektor oyunçularının hər birinin özünə məxsus rolu olacaqdır".
O deyib ki, “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram”ı üzrə ötən dövr ərzində nəzərə çarpacaq nəticəkər əldə olunub: "2024-cü ilin məlumatlarına baxsaq, onda şahid olacağıq ki, bir istifadəçimiz 6 həftə ərzində ortalama 3 saat öyrənməyə zaman keçiribsə, bu gün, bu, təxminən 9 saata bərabərdir. O deməkdir ki, istifadəçilərimiz 3 dəfə artıq daha çox vaxt keçirir”.

Солтан Байрамов: к 2030 году 40 % требований к компетенциям по нынешним профессиям изменятся
Как передает Valyuta.az со ссылкой на «APA-Economics», об этом заявил заместитель исполнительного директора Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции (4SIM) при Министерстве экономики Азербайджана Солтан Байрамов в ходе презентации, посвященной полугодовым итогам программы «Академия 4IR — Национальная программа».
Он отметил, что развитие человеческого капитала является важной составной частью государственной политики в Азербайджане:
«Если мы обратим внимание на 5 национальных приоритетов Азербайджана на 2030 год, то увидим, что один из них как раз и связан с формированием конкурентоспособного человеческого капитала и превращением страны в центр современных инноваций. В рамках достижения этой цели мы привнесли в Азербайджан несколько инициатив Всемирного экономического форума. Одна из них — платформа Skills Accelerator, платформа ускорения развития навыков. Эта платформа обеспечивает диалог государства, частного сектора и заинтересованных сторон, а также с участием более чем 50 партнеров проводит опросы и аналитические исследования для оценки текущей ситуации. По итогам этих исследований на основе международной методологии и при поддержке Всемирного экономического форума будет подготовлена дорожная карта, в которой будет четко определена роль как государственных структур, так и игроков частного сектора».
Он отметил, что в рамках программы «Академия 4IR — Национальная программа» за прошедший период были достигнуты заметные результаты:
«Если мы посмотрим на данные за 2024 год, то увидим, что один пользователь в среднем проводил за обучением около 3 часов в течение 6 недель, тогда как сегодня этот показатель составляет примерно 9 часов. Это означает, что наши пользователи стали уделять обучению в 3 раза больше времени».